Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 7. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Vítejte v osmdesátých letech Na plovárně s Chrisem Thomasem
Rozhovor Marka Ebena s britským producentem a hudebníkem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Britský hudebník a především hudební producent Chris Thomas se narodil 13. ledna 1947 ve městě Perivale v Anglii. V šedesátých letech spolupracoval se skupinami The Beatles, Climax Blues Band a později se skupinami Pink Floyd, Badfinger, Procol Harum, U2, INXS, The Pretenders a dalšími. V roce 1973 produkoval album Paris 1919 hudebníka Johna Calea, se kterým spolupracoval i v pozdější době. V roce 1975 hrál na jeho albu Slow Dazzle. Později v Caleově seskupení hrál na klávesy. Je také dlouholetým producentem nahrávek Eltona Johna.
Vysílání: 12.2., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 16.2., ČT2

Příběhy českého jazzu (6/22)
Český jazzový vyslanec – vzpomínky legendárního saxofonisty Jana Konopáska v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu. Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".
Vysílání: 14.2., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art., 20.2., ČT art

Příběhy světové hudby - Vítejte v osmdesátých letech (6/6)
House Music & Acid PartyVysílání: 14.2., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 18.2., ČT art., 19.2., ČT art

Sounds Like Friday Night (6/6)
Skvělá hudební show BBC s největšími hvězdami současné popmusic. Moderují Greg James a Dotty (Premiéra). Jedinečná hudební show BBC Sounds Like Friday Night představuje hvězdy současné popmusic nejen na scéně, ale i v zákulisí. Moderátoři Greg James a Dotty tentokrát uvítají například zpěvačku Dua Lipu nebo kapelu Kasabian.
Vysílání: 14.2., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 15.2., ČT art
 
| 3.2.2020 14:02:38 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru