Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený svět Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 7. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jamie Cullum – Live at Jazz in VienneJamie Cullum – Live at Jazz in Vienne
Triumfální koncert novodobé pop-jazzové ikony z roku 2014
V roce 2003 ve Velké Británii vyvolal poprask albem "Twentysomething" a byl z toho bestseller. Od té doby se stal novodobým apoštolem jazzu, který svým uměním promlouvá i k mladému publiku. Zpívající klavírista, mimořádně nadaný, charismatický muzikant malé postavy, ale s ohromnou vnitřní energií. Záznam úžasného koncertu z července 2014 ve francouzské festivalové mece Vienna odpovídá repertoárově Cullumově nahrávce "Interlude". Doprovodný britský bigband vede saxofonista a multiinstrumentalista Tom Richards.
Vysílání: 13.2., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 14.2., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě (6/6)
Frontman australské kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z rockové branže. Na závěr cyklu si nechal zpěváka Led Zeppelin, charismatického Roberta Planta. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). To nejlepší na závěr. Brian Johnson v severním Walesu vyzpovídá "rockového boha", zpěváka slavných Led Zeppelin Roberta Planta. Robert v doprovodu svého psa Arthura vyrazí s Brianem ke zřícenině hradu, který mu v 70. letech sloužil jako útočiště po návratech z náročného turné. Robert se vyznává ze svého nadšení pro americké blues, promluví si o počátcích Led Zeppelin a o jejich rychlém vzestupu ke slávě. Kapela tak mohla svého nenadálého bohatství využívat nejen pro vlastní potěchu, ale i k různým excesům, provázejícím jejich turné. Po rozpadu Led Zeppelin Robert zahájil sólovou dráhu a začal zkoumat rozlišné hudební formy a žánry. Dozvíme se o jeho spolupráci s umělci, jako je Alison Krauss a Patty Griffin, a rovněž podrobnosti o jeho současné skupině The Sensational Space Shifters. Řeč přijde i na neopakovatelný koncert zbývajících členů Led Zeppelin v roce 2007.
Vysílání: 15.2., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 16.2., ČT art., 18.2., ČT art

BACK BEAT (6/13)
Dokumentární výpověď o blues-rockové legendě The Pretty Things zachycená během jejího pražského koncertu (2015). Režie J. Vondrák. Samotnému vzniku The Pretty Things předcházel jeden významný pokus o vytvoření kapely – Little Boy Blue and The Blue Boys. Potkali se v ní spolužáci z umělecké školy Sidcup Art College – Dick Taylor a Keith Richards s Mickem Jaggerem. Muzikanti z The Blue Boys se v jednom londýnském klubu na koncertě Alexise Kornera seznámili s Brianem Jonesem. Začátkem května 1962 se v rámci kapely Blues Incorported vytvořila jakási podskupina, skládající se z Kornera, Daviese, Jaggera, Richardse, Taylora a příležitostně i Jonese. V té době skupině The Beatles chyběly dva měsíce do vydání prvního singlu. Na druhé straně Londýna spěla jedna temná kapela k rozhodnutí přejmenovat se na The Who. V New Yorku vydal jedenadvacetiletý Bob Dylan své první album. Termín “rock and roll” zatím jen nesměle vstupoval do veřejného povědomí a dlouhé vlasy se považovaly za známku sexuální nevyhraněnosti.
The Pretty Things, kterým se někdy přezdívalo "ošklivější bratranci The Rolling Stones" se pyšnili tím, že jejich členové měli nejdelší vlasy ze všech britských kapel. První singl vydali v roce 1964. První – jak bývalo zvykem, eponymní – album v roce 1965. To dosáhlo na 6. příčku v britské Top Ten. S. F. Sorrow je název čtvrtého alba The Pretty Things z roku 1968 a je to zřejmě první rocková opera vydaná na hudebním nosiči.
S. F. Sorrow je důležité album a dalo by se říci přímo milník pro kapelu. The Pretty Things na něm opouštějí svůj koncept syrového rhythm and bluesového pojetí a projekt má odér psychedelie šedesátých let. Vedle Pink Floyd, Crazy World of Arthur Brown, Soft Machine a Procol Harum se stali významnými představiteli tohoto stylu. Jejich originální a zemité podání blues-rocku vám přinášíme prostřednictvím ohlédnutí za jejich pražským koncertem z klubu Rock Café.
Vysílání: 15.2., 22.55 hod., ČT art
 
| 4.2.2019 11:02:13 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru