Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 48. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Iuventus, gaude! v Africe
Jablonecký dětský sbor na olympiádě sborového zpěvu. Scénář a režie J. Mudra (Premiéra). Dokument o třetí účasti jabloneckého dětského pěveckého sboru IUVENTUS, GAUDE! na "olympiádě" amatérských pěveckých sborů World Choir Games. Letos se tato soutěž konala v Jihoafrické republice, ve městě Tswane, byl to desátý ročník a sbor si přivezl jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. Jan Mudra cestoval celou dobu se sborem, zachytil nejen jejich soutěžní vystoupení, ale i vystoupení jiných sborů, stejně jako další koncerty jabloneckých v Jihoafrické republice. Své místo bude v dokumentu mít i portrét sbormistra Tomáše Pospíšila, výjimečného člověka, který vede sbor od jeho založení v roce 2005. Pod jeho vedením si těleso taky přivezlo z obou předchozích ročníků "olympiády" zlaté medaile.
Vysílání: 25.11., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 01.12., ČT art

Jeff Beck Story
Portrét stylotvorného poprockového britského kytaristy (Premiéra). Dave Gilmour: "Je to neřízená střela, unikátní kytarista. Nikdy se neopakuje, ustavičně riskuje, což platí pro jeho celou hudební dráhu." Eric Clapton: "Pan kytarista s nadupaným motorem v obou rukách. Pokaždé, když Jeffa sleduju a poslouchám nebo s ním spolupracuju, zvoní mi jeden budíček za druhým. Vždycky se vytasí s něčím zajímavým. Famózní muzikant." Jan Hammer: "Jeff pronikl do nejvzdálenějších končin kytarového vesmíru." Slash: "Když jsme ho označili za ´Pabla Picassa elektrické kytary´, okamžitě kontroval, že je spíše Jackson Pollock. Má recht." Jimmy Page: "Nesmírně si vážím té cti, že mohu uvést Jeffa Becka do rock´n´rollové síně slávy." Jeff Beck: "Kytara je nekonečná výzva. Pokaždé, když ji vezmu do ruky, zdá se mi, že se na ni teprve učím."
Vysílání: 27.11., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 28.11., ČT art

Linka (8/10)
Ralph Towner jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Třetí série hudební talk show opět přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Třetí série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. V nové sérii tentokrát vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Michal Prokop, Jiří Suchý, Lenka Dusilová, Jiří Macháček, Michal Pavlíček, Terezie Kovalová, Petr Janda, Jiří Stivín a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 29.11., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 30.11., ČT art., 03.12., ČT art

Vítejte v devadesátých letech (2/4)
Chlapecké a dívčí skupiny: Take That, New Kids On the Block, Jade, TLC, Spice Girls... Ve druhé epizodě zjistíme, jak rozkošní hošíci a přidrzlé dívky učarovali mládeži. Na samém vrcholu obří vlny chlapeckých a dívčích skupin devadesátých let plují Take That. Z pěti mladíků z Manchesteru jsou teenageři jako u vytržení. Vydělávají horentní sumy. Tisk je jim stále v patách a jejich příznivci je zbožňují dodnes. V roce 1990 ovládala světová pódia jiná skupina. Američtí New Kids On The Block prožívají ohromný komerční úspěch a profitují z dobře promazaného obchodního soukolí. Ti, co se stali ikonami popíku, mohou si dát klidně pauzu deset, patnáct, dvacet let a stejně pak vyprodají arény. Popová nostalgie je mocná čarodějka.
Vysílání: 29.11., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT art

Vysílá studio A po třiceti letech...
Režisér Jaromír Vašta uvádí populární písničkový cyklus 60. let (1995). Účinkují: K. Gott, J. Petrů, M. Kubišová, D. Grúň, H. Vondráčková, W. Matuška a K. Štědrý. Připravili: A. Berková, V. Filip a J. Vašta. Třetí díl vzpomínkového pořadu Vysílá studio A vychází z dochovaných materiálů bývalé Československé televize. Uvidíte a uslyšíte mimo jiných Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou, Karla Štědrého, Karla Gotta, Waldemara Matušku a Karla Krautgartnera. Pořadem vás bude provázet režisér a autor pořadu Jaromír Vašta. Budova Českého rozhlasu v Karlíně, v níž se nachází legendární studio A, byla navržená architektem Josefem Sakařem v duchu post secesního klasicismu. Původně Národní dům v Karlíně z roku 1911 sloužil svému účelu do konce první republiky. Těsně před druhou světovou válkou jej koupil Československý rozhlas, během protektorátu jej jako své studio používali Němci pro Radio Melnik. Po válce se sály začaly měnit v nahrávací studia – velký sál se proměnil v proslulé „Studio A“, kde natáčely naše přední orchestry taneční a populární hudby.
Vysílání: 01.12., 20.20 hod., ČT art
 
| 18.11.2019 10:11:35 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru