Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 42. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Marián Varga (Varga)Varga
Filmový portrét sleduje legendu československé hudební scény Mariána Vargu na sklonku jeho života (2017). Režie S. Maletzová. Dokumentární filmový portrét Soni Maletzové sleduje legendu československé hudební scény rockového klávesistu Mariána Vargu (1947–2017) na sklonku jeho života, v době, kdy mu bylo diagnostikováno smrtelné onemocnění. Velkého introverta a náruživého kuřáka zachycuje během jeho posledních vystoupení, kdy pomalu začal ztrácet dech.
Vysílání: 12.10., 23.20 hod., ČT art

Linka (3/10)
Dan Bárta jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show opět přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. V nové sérii tentokrát vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Václav Neckář, Vladimír ''Guma'' Kulhánek, Lenka Filipová, Vojtěch Dyk, Dan Bárta, Debbi Kahl, Vladimír Merta, Ivan Mládek a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 16.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.10., ČT art., 21.10., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (6/6)
Zpěvák s přezdívkou „Hlas“ Paul Rodgers je dalším muzikantem, za kterým vyrazil frontman AC/DC, aby ho vyzpovídal. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Na americké turné zpěváka Paula Rodgerse se vydal Brian Johnson, aby svého kolegu podrobně vyzpovídal. A témat bylo opravdu hodně. Vždyť Rodgers má za sebou úžasnou kariéru. Kapely Free nebo Bad Company, ve kterých působil, byly velmi populární. Ale také spolupráce s Jimmy Pagem z Led Zeppelin, s Kenney Jonesem z The Who nebo se slavnými Queen byly velmi úspěšné. Mezi jeho poslední počiny se zařadil projekt Free Spirit, kdy oprášil hudbu své dávné kapely a opět ji přibližuje fanouškům. Setkání dvou rockových veličin může vždy nabídnout zajímavé momenty. Třeba když se Brian Johnson a Paul Rodgers potkají na podiu na zkoušce před večerním koncertem.
Vysílání: 16.10., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 21.10., ČT art

PopStory II (2/6)
Festivaly a soutěže. Historie, zákony, paradoxy i nečekané souvislosti československé popmusic. Režie J. Skalický (Premiéra). PopStory II navazuje na první řadu stejnojmenného dokumentárního cyklu. V šesti dílech dále odkrývá historii a zákulisí české a dříve československé pop music od padesátých let dvacátého století do první dekády století současného. V nových dílech nahlížejí lidé z branže na popmusic například jako na obchodní artikl, ideologický nástroj, ale i jako na nositele módních trendů či grafického designu. Tématem dílu s podtitulem Festivaly a soutěže jsou nesčetné přehlídky populární hudby více či méně poplatné režimu, které si mnohdy zcela otevřeně kladly za cíl posloužit politické propagandě, jindy však měly ambici, leckdy úspěšnou, objevit talentované tvůrce či interprety. Cyklus, na kterém se autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 18.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (6/9)
Václav a Jan Neckářovi a Hana Petřinová jako hosté druhé série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Druhá série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V devíti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. To vše v novém prodlouženém čase. V pořadu se objeví velice pestrá řada muzikantů. Například Michal Hrůza, Benny Cristo, Václav a Jan Neckářovi, Michal Dvořák, David Koller, Michal Pavlíček, Adam Mišík, Katka Knechtová nebo Mňága a Žďorp. V roli speciálního hudebního hosta usedne za bicí Mekyho syn David Žbirka. Pozvání do Mekyho Doupěte přijali také Jan Hřebejk, Libor Bouček, Vilém Veverka, Míla Fürstová, Hana Petřinová, Libor Pešek a Šimon Šafránek, kteří společně s muzikanty připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 18.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 20.10., ČT art

Country Music: V rodinném kruhu (6/9)
Válka ve Vietnamu dělí Ameriku, ale noví interpreti přinášejí další skvělé písně a spojují generace. Americký hudební dokument (Premiéra). V roce 1968 nabírala válka ve Vietnamu na obrátkách a americká společnost byla nejrozpolcenější od dob občanské války. Stále více lidí ze všech oblastí života mělo pocit, že jejich hlas není slyšet. Ani country music nebyla vůči tomuto rozpolcení společnosti imunní. Třeba Johnny Cash hrál vojákům ve Vietnamu, ovšem jedním dechem dodával, že s tou válkou nesouhlasí. Country hudba ale stále vytvářela nové hvězdy. Kris Kristofferson měl sice dobře rozjetou vojenskou kariéru, ale jeho láska k poezii a hudbě nakonec zvítězila. Navíc sen kapely Nitty Gritty Band natočit album s legendami country pomohl vytvořit projekt, který úchvatným způsobem spojoval generace.
Vysílání: 18.10., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 20.10., ČT art., 23.10., ČT a
 
| 8.10.2020 13:10:46 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru