Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Zemřel legendární šansoniér Charles Aznavour Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Charles Aznavour(22. května 1924 - 1. října 2018)
Patrně poslední z legendárních francouzských šansoniérů
Charles Aznavour odešel v požehnaném věku 94 let. Loučila se s ním celá Francie – a přítomnost nejvyšších politických, společenských a kulturních představitelů svědčila o úctě, kterou si vydobyl. I když se narodil ve Francii, na zemi svých rodičů a předků – Arménii - nezapomínal, hrdě se k ní hlásil a významně ji podporoval. Proslul nejen jako zpěvák, ale také textař, herec, diplomat a podnikatel. Objevil se v šedesáti filmech, složil více než 1000 písní a prodalo se na 100 milionů hudebních nosičů.

Shahnour Varenagh Aznavourian se narodil v rodině arménských uprchlíků, kteří v té době žili v Paříži – otec byl vedoucím restaurace, maminka zpívala v kabaretu. Malý Charles zdědil tedy talent bezpochyby od ní a už od dětství jako by se na divadelní a hudební dráhu připravoval. V začátcích (to mu bylo něco přes dvacte) mu pomohla Edith Piaf, pro kterou nejprve psal písničky a ona mu za odměnu zprostředkovala v roce 1945 turné po Americe. Vzrůstem malý, se zvláštním chraplavým hlasem způsobeným nedomykavostí hlasivek, nepatřil z počátku mezi hvězdy nejvyšší svítivosti, ale postupně stoupal po žebříčku popularity. Navíc – byl šikovný i jako podnikatel, vlastnil hudební nakladatelství a koncertní agenturu, psal písničky pro celou plejádu zpěváků. Byl výrazně jazykově nadaný, zpíval (samozřejmě nejen francouzsky a arménsky, ale také anglicky, italsky, španělsky, německy, rusky a portugalsky), A v průběhu své dlouhé kariéry si zazpíval v nejslůavnějších koncertních sálech světa, včetně Carnegie Hall. Z šedesáti filmů, kde hrál, je patrně nejslavnější Střílejte na pianistu Francoise Truffauta. Z jeho písní byla velmi populární píseň Que C'est Triste Venise, jejímž autorem je arménský hudebník 18. století Sayat Nova, a v Aznavourově interpretaci se dočkala i několika jazykových mutací. Mohl se pyšnit tím, že jeho písně zpívali mj. Fred Asrtaire, Bing Crosby, Ray Charles, Liza Minnelli, i Placido Domingo. (Ave Maria z roku 1994).

Aznavour pracoval do poslední chvíle. Svá rozlučková turné začala už v roce 2006, ale až do posledních chvil s ez jeho neutuchající energie mohli radovat fanoušci po celém světě (ještě před půl rokem jej mohli vidět a slyšet i diváci v Praze). Pro zajímavost dodejme, že v roce 2011 se na internetu rozšířila zpráva o jeho smrti, to mu bylo 87 let. V reakci na tuto zprávu pak v Rádiu RTL s úsměvem prohlásil „Já nejsem mrtvý“. A jako by ještě znásobil množství svých koncertů, které pokračovaly do poslední chvíle. V březnu letošního roku Aznavour naposledy navštívil Prahu – zúčastnil se zahájení festivalu – Febiofest, kde mu byla. udělena cena Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii a také vystoupil na koncertu v Kongresovém centru Praha.
 
| 2.10.2018 17:10:07 JaSop |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru