Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 32. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jiří Štaidl Na plovárně s Yvonne Přenosilovou
Rozhovor Marka Ebena se známou českou zpěvačkou a moderátorkou (2004). Režie J.Hojtaš. Televizní talk show „Na plovárně“ se objevuje na obrazovce hlavního programu České televize už od roku 1999. První díly byly natočeny v prostorách zrekonstruované pražské „občanské plovárny“ (odtud název). Poté se natáčení přesunulo do příjemného prostředí klubu Avion. Yvonne Přenosilová patřila koncem 60. let k nejpopulárnějším českým zpěvačkám. Po své emigraci pracovala ve Svobodné Evropě, kde měla svůj vlastní pořad. V rozhlasovém moderování pokračuje i dnes.
Vysílání: 07.8., 21.15 hod., ČT art

Jak se kalila hudba: V zajetí elektřiny
Příběhy nahrávání popu a rocku. Roger Waters, Jeff Beck, Hans Zimmer, Steve Winwood, Brian Eno. Britsko-americký dokumentární cyklus. Zesilovače zahájili revoluci popu a rocku. Elektřina nepřidala jen hlasitosti. Otevřela i nové zvukové možnosti. Dozvíme se, jak epochální novátorství spustilo hudební řetězovou reakci, z níž dodnes létají jiskry. Vynález syntezátoru otevřel svět zvukové fantazie. S reálným světem nemají nic společného. Zpravidla vedou k efektům, manýře; někdy dokonce k novým hudebním objevům. Syntezátor a notebook jsou součástí téhož světa. Žijeme v přetechnizovaném prostoru. Jsme internetová generace; pořád v pohybu. Sice neumíme pořádně hrát na kytaru, na piano jen zabrnkáme, ale pořídíme si elektronické krabičky s nějakým šikovným softwarem. Ale jak je možné, že když Bill Evans hrál na elektrický klavír, pořád to byl stoprocentní Bill Evans?!
Vysílání: 09.8., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art., 15.8., ČT art

Khamoro 2016
Ohlédnutí za 18. ročníkem pražského hudebního festivalu, který pomáhá Romům najít mnohdy "raději ztracenou" identitu a bojuje proti stereotypům a xenofobii (2016). Režie M. Ondruš. Hudba spojuje lidi víc než cokoliv jiného a tento dokument toho bude důkazem. Mnoho lidí stále romskou hudbu nezná nebo ji jen letmo někde zaslechlo. Proto bude hlavním cílem tohoto dokumentu romskou hudbu divákům představit a to nejlepším možným způsobem, kterým bezesporu je galakoncert festivalu Khamoro se světovými romskými hudebníky. Romská hudba je plná energie, emocí, je barevná a hravá. Svůj prostor dostanou v dokumentu i vystupující hudebníci a kapely. Uvidíte s nimi rozhovory, ve kterých divákovi představí nejen sebe, ale i svou hudbu, co pro ně znamená a co by skrze ni, chtěli lidem předat.
Vysílání: 10.8., 02.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Jiřího Štaidla
Nejznámější hity textaře a hudebníka (2005). Jiří Štaidl (22. 1. 1943 – 9. 10. 1973) byl český písňový textař, scenárista, hudebník a divadelní manažer, bratr hudebníka Ladislava Štaidla, blízký spolupracovník zpěváka Karla Gotta a skladatele Karla Svobody. Na počátku šedesátých let minulého století hrál spolu se svým bratrem v divadle Semafor a tam se také seznámil s Karlem Gottem. Později tato trojice založila vlastní malé hudební divadlo Apollo, zde působil Jiří Štaidl jako jeho umělecký vedoucí. Mezi jeho blízké spolupracovníky patřili např. hudební skladatelé Karel Mareš či Karel Svoboda. S nimi a řadou populárních zpěváků té doby se spolupodílel na Karlínském kulturním kabaretu (přezdívaném Karkulka), vedeném Jiřím Brabcem. Zde vytvořil pro kombinovaný pořad několik povídek. Byl také autorem zhruba 200 písňových textů. Pořad z cyklu Kam zmizel ten starý song je vzpomínkou na tohoto talentovaného umělce, jehož život ukončila tragická automobilová nehoda.
Vysílání: 11.8., 20.20 hod., ČT art
 
| 29.7.2019 16:07:14 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru