Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Setkání Stretnutie začíná Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vina? (Dejvické divadlo)26. česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie v Městském divadle Zlín dnes začíná. Divadelní svátek potrvá do soboty 11. června. Pozvání do Zlína přijalo 10 hostujících divadelních souborů z celé republiky a 4 ze Slovenska. Patronem je herec se zlínskými kořeny David Prachař. S oceňovanou inscenací Manželská historie v 19:00 hod (Divadelní spolek JEDL) přehlídku otevře.
„Město Zlín je přímo spojené s mými kořeny, otec se narodil v Malenovicích, maturoval ve Zlíně a jeho první angažmá bylo ve zlínském divadle. Děda pracoval u Bati a já si moc vážím toho, že budeme hrát v rámci festivalu Setkání Stretnutie,” říká Prachař. Za roli dramatika Augusta Strindberga, známého misogyna a „nepřítele žen“, získal Cenu divadelní kritiky 2021 za nejlepší mužský herecký výkon. Cenu divadelní kritiky přinesla Manželská historie i Emilovi Viklickému - za nejlepší hudbu k představení.

Setkání Stretnutie každoročně nabízí divákům to nejlepší, se v uplynulém roce urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. V posledním roce se koná už podruhé – loňský ročník byl kvůli covidu odsunutý na podzim 2021.
Po menší přestávce do Zlína zavítají například opět bratislavští Radošíni s novinkou Pán Strom, ale i Divadlo Jana Palárika v Trnave se sportovní komedií Futbal nebo Divadlo Andreja Bagára v Nitre s dokumentární restrospektivou Kutlochy.

Z tuzemské scény vybrala dramaturgie festivalu do hlavního programu inscenaci Vina? Dejvického divadla v režii Ivana Trojana, Doktorku Národního divadla Brno, v níž se v titulní roli představí Hana Tomáš Briešťanská, známá např. díky roli Dory Idesové v Žítkovských bohyních, Šikmý kostel ostravských Bezručů nebo Tři sestry Slováckého divadla UH.

Festival nezapomíná ani na dětské publikum, pro které chystá několik pohádek. Chybět nebudou ani oblíbené podvečerní koncerty na schodech (Horobijci, Eliška Lajdová a další) a v divadelním klubu Dílna (kapela herce Tomáše Davida Golden Delicious). Součástí festivalu budou i oblíbené workshopy – například se spisovatelkou Karin Lednickou (9. 6. ve 14.30 v Dílně, vstup volný).
Festivalovou cenu Martina Porubjaka letos získá dramaturg, režisér a pedagog Miroslav Plešák In Memoriam.
Generálním partnerem festivalu je zlínská obuvnická firma Vasky.

www.divadlozlin.cz
 
| 6.6.2022 14:06:42 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Hudba
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru