Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 24. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Doupě Mekyho Žbirky Na plovárně s Doylem Lawsonem
Rozhovor Marka Ebena se slavným americkým mandolinistou a zpěvákem, ikonou bluegrassové hudby. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Americký bluegrassový zpěvák, skvělý hráč na mandolínu a producent Doyle Lawson se narodil 20. dubna 1944 v Tennessee. Od jedenácti let se věnoval hře na mandolínu a později k ní přidal také banjo. Brzy nato se uchytil v Nashville, kde hrál na banjo s Jimmy Martinem a jeho Sunny Mountain bandem. Od roku 1971 se stal součástí kapely The Country Gentlemen, se kterou působil osm let. Později, v roce 1979 založil vlastní seskupení Doyle Lawson & Quicksilver, které bylo, kromě dalších ocenění, osmkrát vyhlášeno vokální kapelou roku IBMA. Lawson byl v roce 2012 uveden do Mezinárodní síně slávy. Je ženatý, spolu se ženou vychovali tři děti.
Vysílání: 12.6., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 16.6., ČT2

Doupě Mekyho Žbirky (8/10)
Rob Cass a Andrea Sedláčková jako hosté nové hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Nová hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V každém díle přivítá Meky Žbirka dva hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se představí nejen jako zpěvák, ale v roli moderátora společně se svými hosty také zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví generačně i žánrově velice pestrá řada hostů. Například Jan P. Muchow, Ondřej Havelka, Lenny, Milan Lasica, Marpo, Albert Černý, Lenka Filipová, Jaroslav Svěcený, britský producent posledních dvou Žbirkových desek Rob Cass nebo Petr Marek ze skupiny Midi Lidi, kteří společně připraví divákům unikátní hudební zážitek.
Vysílání: 14.6., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 15.6., ČT art., 17.6., ČT art

JAZZ: Neodolatelný (1949–1955)
Hudební encyklopedie obnovuje interakci mezi hrou sólisty a skupiny. Hrají nezapomenutelní: Gil Evans, Gerry Mulligan, Thelonious Monk, John Lewis a mág Miles Davis. Bepop byla hudba úchvatná, ale náročná, zároveň složitá, rychlá a nespoutaná. Na zavedené melodie a zvuk skupiny nástrojů bylo třeba zapomenout. Záleželo pouze na inspiraci, dovednostech a muzikální vytříbenosti sólistů. Některé posluchače taková hudba upřímně zděsila. Mladší muzikanti stále uctívali Charlieho Parkera a Dizzy Gillespieho, ale přitom začínali hledat způsob, jak zachovat vymoženosti bebopu a zároveň obnovit rovnováhu mezi hrou sólisty a skupiny. "Vzpružíme posluchače", řekl komponující klavírista John Lewis, "když dáme naší hudbě pevnější strukturu." Hrdiny tohoto dílu jsou altsaxofonista Charlie Parker, trumpetista Miles Davis, klavírista Dave Brubeck a další.
Vysílání: 16.6., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art
 
| 3.6.2019 21:06:02 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru