Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 10. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Dr. John, Arturo Sandoval & Sarah MorrowDr. John, Arturo Sandoval & Sarah Morrow
Rhythm & blues, soul a jazz jako řemen. Koncert v Basileji 2014. Dr. John, vlastním jménem Malcolm John Rebennack (roč. 1941). Jako běloch vyrůstal v New Orleansu pod silným vlivem místních černošských muzikantů, hlavně pianisty Professora Longhaira, s nímž také hrával. Od roku 1958 pracoval jako aranžér, skladatel a studiový kytarista pro místní rhythm & bluesovou nahrávací společnost a přijal pseudonym Dr. John Creaux The Night Tripper, který souvisel s jeho přechodným zájmem o černou magii voodoo. Hudebním výsledkem této stylizace bylo "Gris, Gris", působivé album, které uvádělo vedle mystického podtextu i etnické kreolské prvky. Na albu "Sun, Moon and Herbs" vystoupil se svými obdivovateli: Mickem Jaggerem a Ericem Claptonem.
Vysílání: 06.3., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 07.3., ČT art

Vasks
Portrét význačného lotyšského skladatele. Péteris Vasks (1946) je původně kontrabasista symfonického orchestru. Kompozici studoval na Lotyšské konzervatoři u profesora Valentina Utkina. Zpočátku byl ovlivněný hudbou Witolda Lutoslawského, Krzysztofa Pendereckého a Georgea Crumba. Čerpá z písní lotyšského folklóru. Píše komorní i symfonickou hudbu. Spolupracuje se slavným americkým souborem Kronos Quartet.
Vysílání: 07.3., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 12.3., ČT art

BACK BEAT (9/13)
Dokumentární výpověď o skotské hardrockové legendě Nazareth zachycená na jejím brněnském koncertu (2015). Režie J. Vondrák. Od druhé poloviny šedesátých let byl mekou beatové hudby a showbyznysu Londýn. Mimo Londýn kapely jako by neexistovaly. To byl osud i skotské skupiny The Shadettes, ve které se v roce 1967 objevil mladičký baskytarista Pete Agnew. V té době byl v kapele i bubeník Darrell Sweet. Dan McCafferty přišel do kapely až o rok později. Nejprve jako bedňák, zpěvákem se stal, když se na koncert nedostavil původní zpěvák a kapela se rozhodla dát mu šanci. V roce 1968 se The Shadettes přejmenovali na Nazareth. První koncert, který odehráli mimo Skotsko, se uskutečnil v Londýně přímo ve slavném Marquee klubu. V roce 1971 vyšlo u labelu Pegasus Records jejich první – eponymní – album. Tomu se díky písni Tima Rose "Morning Dew" dostalo i prvního většího ohlasu a úspěchu. Ovšem jen v Německu, v samotné Británii si jí celkem nikdo moc nevšiml. V roce 1972 pozvali Deep Purple Nazareth, aby je doprovázeli na evropském a americkém turné. Nazareth už našli svou hudební tvář, ale objevily se trochu překvapivé problémy s managementem a penězi. Částečně se tyto potíže vyřešily tím, že kapela vydala své třetí album živě. Producentem desky byl baskytarista spřátelených Deep Purple Roger Glover. Album Razamanaz, které vyšlo v roce 1973, obsahovalo i skladbu "Broken Down Angel", která kapele poprvé přinesla umístění v britské Top 10. Spolupráce s Rogerem Gloverem přinesla další ovoce v podobě příštího alba Loud 'N' Proud. Na tomto titulu se objevil první obrovský hit Nazareth "This Flight Tonight" z autorské dílny folkové zpěvačky Joni Mitchell. Nazareth jako by propadli pracovnímu šílenství. Během příštích zhruba dvou let odehráli několik set koncertů. V pořadí šesté album kapely Hair Of The Dog se uchytilo konečně i v Americe díky světovému hitu "Love Hurts". Alba se během poměrně krátké doby prodaly víc jak dva miliony kusů. A Nazareth se stali součástí dějin rockové historie. Současnou sestavu rockové kapely Nazareth vám přinášíme prostřednictvím setkání na jejím koncertním vystoupení v Brně.
Vysílání: 08.3., 23.00 hod., ČT art
 
| 25.2.2019 13:02:01 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru