Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 19. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Slavná alba: Queen – A Night At The OperaTelevizní písničky a songy Petra Jandy
Nejznámější hity muzikanta, skladatele, zpěváka a frontmana skupiny Olympic Petra Jandy, který nedávno oslavil osmdesátiny (2005). Čerstvý osmdesátník Petr Janda, kytarista, skladatel, zpěvák, vůdčí osobnost skupiny Olympic je autorem hudby všech písní a zpívá většinu hitů, které byly sestřiženy z jeho profilového pořadu z cyklu Kam zmizel ten starý song. Jsou to: Dávno, Snad jsem to zavinil já, Dej mi víc své lásky, Bonsoir mademoiselle Paris, Okno na chodník, Otázky, Atlas, Už je jí líp, Dynamit, Jasná zpráva, Jedeme dál a Nikdo nejsme akorát.
Vysílání: 10.5., 22.55 hod., ČT art

Punk: Anarchie v Anglii (2/4)
Historie nespoutaného hudebního žánru od jeho zrození až po současnost – britská vlna. Americký cyklus. Punkovou scénu v sedmdesátých letech ovládají britské kapely. Ty nejlepší z nich dobývají i americká podia. Snad nejslavnější turné přichází na počátku 1978, kdy do USA vyrazili Sex Pistols. Krátké turné plné skandálů vyvrcholilo rozpadem kapely. Detaily z něj odhalí nejen samotní muzikanti, ale i fotograf Bob Gruen, který ho s kapelou absolvoval. Průvodci britskou punkovou scénou budou v dalším díle cyklu třeba Dave Vanian z Damned, Terry Chimes z Clash nebo Johnny Rotten ze Sex Pistols. Své punkové začátky osobně popíše americká zpěvačka Joan Jett.
Vysílání: 10.5., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 11.5., ČT art

Bigbít (33/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Nová vlna se starým obsahem a zákazy. Jižanský rock a blues. Pražský výběr, Hudba Praha, Žlutý pes, ASPM, Blues Band a další (1999). Režie V. Křístek. Pražský výběr měl našlápnuto na světovou kariéru, ale přišel zákaz. Článek komunistického týdeníku Tribuny Nová vlna se starým obsahem nastartoval další tažení proti bigbítu. Aby mohly koncertovat, volily kapely nové názvy, Jasná Páka se přejmenovala na Hudba Praha, Letadlo na Jižní pól a podobně. Vystupování bylo znemožněno V. Mišíkovi, některé skupiny měly zákazy v některých okresech atp. V téže době byla zásahem shora vyměněna redakce časopisu Melodie, který byl od té doby bojkotován hudebními kritiky a publicisty. Prosadil se tzv. jižanský rock – hudební trend a jeho představitel – skupina Žlutý pes, pod nátlakem přejmenovaná na Hudebně zábavnou skupinu O. Hejmy. Další směr představovala bluesová orientace a kapela ASPM J. Spáleného s P. Kalandrou, nebo Blues Band L. Andršta s P. Lipou. A Olda je přítel můj, Zubatá, Straka v hrsti, Pro maličkou parádu, Asi v tom bude nějakej háček a jiné hity.
Vysílání: 11.5., 22.40 hod., ČT art

Bohemia JasFest 2020 (2/2)
V roce 2020 se slavný jazzový festival přizpůsobil pandemickým podmínkám a přesunul se z náměstí do on-line prostředí. Bohemia JazzFest každoročně nabízel českým fanouškům úžasné koncerty hudebníků z celého světa. V roce 2020 se ale musel adaptovat na složitou covidovou situaci, kdy muzikanti nemohli hrát před diváky. Proto pod upraveným názvem Bohemia JasFest odvysílal sérii on-line vystoupení z několika českých měst. Ve druhém ohlédnutí uvidíme vystoupení z Domažlic, Českých Budějovic, Prahy a Brna, kde své umění předvedli třeba Jiří Stivín, Antonín Gondolán nebo Pavel Šporcl. Prostor dostanou i vzpomínky na vystoupení světových hudebníků z předešlých ročníků.
Vysílání: 11.5., 23.40 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (6/10) - Retro 6 – roky 1980–1984
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 13.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 14.5., ČT art

Supertramp: Breakfast in Paris
Koncertní provedení světově nejprodávanějšího alba roku 1979, které získalo přízeň fanoušků i kritiků (Premiéra). Album "Breakfast In America" skupiny Supertramp bylo v roce 1979 nejprodávanějším albem na světě. Vyšlo z něj několik hitů, získalo dvě ceny Grammy a nakonec se ho prodalo více než 20 milionů kopií. Po vydání alba se Supertramp vydali na desetiměsíční světové turné, které koncem listopadu dorazilo do Paříže. Čtyři koncerty v Pavillon de Paris byly nahrány a zvukový záznam se stal základem živého alba Paris, které vyšlo v roce 1980.
Samotný koncert ukazuje hudebně znamenitou show legendární kapely, která vystoupila na svém absolutním vrcholu. Hity Breakfast in America, Bloody Well Right, The Logical Song nebo Give A Little Bit, které na koncertu odezněly, oslovují fanoušky i dnes.
Vysílání: 13.5., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 14.5., ČT art

Slavná alba: Queen – A Night At The Opera
Legendární, hudebně pestrá deska britské kapely s hitem Bohemian Rhapsody a dalšími skvosty. Britský hudební dokument. V roce 1975 vypouští kapela Queen do světa zcela výjimečné a nezaměnitelné album A Night At The Opera. Už úvodní singl, kde byl na A straně hit Bohemian Rhapsody, předeslal úspěch celé desky. Navíc je to i píseň, která se dvakrát vyšplhala na vrchol britské hitparády. Hned po svém vydání a následně v roce 1991 po Mercuryho smrti. Album je díky skladbám všech členů kapely velmi pestré. Nejvíce skladeb sice dodali Freddie Mercury a Brian May, ale i písně Rogera Taylora a Johna Deacona dodali albu osobitý půvab. Příběh vzniku a význam kultovního díla přiblíží nejen členové kapely, ale i další osobnosti světové hudby.
Vysílání: 13.5., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 17.5., ČT art

Folklor ve folku
Koncertem Porty v Plzni provází V. Martinová (1998). Dále účinkují: H. a P. Ulrychovi, P. Jíšová, Českomoravská nezávislá hudební společnost, J. Pavlica a Hradišťan, P. Žalman Lohonka a další. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka. Co mají společného folk a folklór? Jako tradiční lidové umění je folklór samozřejmě starší a v podstatě svým charakterem kolektivní. Folk, zhruba řečeno městské písničkářství, je mladší a individuálnější. Ovšem folklór i folk mají společný slovní základ. A že ho nemají nadarmo, tak o tom svědčí téma plzeňské Porty. Na koncertě tu v roce 1998 se svými písněmi vystoupili Hana a Petr Ulrychovi a Javory, Pavlína Jíšová se svou skupinou, Jura Pavlica a Hradišťan, jejichž Modlitba za vodu na verše Jana Skácela doslova zajiskřila, Českomoravská nezávislá hudební společnost (pozdější Čechomor) a Pavel Žalman Lohonka se skupinou. Průvodkyní pořadem je tradičně Věra Martinová, která mezi skladbami zpovídá například P. Jíšovou, členové skupiny Českomoravská nezávislá hudební společnost mluví o své cestě za folklórem, J. Pavlica o spolupráci s Hradišťanem a P. Žalman Lohonka o svém zpracování folklóru a nové sbírce Láska a smrt. Zaposlouchejte se do písní: Musíš mluvit tiše, Hledání, Já, písnička, Koníčky, Kéž by svět trval, Modlitba za vodu, Má panenko, Rána v trávě a dalších.
Vysílání: 15.5., 22.30 hod., ČT art
 
| 2.5.2022 10:05:26 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru