Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 26. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Blue Effect AcousticTelevizní písničky a songy Bohuslava Ondráčka
Skladatel, od jehož narození včera uplynulo 90 let, byl autorem hitů Don diri don, Sedm dostavníků, Requiem, Lampa, Pojď se mnou, lásko má a řady dalších (2005). Zpívají: M. Kubišová, W. Matuška, E. Pilarová, H. Vondráčková a K. Gott. Český hudební skladatel, dramaturg a producent, zakladatel tria Golden Kids Bohuslav Ondráček (*27. 6. 1932 – †7. 6. 1998) vystudoval na Akademii múzických umění skladbu. V roce 1963 vystupoval v pardubickém divadélku Stop a začal se prosazovat jako hudební skladatel, později přešel do plzeňského divadélka Alfa. Od roku 1965 působil jako hudební dramaturg v pražském divadle Rokoko. Zkomponoval hudbu k jednomu z prvních českých muzikálů Gentlemani, který byl uveden v Hudebním divadle v Karlíně na konci šedesátých let minulého století.
Byl autorem řady populárních písní, z největších hitů jeho kariéry můžeme jmenovat Hej, pane zajíci a Oh, Baby, Baby (M. Kubišová a H. Vondráčková), Lampa a Ring-o-ding (M. Kubišová), My to spolu táhnem dál (V. Neckář), Pojď se mnou, lásko má (W. Matuška), Requiem (E. Pilarová) nebo Tvá malá Jane (H. Vondráčková). Tyto a další písně B. Ondráčka uslyšíte v sestřihu z pořadu Kam zmizel ten starý song.
Vysílání: 28.6., 22.45 hod., ČT art

Blue Effect Acoustic
Akustické turné legendární české rockové kapely kytaristy Radima Hladíka. Režie O. Kaufmanová. Radim Hladík je hudebník, jehož jméno je neodmyslitelně spjato s kapelou Blue Effect. Narodil se roku 1946 v Praze a už jako patnáctiletý hrál na kytaru ve známé skupině Komety. První profesionální angažmá dostal v roce 1964 v klubu Olympik. Do historie českého bigbítu se zapsal již ve druhé polovině šedesátých let jako člen legendárních Matadors. Ti se stali brzy nejlepší českou rhythm and bluesovou kapelou, a to díky tehdejšímu východoněmeckému technickému vybavení, podle jehož značky získali i svůj název. Sehraná kapela měla kromě dvojice vokalistů Vladimír Mišík – Karel Kahovec v rukávu další velký trumf právě v podobě Radima Hladíka, který se stal všeobecně uznávaným králem elektrické kytary a také inovátorem. Když poprvé v Čechách využil takzvaná kvákadla, sklízel podle svědectví pamětníků němý úžas posluchačů. Hladík, který byl zpočátku ovlivněn zahraničními vzory, se postupně propracoval k vlastní tvorbě. Po rozpadu Matadors založil na podzim roku 1968 svou skupinu Blue Effect (později názvy M.efekt a Modrý efekt).
Vysílání: 28.6., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 29.6., ČT art

Walda
Waldemar Matuška, od jehož narození v sobotu uplyne 90 let, byl jednou z největších postav naší populární hudby. Připomeňte si jej v mnoha ukázkách a vzpomínkách manželky Olgy, syna, přátel a kolegů E. Pilarové, H. Vondráčkové, J. Zelenohorské, K. Gotta, J. Suchého, K. Štědrého, J. Černého, K. Kodeta a dalších (2010). Režie V. Kučera. Ve své době zapůsobil jako zjevení. Uhrančivé černé oči, kudrnaté vlasy, vousy. Nerad nosil formální obleky. Nejlépe se cítil v texaskách, v košili a kožené vestě. Říkal o sobě, že je typ vagabunda, tuláka, písničkáře, kluka se svobodnou duší. Jeho začátky v Praze byly těžké, neměl kde bydlet. Jeho skromnost byla až zarážející. Nikdy si nestěžoval, nikdy nedal najevo, jak na tom je. A stal se brzy hvězdou největšího formátu. Přesto se ve svých padesáti čtyřech letech rozhodl Waldemar Matuška k dosti odvážnému kroku. Opustil hvězdné pražské pohodlí a emigroval do USA. Letos si připomínáme 90 let od jeho narození.
Vysílání: 29.6., 20.15 hod., ČT art

Bigbít (40/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Rockfesty aneb od novoromantismu přes punk po heavy metal. Laura a její tygři, Bez ladu a skladu, Z kopce, Oliver, Oceán, Betula Pendula, Arakain, Motorband, Citron, Vitacit, Törr, Root a další (1999). Režie V. Křístek. Specifické Rockfesty v pražském Paláci kultury (dnešní Kongresové centrum Praha) svedly dohromady žánrově různorodé kapely od punku přes novoromantismus po heavy metal. O charakteru této svébytné rockové přehlídky v paláci, kde se běžně odehrávaly sjezdy komunistické strany, vyprávějí organizátoři, publicisté i členové kapel. Heavy metal jako nové obrození drsného rocku. Miniportréty skupin – Arakain a A. Brichta, Motorband a K. Střihavka, ostravský Citron se S. Hranickým i L. Křížkem, Vitacit, Törr a další. A atmosféra před listopadem 1989.
Vysílání: 29.6., 22.05 hod., ČT art

Slavná alba: U2 – The Joshua Tree
Příběh nejprodávanějšího alba slavné irské kapely. Britský dokument. Album Joshua Tree kapely způsobilo po svém vydání v roce 1987 značný ohlas. Během roku se stalo nejrychleji a nejlépe prodávaným albem roku. Navíc v průběhu let neztrácelo nic ze své oblíbenosti a dnes je stále nejprodávanějším dílem slavné irské skupiny. U2 a jejich producenti Brian Eno a Daniel Lanois přistoupili k nahrávání alba jako k experimentu a využili ho jako příležitost pro každého z nich prozkoumat své vlastní hudební, politické i osobní myšlenky. Ve druhé polovině 80. let ovládané převážně syntezátory byla deska Joshua Tree, vycházející z rockových, bluesových, folkových i gospelových základů, mimořádným počinem, který vybočoval z řady.
Vysílání: 01.7., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 03.7., ČT art., 05.7., ČT art

Waldemar a Olga opět v Lucerně
Koncert Waldemara Matušky, který by zítra oslavil 90. narozeniny, Olgy Blechové a jejich hostů v pražské Lucerně (1990). Dále účinkují: D. Vostřel, E. Pilarová, Y. Přenosilová, J. Suchý, R. Hrušínský a další. Kamera J. Lebeda. Režie I. Paukert. 6. března 1990 se vrátil český bard, populární zpěvák a herec Waldemar Matuška poprvé po své emigraci do pražské Lucerny, aby tam svým vděčným divákům po čtyřech letech opět zazpíval. A setkal se na jevišti se spoustou přátel. Zavzpomínal na Semafor a zazpíval si s Jiřím Suchým a s Evou Pilarovou. Přivítal se s Darkem Vostřelem, bývalým ředitelem divadla Rokoko, který nesměl veřejně vystupovat takřka dvacet let, pozdravil známého herce a kamaráda Rudolfa Hrušínského a zavtipkoval s Yvonne Přenosilovou. Nakonec se dostavil i Karel Gott. Svůj koncert s temperamentem sobě vlastním Matuška uváděl a rozdováděl celou Lucernu, a stejně tak, věříme, potěší i po více jak třiceti letech diváky naší televize. Zpívejme si To všechno odnes čas, Marnivá sestřenice, Písnička pro Zuzanu, Sbohem, lásko, Ach, ta láska nebeská, Boty proti lásce, Tereza, Tuhle rundu platím já, Už koníček pádí, Teče voda, teče, Jó, třešně zrály, Růže z Texasu...
Vysílání: 02.7., 20.15 hod., ČT art

Bohemia JazzFest 2021 (2/2)
Ohlédnutí za 16. ročníkem jazzového festivalu, který představuje domácí i světové hudebníky v českých městech (Premiéra). Festival Bohemia JazzFest se v roce 2021 z on-line prostředí po roční odmlce vrátil k fanouškům do českých měst. Liberec, Prahu, Domažlice, Plzeň a Brno opět navštívili umělci nejen z Česka, ale také z Itálie, Polska, Rakouska, Maďarska, Řecka, Švédska nebo Slovenska. Druhý díl ohlédnutí za 16. ročníkem je kompletně věnován brněnskému vystoupení italského Paolo Fresu Tria, které svou tvorbou vzdává hold trumpetistovi a zpěvákovi Chetu Bakerovi. Trojice se zrodila na základě divadelního projektu věnovaného právě americkému umělci. Hru „Tempo di Chet – La versione di Chet Baker“ s hudbou právě Paola Fresua hrálo v režii Lea Muscata Teatro Stabile di Bolzano.
Vysílání: 03.7., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art
 
| 20.6.2022 09:06:20 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru