Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 15. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vertigo QuintetVertigo Quintet
Záznam studiového vystoupení mladé pražské jazzové kapely (2006). Marcel Bárta – saxofony, basklarinet, Vojtěch Procházka – klavír, Oskar Török – trumpeta, Rastislav Uhrík – kontrabas, Daniel Šoltis – bicí. Režie P. Jirásek. Hledání vlastního hudebního jazyka – takový cíl si dala jedna z nejoriginálnějších česko-slovenských skupin, kterou v roce 2002 založili čtyři muzikanti – pianista Vojtěch Procházka, saxofonista Marcel Bárta, kontrabasista Rastislav Uhrík, bubeník Daniel Šoltys. A protože postupem času přibyli muzikanti další, zmizel z názvu Quintet. Kapela vychází z jazzu, ale díky kreativitě a improvizaci zasahuje často až do soudobé vážné hudby. Nesporná kvalita a neutuchající energie činí z Vertiga stálici evropské hudby.
Vysílání: 10.4., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 11.4., ČT art

Žebřík 2018
Finálový večer a předávání cen z 27. ročníku hudební ankety ze dne 8. března 2019. Účinkují: T. Klus, Divokej Bill, Gaia Mesiah, Mydy Rabycad, V. Mišík a další. Večerem provázejí J. Kohák a I. Pazderková. Režie J. Turek (Premiéra). Už 27. ročník Hudebních cen Žebřík je minulostí. Z finálového večera, který proběhl 8. března v plzeňském DEPO2015, si nejvíce cen odnesli Tomáš Klus, Marpo, Barbora Poláková a skupiny Lucie a Monkey Business. Zpěvákem roku je Marek Ztracený, nejlepší videoklip natočil Kapitán Demo. Tomáš Klus dosáhl na Album roku, a to díky nahrávce Spolu. Stejnojmenné turné bodovalo i v kategorii Akce. Tuto kategorii ovládl rapper Marpo, který se může těšit i z umístění mezi nejlepšími alby. Zpěvačka roku Barbora Poláková zaujala svým originálním videoklipem 2-8-5 a Lucie triumfovala se skladbou Nejlepší, kterou znám.
Vysílání: 12.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 14.4., ČT art

Soundtracky: písně psané z paměti (8/8)
Jedenácté září 2001, Sting, Billy Joel, Nile Rodgers, Paul Simon. Společensko-hudební cyklus CNN (Premiéra). Sting: "Měli jsme za sebou fantastický koncertní týden. Zničehonic přišla zpráva... Letadla narazila do věží Dvojčat. Na Dolním Manhattanu zasáhla dvě letadla věže Světového obchodního centra. Sledovali jsme to v televizi. Naprosté šílenství. Svět z ničeho nic zešílel. Dostavila se apokalyptická noční můra. 11. září jsem vystupoval v Itálii. Svět se během dvou hodin změnil. Mám jít hrát? Zvažovali jsme, zda máme vystoupit v takový den. S kapelou jsme se dohodli, že uvedeme skladbu Fragile. Píseň o agresi a křehkosti života."
Vysílání: 12.4., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 13.4., ČT art., 15.4., ČT art

JAZZ: Gumbo (1917) (1/12)
Hudební encyklopedie, komentovaná Wyntonem Marsalisem a dalšími autoritami. V úvodní části vaří: Jelly Roll Morton, Freddie Keppard, Buddy Bolden, Sidney Bechet a Nick LaRocca. Koprodukce PBS a BBC. Režie Ken Burns. Úvodní část reprezentativního dvanáctidílného dokumentárního cyklu renomovaného režiséra Kena Burnse se jmenuje "Gumbo" po speciální neworleanské polévce. V tomto divokém kadlubu se koncem 19. století zrodil fenomén jazzu. Tato spontánní hudba, jejíž podstatou je temperamentní souhra a invenční improvizace, vznikla z otevřených dialogů vedených mezi majetnými a chudými, veselými a smutnými, z dialogů černošských a bělošských mužů a žen, dialogů staré Afriky a staré Evropy – jak tvrdí hlavní moderátor cyklu Wynton Marsalis: "K něčemu takovému mohlo dojít jenom v docela Novém Světě."
Vysílání: 14.4., 22.45 hod., ČT art
 
| 1.4.2019 18:03:55 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru