Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 20. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Randy Crawford & Leon BisqueraRandy Crawford & Leon Bisquera
Rhythm and blues a smooth jazz. Záznam koncertu z Basileje v roce 2013. Americký skladatel, pianista a hráč na klávesy Joe Sample byl znám především jako spoluzakladatel souboru Jazz Crusaders a kolega velikánů jako Miles Davis, George Benson, B. B. King nebo Eric Clapton. 14. 9. 2014 v pětasedmdesáti letech zemřel na rakovinu plic. V roce 1979 klavírista Joe Sample složil světový hit "Street Life"; stejnojmenné album nahrála jeho pop-jazzová skupina "Jazz Crusaders". V letech 1989 a 1990 vydal Joe Sample ceněná alba Spellbound a Ashes To Ashes. První desku připravil s kolegy Marcusem Millerem (baskytara), Lennym Castrem (perkuse) a Omarem Hakimem (bicí), i proto zní objevně rytmicky. Na Ashes To Ashes usedl Joe Sample za akustické piano a nabídl posluchačům pop-jazz. Zpěvačka rhythm and blues Randy Crawford s J. Samplem pravidelně spolupracovala; na záznamu z 12. 11. 2013 v Basileji na Baloise Sessionu, tehdy nemocného Samplea nahradil senzitivní doprovazeč, klavírista Leon Bisquiera z Los Angeles. Živoucí rytmiku doplnili elektrický kontrabasista Nicklas Sample (syn) a na bicí Raymond Weber. Randy Crawford, kdysi tenká jako proutek, nyní hendikepována svou obezitou, vyniká bronzovým témbrem svého vokálu. A její feeling je stále obdivuhodný.
Vysílání: 17.5., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art

Doutnák - Smrt žánrů (a zrod nových)
Malá mapa indie popu. České kapely a projekty u nás i ve světě, jejich zkušenosti a nová éra pop music. Cyklus o aktuální hudbě. Připravil Z. Tyc a P. Klusák (Premiéra). Jeden z nejdobrodružnějších dílů cyklu Doutnák uvádí několik podob zvukových krajin i reportáž z celonočního spacího koncertu Silent Night. Nositel hudebních cen Vinyla a Apollo, producent Dné, uvádí křehce destruovanou hudbu. Intimitu mezinárodního dua Ba:Zel vyvažuje mohutnost zvuku, jejž sochařsky hněte producent Lišaj. Elektroniku s violoncellem propojuje renomovaný Pjoni, slovenský host cyklu.
Vysílání: 18.5., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 19.5., ČT art., 21.5., ČT art

Žebřík 2016
Finálový večer a předávání cen z 25. ročníku hudební ankety ze dne 10. března 2017. Účinkují: T. Artway, Slza, T. Klus, Ivan Mládek & Banjo Band, Dan Bárta & Alice a Vypsaná fixa. Večerem provázejí Jakub Kohák a Iva Pazderková. Režie J. Mudra (Premiéra). Jubilejní 25. Žebřík se v Plzni těšil velkému zájmu fanoušků. Večer, který moderovali Iva Pazderková a Jakub Kohák, se protáhl až do ranních hodin. Vítězi hlavních cen se stali Tomáš Klus, Ewa Farna, Skyline, Pokáč, Hentai Corporation, Hrady CZ a Anděl Páně 2, speciální cenu magazínu iREPORT převzal z rukou ředitele ankety Jardy Hudce legendární Ivan Mládek, který posléze zazpíval své zlidovělé hity. Kromě něj na hlavním pódiu vystoupili i Dan Bárta a Alice, Vypsaná Fixa, Tomáš Klus, Slza a Thom Artway.
Vysílání: 19.5., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 20.5., ČT art., 23.5., ČT art

Sir George Martin: Producent
"Pátý člen" The Beatles. Hudební portrét BBC (Premiéra). Proslulý britský hudební producent. Spolupracoval s řadou slavných interpretů. Patří k nim například: Elton John, Stevie Wonder, Michael Jackson, Peter Sellers, Jeff Beck, a hlavně: The Beatles. Za druhé světové války sloužil u vojenského letectva, po odchodu z armády studoval skladbu na Guildhallské škole. G. Martin: The Beatles dopředu hnala neskutečná zvědavost. Hledali nové postupy, odlišné harmonie, netradiční finále skladeb... Vyhlíželi daleko za obzor a nejvýš jsme dosáhli u Seržanta Peppera. Zvuk té desky jsme malovali jako obraz".
Vysílání: 17.5., 20.20 hod., ČT art, Klobouk dolů
Opakování: 20.5., ČT art., 22.5., ČT art
 
| 8.5.2017 11:05:41 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru