Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 41. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Doupě Mekyho ŽbirkyFolklorika: Nemá dochtór takéj masti
Lidová píseň a nemoci – další pokus o přiblížení témat vesnického života v písni. Režie M. Rychlíková (Premiéra). Zdraví, nemoci a vše s tím související bylo další téma, které se bytostně dotýkalo života venkovského společenství, a samozřejmě nacházelo svůj odraz v lidové kultuře, tedy i v písni. Najdeme je v různých podobách – od pláče nad nemocným a zemřelým, přes kořenářky, "dochtóry"... Bývá zpracováno vážně, ale i humorným způsobem. Umělecký vedoucí souboru Musica folklorica Petr Pavlinec se tímto tématem zabývá i z rodinných důvodů – má mezi svými předky lékaře, kteří působili na Horňácku. V repertoáru jeho souboru je několik písní s tematikou nemocí, některé zpracoval i formou videoklipu. Musica Folklorica se sólisty Martinem Prachařem, Martinem Hrbáčem, Sárou Slovákovou a ženským sborem Oskoruša se postarají o uměleckou linku, historické a faktické souvislosti dodá profesor Jiří Fiala.
Vysílání: 10.10., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 11.10., ČT2., 14.10., ČT2

Jazz klub
Zpěvačka Jitka Vrbová, jejíž 80. narozeniny jsme si v těchto dnech připomněli, účinkuje se skupinou Fresh Uncles z jazzového klubu ve Slaném (1995). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Česká zpěvačka Jitka Vrbová, která se narodila 30. září 1940 v Praze, je známá především jako výrazná představitelka žánru trampské a country hudby. Věnuje se ale i jazzu a swingu. V jejím podání uslyšíte anglické a americké písně Honey suckle Rose, Lazy River, Tiger Rag, Star duet, It´s Only a Paper Monn, All of me a řadu dalších.
Vysílání: 07.10., 23.25 hod., ČT art

Linka (2/10)
Vladimír „Guma“ Kulhánek jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show opět přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. V nové sérii tentokrát vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Václav Neckář, Vladimír ''Guma'' Kulhánek, Lenka Filipová, Vojtěch Dyk, Dan Bárta, Debbi Kahl, Vladimír Merta, Ivan Mládek a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 09.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 11.10., ČT art., 14.10., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (5/6)
Projížďka zpěváka AC/DC s Joem Walshem limuzínou po Los Angeles slibuje zajímavé zážitky a mnoho veselých historek. Britský dokumentární cyklus (Premiéra)Brian Johnson míří do Los Angeles, aby se potkal se svým starým přítelem Joe Walshem. Dvojice si pro svou cestu městem vezme limuzínu a vyrazí na místa, kde se psala historie rockové hudby. A právě ta místa připomenou muzikantům historky, které vyloudí úsměv na tváři nejen hlavních protagonistů. Na přetřes přijde kariéra amerického kytaristy a zpěváka, během které prošel kapelami jako James Gang nebo slavnými Eagles, ale také například prezidentská kampaň, do které Walsh vstupoval se sloganem „Benzín zdarma pro všechny“. Rozhodně zajímavým tématem bude i životní změna, kterou Joe Walsh nazývá prozřením.
Vysílání: 09.10., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 14.10., ČT art

PopStory II (1/6)
Písně a slova. Historie, zákony, paradoxy i nečekané souvislosti československé popmusic. Režie J. Skalický (Premiéra). PopStory II navazuje na první řadu stejnojmenného dokumentárního cyklu. V šesti dílech dále odkrývá historii a zákulisí české a dříve československé pop music od padesátých let dvacátého století do první dekády století současného. V nových dílech nahlížejí lidé z branže na popmusic například jako na obchodní artikl, ideologický nástroj, ale i jako na nositele módních trendů či grafického designu. Tématem dílu s podtitulem Písně a slova jsou pochopitelně texty. Jak moc byly poplatné své době a na kolik se jí naopak vymykaly? Za jakých okolností se stávaly součástí ideologické propagandy a kdy byly naopak protestem? Cyklus, na kterém se autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 11.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 16.10., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (5/9)
Michal Hrůza a Jan Hřebejk jako hosté druhé série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Druhá série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V devíti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. To vše v novém prodlouženém čase. V pořadu se objeví velice pestrá řada muzikantů. Například Michal Hrůza, Benny Cristo, Václav a Jan Neckářovi, Michal Dvořák, David Koller, Michal Pavlíček, Adam Mišík, Katka Knechtová nebo Mňága a Žďorp. V roli speciálního hudebního hosta usedne za bicí Mekyho syn David Žbirka. Pozvání do Mekyho Doupěte přijali také Jan Hřebejk, Libor Bouček, Vilém Veverka, Míla Fürstová, Hana Petřinová, Libor Pešek a Šimon Šafránek, kteří společně s muzikanty připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 11.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 13.10., ČT art

Country Music: Synové a dcery Ameriky (5/9)
Druhá polovina šedesátých let přináší do country hudby nejen nové hvězdy, ale i nová témata. Americký hudební dokument (Premiéra). Americkou společnost zasáhla ve druhé polovině šedesátých let řada změn a ty se odrazily i v hudbě. Včetně country. Na scénu přichází divoká Loretta Lynn. Píše a hraje písně, které mluví otevřeně jménem všech žen. Hvězdou country hudby se stává i Charley Pride. Posluchači totiž uznávají kvalitu jeho hlasu a vůbec neřeší barvu jeho kůže. Merle Haggard vychází z vězení, aby se po vzoru Johnnyho Cashe stal „básníkem obyčejného člověka“. Naopak život a kariéra samotného Cashe vinou drogové závislosti uvadá. Díky June Carterové ale dokáže svůj pád zastavit a vydat album, kterému budou tleskat fanoušci i kritici.
Vysílání: 11.10., 21.55 hod., ČT art Opakování: 13.10., ČT art., 16.10., ČT art

Televizní písničky a songy Jána Roháče

Vzpomínka na tvorbu divadelního, filmového, televizního a hudebního režiséra, od jehož úmrtí uplyne v těchto dnech 40 let. Účinkují: K. Gott, J. Suchý, P. Bobek, E. Štaubertová, H. Hegerová, M. Voborníková, H. Vondráčková, P. Filipovská, J. Molavcová a další. Ján Roháč (1932–1980 Praha) byl československý divadelní, filmový, televizní a hudební režisér. Po maturitě na gymnáziu absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a již během studií tíhnul k režii estrádních a zábavních pořadů. Zpočátku působil v Divadle estrády a satiry (což je pozdější Divadlo ABC). Režíroval i v divadle v Pardubicích, dále pak na několika pražských scénách, zejména v Divadle ABC, ve varietním music-hallu Alhambra, v Laterně magice a zejména v Divadle Semafor. Jeho osobité divadelní režie velmi přispěly k rozvoji a popularitě této vedoucí scény divadel malých forem na počátku 60. let 20. století. Spolupracoval zde s oběma tvůrčími skupinami, se skupinou Jiří Suchý – Jiří Šlitr i Miloslav Šimek – Jiří Grossmann. Svůj smysl pro tento žánr uplatnil také jako filmový režisér (spolu s Vladimírem Svitáčkem) hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, ve kterém vystupovala řada tehdejších hvězd populární hudby, např. Eva Pilarová, Karel Gott, tehdy začínající Naďa Urbánková a mnozí další. Známá je i jeho dlouholetá spolupráce s Miroslavem Horníčkem. Významná byla i jeho dlouholetá práce pro Československou televizi, kde od roku 1968 režíroval celou řadu pořadů, hudebních seriálů i jednotlivých hudebně-zábavních filmů. Podílel se i na natáčení filmových písniček (což byla tehdejší obdoba dnešních videoklipů). Ján Roháč je dodnes považován za zakladatelskou osobnost moderní československé divadelní a televizní zábavy v České i ve Slovenské republice (moderní československá audiovizuální zábava). Spoluzakládal legendární Laternu magiku, podílel se na programu neméně slavného Kinoautomatu na světové výstavě EXPO'67 v kanadském Montrealu, pomáhal vytvořit tvář Divadla Semafor přímo v divadle i v záznamech jeho představení pro Československou televizi. Zemřel 5. října 1980 v Praze.
Vysílání: 11.10., 22.50 hod., ČT art
 
| 2.10.2020 14:10:15 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru