Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Gasparáda - mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 25. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Wohnout Unplugged 2017Úsměvy Heleny Vondráčkové
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude česká zpěvačka, která v těchto dnech oslaví 75. narozeniny (2000). Režie P. Vantuch. Výrazná zpěvačka a hvězda české pop-music Helena Vondráčková (*24. 6. 1947) bude hostem Jaromíra Hanzlíka. Ohlédneme se za její úspěšnou kariérou a ukážeme si, že její talent se neomezil pouze na zpěv, ale přesáhl i do řady dalších oblastí. Dokázala se prosadit také jako tanečnice, moderátorka a herečka. I když většina ukázek bude z televizních pořadů, připomeneme si formou ukázek také dva celovečerní filmy, ve kterých hrála – Šíleně smutnou princeznu a Jen ho nechte, ať se bojí.
Vysílání: 21.6., 09.55 hod., ČT1

Televizní písničky a songy Jána Roháče
Talentovaný režisér, od jehož narození nedávno uplynulo 90 let, a jeho nápaditá tvorba v sestřihu z pořadu Kam zmizel ten starý song (2005). Účinkují: K. Gott, J. Suchý, P. Bobek, E. Štaubertová, H. Hegerová, M. Voborníková, H. Vondráčková, P. Filipovská, J. Molavcová a další. Ján Roháč (*18. 6. 1932 – †5. 10. 1980) se narodil na Slovensku v Nitranském Pravně. Po maturitě odešel do Prahy, kde vystudoval režii na Divadelní fakultě AMU. Již během studia se zajímal o hudební a zábavné žánry a spolupracoval s tehdejším Divadlem estrády a satiry. Začínal v angažmá Východočeského divadla v Pardubicích, potom působil u Jana Wericha v divadle ABC, vedle toho v kabaretu Alhambra, podílel se také na vzniku Laterny magiky, působil v rámci Kinoautomatu v Montrealu na Expu 67, režíroval představení v Semaforu. V roce 1964 natočil společně s Vladimírem Svitáčkem film Kdyby tisíc klarinetů. Od konce 50. let pracoval také v Československé televizi a od r. 1968 byl režisérem v redakci zábavy, kde se věnoval všem žánrům. Spolu s Vladimírem Svitáčkem a Ladislavem Rychmanem patří k zakladatelům žánru takzvané televizní písničky, předchůdce dnešního klipu. V pořadu uslyšíte a uvidíte řadu televizních písniček, které v režii Jána Roháče dostaly originální punc. Zdvořilý Woody, Marnivá sestřenice, Ain't She Sweet?, Zhasněte lampiony, Jako kotě si příst, Zčervená, Zpěv ptačí...
Vysílání: 21.6., 22.45 hod., ČT art

Wohnout Unplugged 2017
Akustická verze hitů populární pražské rockové skupiny na koncertě v Severočeském divadle v Ústí nad Labem (2018). Režie V. Bělohradský. Wohnout je česká hudební skupina z Prahy. Tvoří ji bratrská dvojice Jana a Matěje Homolových (oba kytara a zpěv), baskytarista Jiří Zemánek a bubeník Zdeněk (Fenek) Steiner. Skupina vznikla v roce 1996, ale do širšího povědomí se dostala v roce 1998, kdy dělala předkapelu při turné skupin Lucie, Žlutého psa a The Offspring (USA) v Praze. V roce 2014 skupina vydala desku s názvem Laskonky a kremrole. Vsadila na pestré, tvrdé a zároveň melodické kytary, české texty a energické koncerty, kterými si brzy získala přízeň posluchačů. Koncert z divadla v Ústí nad Labem představil kapelu v "unplugged" verzi, ale samozřejmě se všemi jejich velkými hity – Zpěvák na inzerát, Indie, Pedro se vrací, Hudba léčí, Svaz českých bohémů...
Vysílání: 21.6., 23.30 hod., ČT art

Bigbít (39/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Návrat V. Mišíka a slovenská scéna osmdesátých let. D. Ursiny, R. Müller, P. Nagy, Elán, M. Žbirka, Tublatanka a další (1999). Režie V. Křístek. Po dvou letech zákazů mohl zase Vladimír Mišík veřejně vystupovat. O výměnách muzikantů ve skupině Etc... hovoří Olin Nejezchleba, Petr Skoumal a jiní, zazní mimo jiné skladby Doteky a Vanda a Žanda. Dežo Ursíny a Jaro Filip vyprávějí o své tvorbě osmdesátých let, která se vymykala tehdejším hudebním proudům. Slovenská rocková hudba se v 80. letech rozvíjela směrem k popu, vznikaly anebo pokračovaly skupiny Elán, Banket, Midi, Vidiek, Limit, Demikát, Tublatanka a jiné. Richard Müller, Peter Nagy, Miro Žbirka, Jožo Ráž a jiní zazpívají své hity Po schodoch, Láska je tu s vami, Biely kvet, Stužková a řadu dalších, které se rozšířily po celém Československu.
Vysílání: 22.6., 22.20 hod., ČT art

Def Leppard: Hysteria živě v Londýně
Nejslavnější a nejúspěšnější album britské rockové kapely v koncertním provedení (Premiéra). Album Hysteria je nejprodávanější album sheffieldské rockové kapely Def Leppard. V roce 2018 skupina uspořádala v londýnské O2 aréně vzpomínkový koncert u příležitosti 31. výročí vydání desky. Členové kapely Joe Elliott, Phil Collen, Rick Savage, Vivian Campbell a Rick Allen odehráli celé album od počátku až do konce. Navíc zavzpomínali i na kytaristu Steva Clarka, který se na desce podílel, ale následně v roce 1991 tragicky zemřel. Fanoušci si vychutnali hity jako Pour Some Sugar On Me, Animal nebo Love Bites a kapela atmosféru arény, ve které vystoupila vůbec poprvé ve své historii.
Vysílání: 24.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.6., ČT art

Slavná alba: Elvis Presley – Elvis Presley
Cesta na rockový trůn začíná vždy prvním albem. Britský hudební dokument. Oblíbené hity Blue Suede Shoes, Tutti Frutti nebo Heartbreak Hotel udělaly z prvního studiového alba Elvise Presleyho počin, který z něj učinil hvězdu první kategorie. Nahrávání desky, která nesla zpěvákovo jméno, trvalo sice více než rok, ale práce se vyplatila. Album se vyšplhalo na první místo americké hitparády, navíc jako první rockové dílo. Výpovědi přímých účastníků nahrávání a vzácné archivní záběry přiblíží příběh desky, která jako první rocková dosáhla metu milionu prodaných kopií.
Vysílání: 24.6., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 28.6., ČT art., 30.6., ČT art

Fešáci a Nedvědi v Lucerně
Koncert, na němž v Praze společně vystoupili bratři Jan a František Nedvědovi a skupina Fešáci (2008). Kamera J. Hušek. Režie P. Burian. V roce 2007 oslavila skupina Fešáci 40 let své úspěšné existence. Za tu dobu se stala legendou naší country scény. Během této doby získala široké publikum nejen díky svým slavným písním, ale i specifickým humorem. Ve skupině také působilo mnoho známých osobností, např. Michal Tučný, Josef Alois Náhlovský a Petr Novotný. K tomuto jubileu se zrodilo velké turné po celé republice a v rámci něj nebyli Fešáci samotnými oslavenci. Svá významná životní výročí si tehdy připomněli také František a jeho bratr Honza Nedvědovi, kteří se po deseti letech opět sešli se svými kapelami na jednom jevišti. Není bez zajímavosti, že Fešáci byli v roce 1996 pozváni právě bratry Nedvědy na strahovský megakoncert, který tehdy navštívilo rekordních 75 000 diváků, a tak logicky zase oni pozvali Nedvědy na své jubilejní turné. Toto ovšem nebyli jediní zajímaví hosté. Na pódiu se vystřídali prakticky všichni, kteří kdy skupinou prošli. Koncert se konal 19. prosince 2007 ve Velkém sále pražského Paláce Lucerna a vy jej nyní můžete opět sledovat.
Vysílání: 26.6., 21.50 hod., ČT art

Bohemia JazzFest 2021 (1/2)
Ohlédnutí za 16. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světové hudebníky v českých městech (Premiéra). Ohlédnutí za 16. ročníkem jazzového festivalu, který se po roční odmlce, kdy zůstal jen v on-line verzi, vrátil v roce 2021 zpět k divákům do českých měst. Série koncertů postupně zamířila do Liberce, Prahy, Domažlic, Plzně a Brna. Mimo českých umělců vystoupili interpreti z Itálie, Polska, Rakouska, Maďarska, Řecka, Švédska či Slovenska. Během úvodního dílu si připomeneme tvorbu švédského jazzového kytaristy a člena posledního kvarteta Oscara Petersona Ulfa Wakeniuse, dále pak francouzského Biréli Lagrene tria či organizátora festivalu Rudyho Linku ve spojení se senegalským basistou a zpěvákem Alune Wadem.
Vysílání: 26.6., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 02.7., ČT art
 
| 13.6.2022 17:06:39 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru