Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 7. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Rolling Stone: Fenomenální časopis Písničky Jiřího Šlitra
Vzpomínka na hudebního skladatele, zpěváka a klavíristu (1965). Připravili: A. Berková, J. Roháč a Vladimír Svitáček, jehož 100. výročí narození si dnes připomínáme. V revuálním střihovém pořadu režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka (1921–2002) z poloviny šedesátých let minulého století uvidíte a uslyšíte písně Řada koní, Balada v mlází, Teplé prádlo, Calypso o šťastné zemi a Sedm dárků z tvůrčí dílny autorské dvojice skladatele Jiřího Šlitra (1924–1969) a textaře Jiřího Suchého. Od smrti prvně jmenovaného uplynulo už více než půlstoletí, přesto jeho melodie jsou stále živé a pamětníci si je jistě rádi zazpívají, nebo osvěží ve svých představách. Český skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník Jiří Šlitr, který významně ovlivnil českou populární hudbu, zemřel předčasně 26. prosince 1969. Na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. S Jiřím Suchým jej seznámil Miroslav Horníček. Spolu s tímto proslulým textařem pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo šedesátých let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. V roce 1959 založil Jiří Šlitr společně s Jiřím Suchým divadlo Semafor, pro které skládal písně, scénickou hudbu např. Člověk z půdy, Zuzana je sama doma, Šest žen Jindřicha VIII. i muzikál Dobře placená procházka. Úspěšně využíval svou schopnost komediální stylizace herce-amatéra, autorsky a herecky se podílel na filmech Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu. Z hudebních nahrávek vyniká album Jonáš a dr. Matrace. Jiří Šlitr, který je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze, zemřel otravou svítiplynem. Okolnosti jeho smrti nejsou dodnes plně objasněné.
Vladimír Svitáček (17. 2. 1921 – 23. 8. 2002) byl český herec, scenárista a režisér. Ve filmu se objevoval již počátkem 50. let 20. století coby herec v drobných epizodních rolích. Po absolutoriu FAMU natáčel nejprve krátké dokumentární filmy a začal pracovat i pro Československou televizi.
Vysílání: 17.2., 20.50 hod., ČT art

Rolling Stone: Fenomenální časopis (3/6)
Kronika legendárního magazínu americké popkultury. Americký dokumentární cyklus. Příběh legendárního časopisu Rolling Stone je zároveň obrazem posledních 50 let. Šestidílný cyklus nesleduje jen podíl časopisu na utváření rockové hudby, ale celé kulturní i politické scény. Cenami ověnčení režiséři Alex Gibney a Blair Foster získali mnoho dosud nepublikovaných rozhovorů a nahrávek. Třetí díl dokumentárního cyklu opět ukáže široký záběr témat, který dokázal magazín pokrývat. Investigativní tým časopisu připravil obsáhlý materiál k únosu dědičky mediální korporace Patty Hearst, který svým rozsahem a množstvím informací daleko předčil veškerou konkurenci. Prestiž magazínu stále stoupala. Navíc i články o Sex Pistols nebo tragickém úmrtí Johna Lennona oslovily nepřeberné množství čtenářů.
Vysílání: 18.2., 00.15 hod., ČT art

Linka
Karel Šíp jako host uznávaného hudebníka Rudyho Linky (2018). Hudební talk show přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Úspěšná hudební talk show Linka přináší řadu českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným hudebníkem Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dozvíte se jejich názory a informace z uměleckého života z blízké perspektivy, která je velice ojedinělá. Dnešní díl je věnovaný českému baskytaristovi, moderátorovi, humoristovi a písňovému textaři Karlu Šípovi. V dalších částech vystoupí například Luboš Andršt, Jaroslav Hutka, Randy Brecker, Mike Stern, Tonya Graves, Bill Frisell a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují.
Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 19.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 23.2., ČT art
 
| 8.2.2021 15:02:23 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru