Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Eva Pilarová slaví kulatiny Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Eva Pilarová slaví kulatinyV den významného životního jubilea legendy české populární hudby Evy Pilarové vydá Supraphon v digitální podobě dvě singlové kolekce mapující její nahrávky z let 1960 až 1989 a také raritní záznam představení Evy Pilarové s Karlem Gottem ze Semaforu z roku 1965. Alba budou dostupná od 9. srpna 2019 na streamingových nebo downloadingových servisech. Většinu nahrávek Evy Pilarové - včetně bilančního 3CD Proměny/ Zlatá kolekce – naleznou příznivci zpěvačky na speciální podstránce Supraphonline:
V pátek 9. srpna 2019 oslaví osmdesátiny Eva Pilarová, která patří mezi nejvýraznější zpěvačky české populární hudby. Studovala na JAMU v rodném Brně a v roce 1960 začala vystupovat v pražském divadle Semafor, kam se nejdříve hlásila jako herečka. Velmi záhy ale herecké ambice opustila a v legendárním divadle malých forem vedeném Jiřím Suchým se prosadila především jako zpěvačka s výjimečným pěveckým talentem.

Eva Pilarová od svých hudebních začátků interpretovala vedle pop-music i jazz. V roce 1962 získala za něj dokonce i zlatou medaili na Světovém hudebním festivalu v Helsinkách. „Povýšila interpretaci moderní písničky do oblasti uměleckého projevu a položila tak prvou překážku do cesty pěveckému primitivismu a diletantství v tomto žánru. Pokládám ji za naši první jazzovou zpěvačku,“ tak Evu Pilarovou v roce 1968 hodnotil Josef Škvorecký, který jí – podle Elly Fitzgeraldové – vymyslel přezdívku FitzPilarová.
Pro vydavatelství Supraphon Eva Pilarová poprvé nahrávala v roce 1960. Šlo o duet s Jiřím Suchým Sup a žluva z divadelní hry Taková ztráta krve, který vyšel na singlu společně s velkým hitem Klokočí. Nezapomenutelné se staly její duety s Waldemarem Matuškou Ach, ta láska nebeská či Tam za vodou v rákosí, s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Hey Paula s Pavlem Sedláčkem a Rozhoupej zvony s Jaromírem Mayerem. Její fanoušci milují v jejím podání Montiho čardáš, Já do hry dávám víc, Už dávno nejsem dítě, Sekáči jdou, Rodeo a celou řadu dalších populárních písní. Soprán s rozsahem tří oktáv jí od mládí umožňoval zpívat i klasiku. Během své pěvecké kariéry Eva Pilarová rovněž získala řadu významných ocenění, mimo jiné je trojnásobnou držitelkou Zlatého slavíka a nositelkou Medaile Za zásluhy.
 
| 5.8.2019 18:08:46 Redakce |             | Foto: Martin Kubica |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru