Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 27. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Country Music: Počátky Country Music: Počátky (1/9)
Úchvatná a pečlivě vyprávěná historie svébytného hudebního žánru. Americký hudební dokument. Country hudba má své příznivce po celém světě. Nejen oni nyní mají možnost poznat celou její historii v úžasném dokumentárním cyklu. Autoři strávili dlouhých osm let přípravou a výrobou tohoto díla. Během nich udělali rozhovory s více než 100 respondenty, z nichž plných čtyřicet má své místo v Síni slávy country hudby. Navíc tvůrci nashromáždili tisíce fotek a několik hodin archivních záběrů. Část z těchto materiálů zatím nebyla nikdy zveřejněna. První díl nás zavede k úplným počátkům tohoto stylu. Do časů, kdy hráli Fiddlin' John Carson nebo Uncle Dave Macon, až k éře prvních hvězd, kterými byli the Carter Family a Jimmie Rodgers.
Vysílání: 05.7., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Gumbo (1917)
Hudební encyklopedie, komentovaná Wyntonem Marsalisem a dalšími autoritami. V úvodní části vaří: Jelly Roll Morton, Freddie Keppard, Buddy Bolden, Sidney Bechet a Nick LaRocca. Koprodukce PBS a BBC. Režie Ken Burns. Úvodní část reprezentativního dvanáctidílného dokumentárního cyklu renomovaného režiséra Kena Burnse se jmenuje "Gumbo" po speciální neworleanské polévce. V tomto divokém kadlubu se koncem 19. století zrodil fenomén jazzu. Tato spontánní hudba, jejíž podstatou je temperamentní souhra a invenční improvizace, vznikla z otevřených dialogů vedených mezi majetnými a chudými, veselými a smutnými, z dialogů černošských a bělošských mužů a žen, dialogů staré Afriky a staré Evropy – jak tvrdí hlavní moderátor cyklu Wynton Marsalis: "K něčemu takovému mohlo dojít jenom v docela Novém Světě."
Vysílání: 05.7., 23.15 hod., ČT art

Bigbít (41/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Industrial, punk, rap, hardcore a underground 80. let. Paprsky inženýra Garina, Manželé, Plexis, Majklův strýček, Debustrol, Našrot, Posádková hudba Marného Slávy, MCH Band, Psí vojáci, Půlnoc a další (2000). Režie V. Křístek. Industrial, punk, rap, hardcore, underground, to vše i jiné hudební styly zaznívaly v rockové hudbě konce 80. let u nás. Významná byla role Rockfestů. Trvaly zákazy vystoupení PPÚ. Mejla Hlavsa založil skupinu Půlnoc. Přes zákazy se vydávají gramofonové desky. Pronásledování muzikantů se přeneslo na organizátory a vydavatele, proběhl soud se členy Jazzové sekce. O tom všem a mnohém jiném vypovídají rozhovory s hudebníky a ukázky produkce kapel: Paprsky inženýra Garina, Manželé, Plexis, Našrot, Posádková hudba Marného Slávy, Jim Čert, Visací zámek, Debustrol, Radegast, Insania, The Plastic People of The Universe, Střední Evropa, Hrdinové nové fronty, Egypt, Michael´s Uncle, Kritická situace, Národní třída, MCH Band, Psí vojáci, Půlnoc, Precedens a Tři sestry.
Vysílání: 06.7., 21.35 hod., ČT art

Slavná alba: The Doors – The Doors
Debutové album slavné americké kapely v obrazech a výpovědích přímých aktérů. Britský hudební dokument. Když v roce 1965 založili Jim Morrison, Ray Manzarek, Robbie Krieger a John Densmore kapelu The Doors, zřejmě netušili, že už za dva roky jejich první album zamíří do historie rockové hudby. Jenže jejich hudební nadání a zajímavé texty umožnily vznik díla, které si nachází nové fanoušky i po více než padesáti letech od svého vzniku. Příběhy hitů jako Break on Through, Light My Fire, End of the Night, Alabama Song nebo The End ožijí v podání členů kapely i lidí, kteří se na nahrávání alba podíleli. Celkový rozměr úžasného alba odhalí i další hudebníci – Henry Rollins nebo Perry Farrell.
Vysílání: 08.7., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 10.7., ČT art., 12.7., ČT art
 
| 27.6.2022 11:06:27 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru