Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
John Lennon – 80 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
USA versus John LennonBackbeat
Z hamburských klubů k celosvětové slávě. Počátky skupiny The Beatles v britsko-německém snímku. Film uvádíme k nedožitým 80. narozeninám Johna Lennona (1993). Hrají: S. Dorff, I. Hart, S. Leeová, G. Bakewell, Ch. O’Neill, S. Williams, K. Wiesinger, J. Ehleová, W. Kahler a další. Režie Iain Softley (Premiéra). Zakládajících členů kapely bylo pět: vedle Johna Lennona, Paula McCartneyho a George Harrisona s Beatles v počátcích hráli bubeník Pete Best a Lennonův kamarád z výtvarné školy, baskytarista Stuart Sutcliffe. Hamburské turné, jež začínající skupině sjednal Allan Williams od srpna 1960, znamenalo zásadní obrat v historii dosud neznámé kapely. Dnes legendární účinkování v klubu Kaiserkeller vybrousilo hudební styl Beatles, přestože tehdy hráli většinou převzaté skladby. Neopomenutelný vliv na mladé Brity mělo také setkání s hamburskou módní fotografkou Astrid Kirchherrovou, kterou na ně upozornil její přítel Klaus Voorman. Oba mladí Němci přivedli do klubu své intelektuálně založené přátele a Astrid pořídila sérii fotografií, jež dodnes patří k vůbec nejlepším svědectvím o počátcích Beatles. Ovlivnila také vizuální podobu skupiny pro příští roky, včetně jejich ikonických účesů. Vedle hudebních výstupů tvoří hlavní osu vyprávění citový trojúhelník Lennon–Kirchherrová–Sutcliffe (v hereckém podání Iana Harta, Sheryl Leeové a tehdy začínajícího Stephena Dorffa), který vyústil v postupné Stuovo odcizování kolegům z kapely. Zakládající člen skupiny, nezadržitelně stoupající k popularitě, dal nakonec přednost malířské kariéře. Ve filmu nezazní ani jedna celá píseň Beatles. Hrají se zde jen skladby jiných autorů, jež měla skupina tehdy v repertoáru. Pro snímek je natočila skupina The Backbeat Band, složená z legend americké rockové scény konce 20. století – zpěváci Dave Pirner ze Soul Asylum a Greg Dulli z The Afghan Whigs, kytaristé Thurston Moore ze Sonic Youth a Don Fleming z Gumball, basový kytarista Mike Mills z R.E.M. a za bicími seděl Dave Grohl z Nirvany.
Vysílání: 08.10., 20.15 hod., ČT art

USA versus John Lennon
Měl bídné dětství, byl muzikantsky mimořádně nadaný a za oceánem vadil vládním úředníkům. Nebýt pomateného útočníka, tak by se John Lennon v těchto dnech dožil osmdesáti let. Americký dokument. Filmaři David Leaf a John Scheinfeld ve svém kontroverzním dokumentu sledují pokusy FBI i některých členů americké vlády umlčet Johna Lennona (1940–1980). Ve snímku jsou rozsáhlé rozhovory s jeho nejbližšími. Je to pohled na život a časy věčného rebela Johna Lennona. Snímek realizovaný pro kina, zachycuje ideály, za něž bojoval. Vrcholem filmu jsou ukázky písní Johna Lennona.
Vysílání: 09.10., 20.40 hod., ČT art

Imagine
John Lennon a Yoko Ono v hudebním filmu z roku 1972, ve kterém nechali diváky nahlédnout i do svého soukromí. Snímek Imagine, v němž zazní především písně ze stejnojmenného Lennonova sólového alba, uvádíme k nedožitým osmdesátým narozeninám tohoto zpěváka a muzikanta, člena legendárních Beatles (Premiéra). John Lennon a Yoko Ono připravili pro své fanoušky v roce 1972 experimentální film Imagine. Ten vychází z tehdejšího života slavné dvojice a jeho nosnou částí jsou písně ze stejnojmenného alba, které John vydal o rok dříve. Aby bylo dílo co nejvíce autentické, natáčela se část filmu v jejich domě Tittenhurst Park v anglickém Ascotu,
John Lennon se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu a nyní by slavil osmdesáté narozeniny. Smutnou shodou okolností si v prosinci připomeneme i 40 let od jeho úmrtí. Jeho hudba ale i dnes oslovuje řadu fanoušků všech generací.
Vysílání: 10.10., 20.15 hod., ČT art

John Lennon: Gimme Some Truth
Unikátní dokumentární film o zrodu jedno z nejznámějších alb rockové historie: Imagine. Po rozpadu Beatles šlo o druhou sólovou desku Johna Lennona, který by se v těchto dnech dožil osmdesáti let. Dokument sleduje její vznik od psaní písniček až po jejich nahrávání, na kterém se podílela i Yoko Ono (Premiéra). Jedinečně natočený dokument Gimme Some Truth umožní divákům stát se součástí natáčení jednoho z nejznámějších a nejdůležitějších alb rockové hudby. Album Imagine natočil John Lennon v roce 1971 jako své druhé po rozpadu Beatles. Obsahovalo hity jako Imagine, Jealous Guy nebo Gimme Some Truth. A právě záběry ze zákulisí dávají možnost získat představu o vzniku jednoho z nejlepších Johna Lennona. Jedná se o mimořádné zachycení práce velkého talentu, který pomocí procesu nahrávání uvede svou vizi do reality. Díky své kvalitě získal dokument ocenění Grammy.
Vysílání: 10.10., 21.20 hod., ČT art
 
| 2.10.2020 15:10:01 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru