Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 37. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Charles Aznavour v PařížiHip Hop a jeho zrod (1/4)
Vzdor z undergroundu v Bronxu. Kanadský dokumentární cyklus. Příběh hip-hopu nemohl začít jinde než v New Yorku. Shad: "Dnes jsem sice MC, ale nejprve jsem byl jenom nadšenec. A pro každého hiphopera znamená návštěva New Yorku spoustu připomínek dávné historie. Desítky let po jeho zrodu ozvěny raného hip-hopu zaznívají prakticky všude. Předtím, než to všechno začalo, vládl jiný zvuk. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let frčelo disko. Všichni nosili kvádra a hedvábné hadry, ohákli se a vyrazili do klubu. Vypukla disko horečka. Manažeři... sportovci... kabaretní umělci... takzvané celebrity všeho druhu. New York se proměnil v město kožichů... Rolls Royců, šampusu, diamantů a sexu. Prachy lítaly vzduchem. Většina Američanů i cizinců považovala New York za nebe. Jenže v Bronxu to hořelo. Uprostřed toho varu a vřavy se ze vzdoru zrodil hip-hop.
Vysílání: 09.9., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 10.9., ČT art

Charles Aznavour v Paříži
Úchvatný koncert francouzského šansoniéra z roku 2015. Láska k hudbě je silnější než věk. I v jedenadevadesáti letech dokázal Charles Aznavour několikrát po sobě vyprodat pařížský Palác sportů a předvést výkon, který ohromil všechny přítomné. Aznavour do svých písní dokázal přenést všechny zážitky a zkušenosti, které během svého života nasbíral. Vždyť složil přes 1000 písní a hrál v 60 filmech. Přestože se Aznavour narodil v Paříži, nikdy nezapomněl na své arménské kořeny a stát na pomezí Evropy a Asie dlouhodobě podporoval. V roce 1995 byl dokonce jmenován vyslancem a stálým zástupcem při UNESCO v Arménii.
Vysílání: 10.9., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 14.9., ČT art

Já budu chodit po špičkách
O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu Petra Nováka, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 75 let (2001). Vzpomínají: E. Jakoubková, I. Plicka, J. Černý, K. Kahovec, R. Dulíková, L. Klein, P. Vrba a další. Dokument režisérky Lenky Cingrošové zachycuje rychlý vzestup a pomalý a bolestný pád nesmělého bigbíťáka Petra Nováka, který se narodil před 75 lety. O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu vyprávějí manželka E. Jakoubková, I. Plicka, J. Černý, R. Dulíková, P. Vrba a další.
Vysílání: 10.9., 23.20 hod., ČT art

Michael Bolton: Live at the Royal Albert Hall
Londýnský koncert interpreta s nezaměnitelným hlasem a nesporným charismatem (Premiéra). Michael Bolton připravil úžasný zážitek všem fanouškům, kteří v listopadu 2009 dorazili na jeho koncert do londýnské Royal Albert Hall. Vyprodaná aréna si mohla užít celou řadů jeho hitů a americký zpěvák s chraplavým hlasem si obecenstvo doslova podmanil. Přestože se Michael Bolton, vlastním jménem Michael Bolotin, proslavil hlavně melodickými baladami, počátek jeho hudební kariéry je spojen spíše s rockovou muzikou. Se svou tehdejší kapelou Blackjack dokonce absolvoval turné s Ozzym Osbournem. Na čelní místa v hitparádách se ale dostal až po přechodu na sólovou dráhu. Od té doby už prodal miliony alb a získal několik cen.
Vysílání: 11.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 12.9., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (1/6)
Známý zpěvák kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z hudební branže. Společná témata rozhodně najde i s country zpěvačkou Dolly Partonovou. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Zpěvák Brian Johnson vyrazil do Nashvillu, aby vyzpovídal královnu country music. Jeho setkání s Dolly Partonovou přímo v jejím sídle jasně odkrylo fakt, že si muzikanti, bez ohledu na hudební žánry, vždy mají co říct. Držitelka osmi cen Grammy se v rozhovoru vyznala k lásce ke svým rodinným kořenům a hodnotám, které ji dovedly až na vrchol vrtkavé hudební branže. A na něm své místo drží už více než půl století. Navíc Brian Johnson, který s kapelou projel takřka celý svět, ocenil, jak si Dolly Partonová připravuje zázemí během svých koncertních zájezdů.
Vysílání: 11.9., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 16.9., ČT art

PopStory (1/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Tváře a hlasy (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Scénář R. Diestler a A. Opekar. Režie J. Skalický. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době. Pop music evidentně nebyla výjimkou. I tady se dělaly kompromisy, dobrá či špatná rozhodnutí.“
Vysílání: 13.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.9., ČT art

Country Music: Počátky (1/9)
Úchvatná a pečlivě vyprávěná historie svébytného hudebního žánru. Americký hudební dokument (Premiéra). Country hudba má své příznivce po celém světě. Nejen oni nyní mají možnost poznat celou její historii v úžasném dokumentárním cyklu. Autoři strávili dlouhých osm let přípravou a výrobou tohoto díla. Během nich udělali rozhovory s více než 100 respondenty, z nichž plných čtyřicet má své místo v Síni slávy country hudby. Navíc tvůrci nashromáždili tisíce fotek a několik hodin archivních záběrů. Část z těchto materiálů zatím nebyla nikdy zveřejněna. První díl nás zavede k úplným počátkům tohoto stylu. Do časů, kdy hráli Fiddlin' John Carson nebo Uncle Dave Macon, až k éře prvních hvězd, kterými byli the Carter Family a Jimmie Rodgers.
Vysílání: 13.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 15.9., ČT art., 18.9., ČT art

Televizní písničky a songy Iva Plicky
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" uvádíme u příležitosti nedožitých 75. narozenin Petra Nováka (2004). Zpěvák a skladatel Petr Novák se narodil 6. září 1945 v Praze na Vinohradech. Se svými kamarády a sousedy z domu – Karlem Slukou a Ivo Plickou, založil kapelu. V polovině šedesátých let poprvé nahráli za pomoci technika z rozhlasu svou první nahrávku ve sklepě jednoho domu a donesli ji Jiřímu Černému. Ten vybral „Já budu chodit po špičkách“ a „Povídej“ a odvážně je zařadil do rozhlasové hitparády Houpačka. K naprostému překvapení všech se písnička hned po prvním odvysílání stala naprostým hitem a držela se v čele rok a půl. Nelze ovšem pominout politické události, které v době této úspěšné kariéry velmi citelně zasáhly do Novákova života. V roce 1969 na Bratislavské lyře zazpíval píseň a vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha. Upadl tak v nemilost normalizačního režimu. Začátkem 70. let na tom byl velmi špatně nervově i zdravotně, zažil velkou krizi, jak hudební, tak životní, z níž se prakticky nikdy nevzpamatoval. Zemřel 19. srpna 1997 ve spánku. Skonal tiše, bezbolestně na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu. Pražský rodák Ivo Plicka, narozený 1946, vystudoval hotelovou školu v Mariánských Lázních. Své první texty napsal pro Petra Nováka v osmnácti letech.
Vysílání: 13.9., 22.50 hod., ČT art
 
| 3.9.2020 17:09:58 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru