Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Městská divadla pražská: Tančírna Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Jiřina Fikejzová slaví životní jubileum Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jiřina FikejzováNejúspěšnější textařka české populární hudby paní Jiřina Fikejzová slaví neuvěřitelné jubileum.
„Tak půvabná a svěží“ byla první písní královny českého textu paní Jiřiny Fikejzové, která se 13. dubna dožívá neuvěřitelných 90 let! Narozeniny oslaví mimořádným večerem v divadle Viola, kde také pokřtí CD výběr písní se svými texty Řekni, kde ty kytky jsou.

Paní Jiřina Fikejzová se narodila 13. dubna 1927 v Lomu u Mostu jako Jiřina Henzlová. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudovala psychologii a sociologii. V 50. letech byla sprintérkou československé národní reprezentace. Léta pracovala ve vydavatelství Supraphon jako dramaturgyně. Působila jako členka odborných porot různých domácích i zahraničních hudebních festivalů. Už jako studentka střední školy se začala věnovat psaní písňových textů, spolupracovala s Karlem Vlachem a později s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu.
Během života otextovala 240 písní pro přední české zpěváky. Vydavatelství SUPRAPHON přichází s gratulací k jubileu paní Jiřiny Fikejzové se zbrusu novým výběrem dvaadvaceti písní Řekni, kde ty kytky jsou. Kompilaci toho nejlepšího z celé tvorby sestavil pro svou maminku muzikant Daniel Fikejz. Nebyl to dozajista snadný úkol, ale nakonec posluchače alba čeká necelých 72 minut mimořádného zážitku! Od klasických hitů v podání Karla Gotta (např. Každý jednou velkou lásku potká), Heleny Vondráčkové, Waldemara Matušky, Judity Čeřovské, Marie Rottrové až po nové verze písní v podání Ireny Kristekové (Co dál) a Martina Chodúra (např. Za rok se vrátím). Posledním songem výběru je titulní Řekni, kde ty jsou v nádherném podání Marty Kubišové, jež písni dala nový rozměr.

Paní Jiřina Fikejzová vydala autorská alba: Hodina hvězd (1970), Den žen/ Den mužů (1978), Jeviště slov (1991), To mám tak ráda – profilová deska Supraphonu (2002). Vyšla jí sbírka textů a poezie pod názvem Slova (1987) a vydala autobiografickou knihu Povolání: textařka a v roce 2009 její pokračování Povolání textařka… v důchodu?
 
| 11.4.2017 15:04:39 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru