Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LSS 2020 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 1. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Sting v Berlíně Na plovárně s pamětníky Buddy Rich Bigbandu
Rozhovor Marka Ebena s hudebníky, kteří vzpomínají na spolupráci s geniálním světovým bubeníkem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Skvělí hudebníci vzpomínají na spolupráci s legendárním jazzmanem a kapelníkem Bernardem Buddy Richem, geniálním světovým bubeníkem. Ten projevil svůj talent už jako roční dítě, kdy dokázal udržet rytmus cinkáním lžícemi a jako osmnáctiměsíční batole již vystupoval ve vaudevillu. Od šesti let bubnoval v kabaretech, v jedenácti (r. 1928) pak založil svoji první kapelu. Jeho hra se vyznačovala virtuózní technikou, brilancí, strhujícím nábojem a nápaditostí. Narodil se 30. září 1917 New Yorku a zemřel 2. dubna 1987 v Kalifornii.
Vysílání: 06.1., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 10.1., ČT2

Kombo: Kryštof třikrát jinak
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikantského zákulisí. Tři svébytné a zcela rozdílné koncertní podoby jedné z nejúspěšnějších současných tuzemských kapel, které vygradovaly zatím největším halovým turné v její historii. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera. Účinkují: R. Krajčo, J. Lippert, B. Carloff, D. Neuwirth, K. Babinská a další. Kamera J. Berka. Režie R. Motyčka (Premiéra)
V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, vám představíme tři svébytné a zcela rozdílné koncertní podoby kapela Kryštof, která vyrostla v jednu z nejpopulárnějších českých skupin současnosti. Zásluhu na tom má zejména Richard Krajčo, který se vedle pozice frontmana ujal i managementu kapely, s níž realizuje náročné projekty, jako třeba vlastní festival či velké halové turné. A moderátoři Johana Matoušková s Pavlem Kučerou nahlédli i do muzikantského zákulisí nejambicióznějšího a největšího halové turné Kryštofů v ČR, kterým tato formace momentálně vygradovala svou dosavadní kariéru. Máte tedy jedinečnou šanci vidět, jak se taková výpravná show dělá, a vedle toho rovněž třeba zjistit, jak důležité je i pro nejzářivější tuzemskou kapelu udržovat aktivní kontakt se svými fanoušky a přicházet stále s novými podněty.
Vysílání: 06.1., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 08.1., ČT art., 10.1., ČT art

Sting v Berlíně (1/2)
Britská legenda si zahrává s pověstí. Oblíbenou Roxanne změnila k nepoznání! A jak teď znějí další Stingovy známé hity? (Premiéra). Tak už i mistr Sting si dopřál libůstky ošatit své písně novou orchestrací. A jak už to v podobných případech bývá, známé hity proměnilo aranžmá rozepsané do partitur pro velký symfonický orchestr. V tomto případě dokonce pro prestižní Royal Philharmonic Concert Orchestra (!). Stingovy písně k podobným experimentům přímo vybízejí. Seřaďte si za sebe Roxanne, Englishman in New York, Russians, She´s Too Good for Me, When We Dance, Desert Rose či This Cowboy Song a vyjde vám pestrá směs melodií, nálad a žánrů rozkročených od country, přes rock až k chytlavým popovým písním. Jak příjemná práce pro hudební aranžéry, že? Úpravy se zhostili Steven Mercurio a Robert Mathes. Oba zdobí spolupráce s hvězdami A. Bocellim, L. Pavarottim resp. B. Springsteenem, Bonem, Sade a dalšími. Některé písně se po úpravě mění k nepoznání (Roxanne), jiné skoro vůbec (Englishman in New York). Sting pečlivě dbá na dramaturgii koncertu. Pokud v jednu chvíli orchestr dominuje a připomíná rozlitou řeku, vzápětí se upozadí a zní klasické rockové nástroje. Tyto změny prožívá hlavní hvězda na podiu až stoicky. Po pravici má skvělou australskou vokalistku Jo Lawry, levačkou zve na podium opakovaně svého kamaráda, dechaře Branforda Marsalise. Slavný britský hudebník za tento projekt od hudebních publicistů příliš pochval nesklidil. Je otázkou, zda Stingovi něco vyčítat. Podobné experimenty budou vždy kontroverzní. Ovšem pro publikum, jež bezděčně porovnává každou další skladbu s původní verzí, je koncert velmi zábavný. I když občas je šokované, vždyť písně z období Police máme naposlouchané v instrumentaci pouze pro tři nástroje!
Vysílání: 08.1., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 12.1., ČT art

Yellowjackets 2
Jiskřivý popjazz z pařížského klubu New Morning (Premiéra). Už třicet roků "Sršni" hrají elektrický pop-jazz a boří zdi mezi žánry. Jak sám leader kapely Russell Ferrante říká: "Nezkoumáme to, jestli se jeden styl hodí k druhému. Nic není přesně žánrově omezeno. R&B, elektrická nebo akustická hudba, blues, pop – to vše je jen hudba a my s ní provádíme to, co je pro nás přirozené." Russell Ferrante (klávesové nástroje), Jimmy Haslip (basová kytara) a Ricky Lawson (bicí) byli nejdříve doprovodnou skupinou kytaristy Robbena Forda. Přejmenovali se na Yellowjackets a vydali stejnojmenné velmi úspěšné debutové album. V roce 1987 z kapely odchází bubeník Lawson a nahrazuje jej William Kennedy, jehož polyrytmické cítění otevřelo "Sršňům" dveře dalšímu hudebnímu objevování. V roce 1990 se k Yellowjackets přidává znamenitý ´breckerovský´ saxofonista oddaný hardbopu a skvělý aranžér Bob Mintzer, díky kterému se kapela opět posouvá dál.
Vysílání: 09.1., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 11.1., ČT art
 
| 27.12.2015 14:12:28 Redakce |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru