Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Zpívá Dalida Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Dalida Zpívá Dalida (1/2 + 2/2)
Koncert francouzské zpěvačky populárních románských písní a šansonů v pražské Lucerně (1977). Kamera V. Tůma. Režie L. Váňa. Přední francouzská zpěvačka a příležitostná herečka Dalida (1933–1987) navštívila na konci 70. let Československo a vystoupila na vyprodaném recitálu v pražské Lucerně. Zazpívala výběr francouzských, italských a španělských písní, mj. C´est une petite bonheur, Ciao, amore a Il y a un jour d´un chanson.

Pravé rodné jméno Dalidy znělo Iolanda Cristina Gigliotti. Narodila se v Egyptě italským rodičům. Za svou kariéru prodala více než 130 milionů desek po celém světě. Zpočátku její repertoár tvořily zejména baladické písně a francouzské adaptace světových hitů 50. let, kdy svou kariéru započala písní Madona. Když začátkem 60. let přišla do Francie vlna „ye-ye“, zařadila i tyto písně do svého repertoáru. Její stále stoupající obliba byla patrná i v tom, že pro ni začali čím dál tím více komponovat hudbu a psát texty nejlepší francouzští autoři své doby, jako byli Pierre Delanoë, Pascal Sevran, Didier Barbelivien, Serge Lama a další.
Ze skladeb, které pocházejí z jejích posledních desek vydaných za jejího života, je patrné, že se cítila nešťastně a osaměle, protože nemohla mít děti, nepodařilo se jí nalézt milujícího partnera a začínala pociťovat přicházející stáří, na kterém nespatřovala nic pozitivního. Proto se také v noci z 2. května na 3. května 1987 rozhodla ve svém domě na rue d’Orchampt na Montmartru předávkovat barbituráty, zapít je alkoholem a odejít dobrovolně z tohoto světa. Jediný vzkaz, který těsně předtím než zemřela napsala, zněl: "La vie m'est insupportable. Pardonnez-moi." ("Život se mi stal nesnesitelným. Odpusťe mi.")
Její bratr Orlando byl od 70. let Dalidiným producentem a po její smrti se stal ochráncem jejího odkazu. Díky němu vycházejí každým rokem nové nosiče s původními, ale i remixovými nahrávkami, a Dalidu tak mají možnost poznávat další generace.
Vysílání: 08.8., 23.15 hod., ČT art
 
| 30.7.2018 08:07:21 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru