Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Annie Lennox Nostalgia působivé koncertní retro Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Annie Lennox - Nostalgia Annie Lennox – Nostalgia
V milé a působivé koncertní retro atmosféře přenesla charismatická diva nadšené publikum do starých časů. Jen namátkou: Summertime, God Bless The Child, Georgia in My Mind, Memphis in June... výběr, až se tají dech. Annie Lennox si vyhrnula rukávy a ty výjimečné písně ze slavné éry, kdy světu vládly jazz a blues, nazpívala. To chce kuráž! Mohla vybírat z desítek evergreenů tyčících se jako monumenty v oceánu hudby. Annie Lennox zvolila nejtěžší a zároveň nejdobrodružnější cestu. Vybrala pouze takové písně, které dokážou zasáhnout. Náladou, atmosférou, nebo silnými příběhy. Výběr nestárnoucích melodií i cituplných veršů zastřešila názvem Nostalgia. Album se dočkalo i koncertní podoby.

Divadlu Orpheum v Los Angeles nechybí genius loci. Vždyť pamatuje triumfální koncerty big bandu Duka Ellingtona. Možná i proto si zdejší podium vybrala Annie Lennox pro koncertní záznam. Mnozí z dvou tisícovek diváků uslyší dnes vůbec poprvé jinou verzi God Bless The Child než jak ji, s nenapodobitelně teskným hlasem, nazpívala Billie Holidayová. Jistě, kdo by si jen troufal přiblížit se originálu. Opona se s potleskem otevírá. Britská legenda, obklopená orchestrem, zahajuje s Memphis in June. Přesně jako na albu. Skladbu krátce po druhé válce proslavila legendární Nina Simone. Chtělo by se porovnávat, jenže... zbytečná snaha. Píseň zachycující střípky červnového dne v Memphisu zpívá Annie Lennox po svém. Nakolik ji vlastní kontraalt dovoluje, ale s citem, pokorou i zkušeností. Ne, porovnávání brzy přestává bavit. Lepší je vnímat každý tón smyčců, klavíru nebo trubky přiškrcované dusítkem. Snad jen u Georgia On My Mind se vkrádají myšlenky na chybějící mužský part Raye Charlese, ale naopak zmiňovaná God Bless The Child vyzní v podání Annie Lennox, na rozdíl od slavné předlohy, mnohem optimističtěji. Nostalgia je nádherný koncert. Vlastně nevystihující přesný význam slova. Nostalgický stesk po starých časech přetavila Annie Lennox v radostné muzicírování. Během koncertu převlékne zpěvačka čtyřikrát kostým, ale ani na okamžik se neodchýlí od retro atmosféry. Ta iluze je opravdu dokonalá. A velmi milá.
Když už se zdá, že: "Pro dnešek vše", přijde nečekaný přídavek. Popová legenda usedne za klavír a "trochu nostalgicky" zavzpomíná na vlastní kariéru. Překvapené publikum se dočká Here Comes the Rain Again z období, kdy byla Annie Lennox součástí dua Eurythmics, a druhým přídavkem je Why. Píseň, která dopomohla k úspěchu alba Diva.
Vysílání: 09.2., 20.20 hod., ČT art, Pop-rockové pódium,
Opakování: 10.2., ČT art
 
| 29.1.2018 12:01:15 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru