Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 12. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Slade (BACK BEAT)Návštěva u Josefa Fouska
Setkání Miloslava Šimka a kolegů z divadla Jiřího Grossmanna v bytě zpěváka Josefa Fouska. Pořad uvádíme k 80. narozeninám J. Fouska (1992). Režie A. Vomáčka. Společně s Miloslavem Šimkem, Jiřím Krampolem a dalšími členy divadla Jiřího Grossmanna se podíváme za básníkem, textařem a zpěvákem Josefem Fouskem (*12. 3. 1939) do jeho rodného Kladna. M. Šimek „vyzpovídá“ tohoto písničkáře prostřednictvím jeho skladeb. Čeká nás příjemné neformální posezení v přátelské, až rodinné atmosféře. Pořad uvádíme k jubilejním 80. narozeninám J. Fouska.
Vysílání: 19.3., 14.25 hod., ČT1

Jacob Collier
Sólové show propojuje Gershwina s Beatles a se Steviem Wonderem (Premiéra). Spolu s kamarádem z Bostonu amatérsky vyrobili elektronický přístroj, jehož prostřednictvím z jediného zazpívaného nebo zahraného tónu, vytváří husté harmonie. Doslova multiinstrumentalista, výborně hraje na kontrabas i baskytaru, kytaru a klávesové nástroje. Zpívá a sólově muzicíruje tak, že nadchl Jamie Culluma. Talent tohoto anglického mladíka získal uznání Quincyho Jonese, Pata Methenyho, Chicka Corey i Herbieho Hancocka. Propojuje témata Gershwina, Beatles, Burta Bacharacha i Stevieho Wondera s beatboxem, gospelem, soulem, funkem, brazilskou sambou.
Vysílání: 20.3., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 21.3., ČT art

Pavel Dobeš v Ostravě
Recitál populárního písničkáře, který v těchto dnech slaví 70. narozeniny (1990). Připravili: A. Jurda, J. Plesník a P. Šamánek. Frýdlantský rodák, známý písničkář Pavel Dobeš, žije v současnosti v Hradci Králové. Jeho život je přesto dlouhodobě spjat s Ostravou. Záznamem koncertního recitálu ve sportovní hale Tatran z dubna roku 1990 si připomínáme jeho návrat do Ostravy, z níž jako písničkář vyšel. Jeho tvorba se vyznačuje brilantní prací s jazykem a slovním humorem. První Dobešův koncert před několikatisícovým publikem potvrdil zpěvákovu popularitu a jeho živé, bezprostřední vystupování mu získává stále nové příznivce napříč generacemi. V těchto dnech oslaví Pavel Dobeš významné životní jubileum.
Vysílání: 21.3., 22.55 hod., ČT art

Soundtracky: písně psané z paměti (5/8)
Zrození genderově svobodné společnosti & poprocku. Americký společensko-hudební cyklus produkce CNN (Premiéra). Sexuální revoluce v podstatě započala vynálezem antikoncepční pilulky. Tehdy poprvé nebyl sex spojený přímo s rodičovstvím. Dokud se kromě plození dětí nespojoval ještě s něčím dalším, nebylo možné obhajovat ani homosexualitu. Hnutí gayů se zrodilo z Black Power a feminismu. Pokud by tato hnutí neexistovala, nevznikla by ani Fronta za osvobození gayů.Ta povstala až poté, co se ve Spojených státech spojila kritika patriarchátu s kritikou bělošské nadvlády. Koncem šedesátých let probíhalo v americké společnosti množství změn a bylo patrné především v hudbě.
Vysílání: 22.3., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 23.3., ČT art

BACK BEAT (11/13)
Legendární britská skupina Slade v dokumentární výpovědi o glam rockové generaci (2015). Režie J. Vondrák. Kapela Slade vznikla v roce 1966 spojením dvou studentských kapel v britském Midlandu. Zpočátku to s jejich kariérou na závratný úspěch nevypadalo. Pak ale koncert hudebního uskupení navštívil původní baskytarista slavných Animals a objevitel Jimiho Hendrixe, Chas Chandler. Zrovna se poohlížel po kapele, na které by si znovu potvrdil své producentské a manažerské schopnosti. Koncert ho naprosto nadchnul. Zkrátil původní název kapely Ambrose Slade a po krátké epizodě, kdy se jeho noví svěřenci stylizovali jako skinheadská kapela, se s typickými pestrými kostýmy, dlouhými vlasy a divokým vystupováním nekompromisně postavili do čela evropského a světového glam rocku. Svou popularitou zastínili i takové dosavadní hvězdy žánru, jakými byli Wizzard, Sweet, T. Rex, Suzi Quatro, Smokie či Garry Glitter nebo David Bowie. Po nepříliš úspěšných albech Beginnings z roku 1969, které vydali ještě jako Ambrose Slade, a Play It Loud z roku 1970 následovala singlová smršť hitů, jakou Británie nepoznala od dob Beatles. Současnou sestavu glam rockové legendy vám představíme prostřednictvím jejího koncertního vystoupení v Krnově.
Vysílání: 22.3., 23.30 hod., ČT art

The Chick Corea Akoustic Band s CNSO
Americká žijící jazzová legenda koncertovala v Obecním domě v Praze v rámci festivalu Prague Proms 2018. Chick Corea – piano, John Patitucci – kontrabas a Dave Weckl – bicí. Hraje Český národní symfonický orchestr, diriguje Steven Mercurio. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Milovníky jazzu nepochybně účast amerického jazzového pianisty a skladatele Armanda Antonia Corey, známého pod přezdívkou "Chick" Corea, nadchne. Tento několikanásobný držitel Grammy proslul svou spoluprací s Milesem Davisem, Herbie Hancockem nebo Keithem Jarrettem. Jako častý účastník předních koncertních a nahrávacích projektů pomáhal rozvíjet různé hudební styly a v 60. letech se podílel na raketovém rozšíření elektrické jazzové vlny. Jeho otec, známý jazzový trumpetista a bigbandový kapelník v Bostonu, jej posadil za piano již v pouhých 4 letech. Chick tak měl možnost vstřebávat již v raném dětství tajemství bebopu pod vlivem takových hvězd, jakými byli Dizzy Gillespie, Charlie Parker nebo Lester Young. Když si v 8 letech osvojil hru na bicí nástroje, poznamenalo to jeho pianový styl na celý život. Při hraní používal podobné prvky, jako při hře na perkuse. Chick Corea je pro řadu ocenění a čestné doktoráty na několika univerzitách, ale hlavně pro svůj obrovský přínos jazzovému žánru, již dávno žijící legendou. Že vám můžeme zprostředkovat tuto zajímavou událost, je mimo jiné zásluhou Stevena Mercuria, který je autorem všech aranžmá pro orchestr vytvořených na popud Chicka Corey. Právě Steven Mercurio bude dirigovat Český národní symfonický orchestr a hvězdné trio během výjimečného večera.
Vysílání: 24.3., 23.35 hod., ČT art
 
| 11.3.2019 17:03:34 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru