Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Dobrý konec všechno spraví Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 32. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
The Smashing Pumpkins - Oceania The Smashing Pumpkins - Oceania (1.)
Kultovní Smashing Pumpkins, v reformovaném složení a s novou energií, zahráli v New Yorku skladby ze svých nejslavnějších alb. Chicagská kapela Smashing Pumpkins se formovala v devadesátých letech. Byla alternativou tehdejším slavným grungeovým skupinám Nirvaně, Pearl Jam či Soundgarden. Smashing Pumpkins, na rozdíl od výše jmenovaných, styl zvaný grunge překračovali k hymnickým rockovým opusům nebo naopak subtilním, niterným kompozicím.
Jejich dvě alba Siamese Dream a Mellon Colie and the Intinity Sadness, patřily v rockové hudbě devadesátých let mezi nejzásadnější. Skoro výhradním autorem všech písní na Siamese Dream respektive Mellon Colie and the Intinity Sadness je Billy Corgan. Komplikovaná osobnost, s níž je spjatý úspěch, personální obsazení i samotná existence skupiny. Billy Corgan rozpustil Smashing Pumpkins v roce 2000. Návrat, v obměněném obsazení, slepil Billy Corgan v roce 2007. Album Zeitgeist se ovšem nesetkalo s příznivou reakcí. Především od publika. Projekt Oceania, opět s reformovanou sestavou, vydaný v roce 2012, se jeví v mnohem příznivějším světle a obzvlášť v živém provedení, kde dostávají prostor i starší písně je opravdovým zážitkem pro každého fanouška rockové hudby. Koncert Smashing Pumpkins byl natočený 10. prosince 2012 v Barclays Centru v New Yorku. Ačkoliv jde o ryze klubové prostředí, Smashing Pumpkins obohatili koncert videoprojekcí. Nápad využít a projektovat obrazy do obří koule, jenž představuje planetu Oceanii, prý Smashing Pupkins převzali z koncertních show Pink Floyd.
Vysílání: 08.8., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 12.8., ČT art., 14.8., ČT art

Esperanza Spalding
Fenomenální zpívající kontrabasistka číslo jedna. Esperanza Spalding je příkladem jazzové umělkyně současnosti. Kromě toho, že je mladá a pohledná, dokonce umí i zpívat a hrát! Dnešní jazzový provoz (pokud něco takového vůbec existuje) po takových osobnostech zoufale touží. Každá z desek Esperanzy naznačila, že to je nová hvězda jazzové scény, která se zaměřuje na širší publikum. Navíc Esperanza nepodléhá vábení světa smooth jazzu a ve své tvorbě nezapře čirou muzikálnost a neochotu k prvoplánovým hudebním projektům.
Vysílání: 09.8., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 13.8., ČT art

Vysílá studio A po třiceti letech...
Režisér Jaromír Vašta uvádí populární písničkový cyklus 60. let (1995). Zpívají: E. Pilarová, M. Kubišová, H. Vondráčková, W. Matuška, V. Neckář, K. Štědrý a další. Připravili: A. Berková, B. Slavík a J. Vašta. Poprvé Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) vystoupil 28. března 1960 ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Později doprovázel soutěž „Hledáme písničky pro všední den“, z níž vzešla řada dodnes populárních hitů. Základnou TOČRu bylo studio A v karlínské rozhlasové budově blízko historické Invalidovny. Tam vznikly skoro všechny nahrávky. Všechny hudebníky i s tehdejším kapelníkem K. Krautgartnerem můžete vidět ve filmu „Kdyby tisíc klarinetů“. Tehdy také Československá televize začala produkovat cyklus „Vysílá studio A“, který dodnes patří do zlatého fondu televizní zábavy. Tentokrát uslyšíte v podání TOČRu, W. Matušky a E. Pilarové písničky z muzikálu Divotvorný hrnec (Finian´Rainbox), který do češtiny přebásnil Jan Werich. Původní autoři amerického muzikálu byli Burton Lane, Edgar Yip Harburg a Fred Saidy. Divotvorný hrnec uvedli Jan Werich a Jiří Voskovec 6. března 1948 v Hudebním divadle v Karlíně, a byla to zároveň jejich poslední společná divadelní hra. Jan Werich sehrál legendární roli vodníka Čochtana, Jiří Voskovec ještě hru režíroval před definitivním odchodem do emigrace. Hudbu upravil Zdeněk Petr.
Vysílání: 10.8., 22.00 hod., ČT art
 
| 31.7.2017 08:07:42 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru