Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LSS 2020 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 29. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Václav Hybš a Karel Gott (Václav Hybš 80)Václav Hybš 80
Slavný kapelník, slavný orchestr a slavní sólisté - to byl recept na vydařený gratulační koncert v červnu 2015 na pražském Žofíně. Blahopřát přišli J. Bohdalová, K. Gott, J. Korn, J. Zelenková, P. Janů, J. Zíma, J. Černý, P. Filipovská, K. Štědrý, L. Munzar, L. Pešek a mnozí další. Moderuje P. Salava. Režie A. Rezek. Legendární dirigent Václav Hybš se narodil 3. 6. 1935 v Polici nad Metují a v roce 2015 tedy slavil 80. narozeniny. Jeho orchestr si navíc připomněl 55 let své umělecké tvorby. Hybš po celou dobu své umělecké činnosti spolupracoval s Československou a Českou televizí. Je rovněž vynikajícím aranžérem a podílel se také na přípravě a realizaci celé řady televizních projektů (Zpívá celá rodina, Hybš hraje Hašlera, Dobrý večer s Waldemarem, Televarieté), a na filmových projektech Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů a dalších. 80. narozeniny legendy české pop music si široká veřejnost připomněla 2. 6. 2015 galakoncertem v paláci Žofín. V pestrém programu se představilo několik desítek účinkujících. Mimo jiné K. Gott, J. Bohdalová, J. Korn, P. Janů, K. Štědrý, J. Zíma, P. Filipovská, J. Černý, J. Zelenková a celá řada dalších. Na jevišti se vedle Václava Hybše a jeho orchestru objevili s gratulací i další význační čeští dirigenti.
Vysílání: 18.7., 21.20 hod., ČT1

Album Supraphonu
Populární písničky z roku 1964 zpívají: E. Pilarová, K. Gott, M. Chladil, H. Vondráčková, K. Hála, H. Hegerová, Y. Simonová, L. Hermanová, J. Čeřovská, J. Petrů, R. Cortés, H. Blehárová, J. Zíma, P. Filipovská, J. Vašíček a další. Režie I. Paukert. Cyklický pořad Album Supraphonu, jehož třetí ročník byl natočen v televizním studiu, je tentokrát bez průvodního slova. Písničky z roku 1964 i dřívějších let, které vyšly na deskách monopolního československého vydavatelství v podání našich předních populárních zpěvaček a zpěváků, jsou natočeny v jednoduché dekoraci, s úsporným baletem. Zazní například Noc a den v interpretaci E. Pilarové, U nás v podkroví zpívá J. Petrů, Roň slzy H. Vondráčková (nikoli Y. Přenosilová, do jejíhož repertoáru píseň patřila), Oči sněhem zaváté nebo Adresát neznámý přednese K. Gott, Pro Kiki H. Hegerová, M. Chladil Je krásné lásku dát, Dominiku zazpívá J. Čeřovská a další. Označení Supraphon bylo v meziválečném Československu úředně zaregistrováno roku 1932. Tuzemský Ultraphon značku zpočátku používal pro své exportní nahrávky. O dva roky později uvedlo toto vydavatelství na trh gramofon stejného názvu. Výroba přehrávačů desek s označením Supraphon pokračovala i po druhé světové válce, kdy došlo ke znárodnění původního českého Ultraphonu a k jeho transformaci na státem ovládané Gramofonové závody. Důležitým krokem ke vzniku samostatného hudebního labelu, tj. hudebního vydavatelství, byl rok 1961, kdy zestátněné Gramofonové závody začaly působit pod novým názvem Gramofonové závody – Supraphon. Samostatné hudební vydavatelství Supraphon pak vzniklo až o osm let později.
Vysílání: 15.7., 21.20 hod., ČT art

Ella & Basie: Perfect Match
Královna jazzového vokálu s orchestrem krále swingu. Záznam z roku 1979 v Montreux. 12. června 1979 se ve švýcarském Montreux potkali zpěvačka Ella Fitzgerald s kapelníkem jazzového big bandu Countem Basiem. Producentem tohoto památného vystoupení byl legendární americký impresário Norman Granz, který nahrávku vydal na své dvorní firmě Pablo pod názvem "Perfect Match". Všechny skladby, které zde zazní, provází v podtitulku kromě názvu i autoři hudby a textu.
Vysílání: 15.7., 00.00 hod., ČT art

Legendy folku a country 8/13
Porta /2/. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Režie J. Vondrák. Porta, o jejíž historii v letech 1981–1989 pojednává osmý díl dokumentu Legendy folku a country, je český soutěžní hudební festival. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu byl inspirován údolím Labe Porta Bohemica – Brána Čech, ležící v místech, kde řeka prochází Českým středohořím. Soutěž dává příležitost především začínajícím skupinám a je určena pro žánry trampská píseň, folk a country. Festival se skládá ze soutěžních oblastních kol, z nichž postupují vítězové do finále. V průběhu několika desetiletí festivalem Porta prošla řada dnes známých hudebních skupin a osobností českého hudebního života. Počátkem osmdesátých let minulého století čekal Portu hezký dárek a po období střídání českých a moravských měst jako míst pro finále přišla éra plzeňská. To už měl festival novou generaci obětavých porťáků, kteří jej tvořili nejméně se stejným zaujetím jako jeho otcové. Nicméně, kdesi v zákulisí komunistických výborů bděli pověření soudruzi nad jeho ideovou čistotou. Na plzeňském výstavišti našla Porta dobré zázemí a amfiteátr s kapacitou 2500 diváků (později se ukázalo, že se jich tam vejde 3x tolik) a několika dalšími krytými i otevřenými scénami nabízely úžasné zázemí, na které Porta dlouho čekala. Po několika letech se portovní muzicírování ocitlo tam, kde je mu nejlépe – do přírody, pod širou oblohu.
Vysílání: 17.7., 20.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Jiřiny Fikejzové
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2004). Zpívají: J. Čeřovská, Y. Simonová, M. Rottrová, M. Chladil, J. Zíma a další. Česká textařka a hudební scenáristka Jiřina Fikejzová, rodný jménem Jiřina Henzlová, se narodila 13. dubna 1927 v Lomu u Mostu. Již od středoškolských studií se věnovala psaní písňových textů. Začala spolupracovat s Vladimírem Dvořákem, později pak s Orchestrem Karla Vlacha a Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. Vytvořila kolem 240 písňových textů, napsala také několik scénářů jak pro pražské Divadlo hudby, tak pro Československou televizi a Československý rozhlas. Za svoji textařskou práci získala řadu domácích ocenění. Působila také jako členka odborných porot hudebních festivalů – Intertalent, Porta, Athény, Sopoty a Split. Je řazena mezi nejlepší české textaře. Z její poetické tvorby mj. uslyšíte Dominiku, Markétka, Malý vůz, Půvabná a svěží, Romantická a Co mám, to dám.
Vysílání: 17.7., 23.05 hod., ČT art
 
| 9.7.2020 16:07:48 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru