Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Jsme v pohodě  (ND) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 20. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
ABBA Dabba DooOlympic – procházka historií (9/10) - Retro 9 – roky 1994-1997
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Dávno a Brejle. Host Vladimír Papež. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 15.5., 20.00 hod., ČT art

Rihanna: Live at Hackney
Výborný londýnský koncert barbadoské hudební superhvězdy (Premiéra). V červnu v roce 2012 odehrála barbadoská zpěvačka Rihanna nadupaný koncert v londýnském Hackney. Její show byla součástí festivalu BBC Radio 1’s Hackney Weekend, který proběhl za účasti takových hvězd, jako jsou třeba Ed Sheeran, Kasabian, Jessie J nebo David Guetta. Rihanna během koncertu zazpívala řadu svých hitů, mezi nimiž nechyběly třeba Disturbia, Rude Boy, Please Don't Stop The Music nebo Umbrella, při které ji na podiu doplnil americký rapper Jay-Z.
Vysílání: 15.5., 20.30 hod., ČT art
Opakování: 16.5., ČT art

Příběhy českého jazzu (18/22)
Tradicionalisté – vzpomínky hudebních legend v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu. Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".
Vysílání: 15.5., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art

Top of the Pops: Klubové hity (12/12)
Nejlepší vystoupení hvězd, které plnily kluby po celém světě. Britský hudební cyklus (Premiéra). Skvělá hudba nezní jen na stadionech a ve velkých halách. Důkazem budiž poslední díl z výběrů vystoupení v legendárním britském pořadu Top of the Pops. V něm odezní muzika, která plní především hudební kluby. Těšit se tak můžeme na osobité kapely jako Brand New Heavies, De La Soul, The KLF nebo Basement Jaxx, kteří publikum roztancovali s hitem „Where's Your Head At?“. Z oceňovaných umělců vystoupí například světově známý Moby s hitem „Go“, nezaměnitelná Missy Elliott s „Get UR Freak On“ nebo Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D a písní Rock Star.
Vysílání: 15.5., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 16.5., ČT art

ABBA Dabba Doo
Autoportrét kultovní švédské superskupiny. Vtip tohoto švédského sběrného dokumentu je v tom, že jej produkovala osobně skupina ABBA. Kouzlo tohoto kvarteta je nejen v dur-mollových melodiích a podmanivých harmoniích písní klavíristy Bennyho Anderssona, kytaristy Björna Ulvaese, ale hlavně v podmanivém dvojhlasu Agnethy Faltskögové s Fridou Lyngstadovou. Jejich repertoáru se původně říkalo s nadhledem mainstreamový europop, ale kupodivu nahrávky skupiny ABBA se prosadily nejen v Austrálii, Africe, v USA, ale také v Jižní Americe.
Vysílání: 16.5., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art., 22.5., ČT art
 
| 7.5.2020 15:05:14 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru