Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 30. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Metallica: S&M2Country Music: I Can’t Stop Loving You (4/9)
Pohled do padesátých a počátků šedesátých let, kdy naplno zazářil Johnny Cash a tragicky odešla Patsy Cline. Americký hudební dokument. Na počátku padesátých let přichází ze Sun Studios v Memphisu nový hudební žánr – rockabilly. Žánr, který je považován za předchůdce rock and rollu. Nový styl dostává do povědomí posluchačů i nové zpěváky. Mezi nimi jsou i přátelé Elvis Presley a Johnny Cash. Uznávali se navzdory tomu, že si každý nakonec vybral jiný hudební směr. Cash se během několika let vypracoval ve velkou hvězdu country, což mu přineslo zájem fanoušků, ale i rodinné problémy vycházející z jeho životního stylu. Centrem country hudby se stával Nashville, kam přijíždělo mnoho umělců se svým snem o úspěšné kariéře. Patsy Cline se její sen splnil. Bohužel její kariéru předčasně ukončila tragická nehoda.
Vysílání: 26.7., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Opravdové přijetí (1929–1934)
Hudební encyklopedie, komentovaná Wyntonem Marsalisem a dalšími celebritami. V této části cyklu sketuje Louis Armstrong a jeho následníci chodí ven nalehko v dešti, aby trochu ochraptěli... V celé historii hudby nikdo nezpíval tak jako trumpetista Louis Armstrong. Jeho navenek drsný vokál přímo vystihnul fenomén jazzu. Všichni zpěváci pak z něho čerpali – od Franka Sinatry, Binga Crosbyho, Mildred Bailey, Jon Hendrickse, ale také Billie Holiday, Sarah Vaughan, Carmen McRae, všichni o něm mluvili jako o "otci". Nikdo neovlivnil americký zpěv tak výrazně. Při zpěvu Armstrong improvizoval téměř tak svobodně, jako improvizoval při hře na trubku. A nejen to, měl svůj způsob, jak zazpívat melodii a pak přidat tóny, jako kdyby hrál na další nástroj. Známé evergreeny jako třeba Stardust jako by zkomponoval znovu. Tak vysoký byl jeho vklad do variací a improvizací na nejrůznější témata.
Vysílání: 26.7., 23.05 hod., ČT art

Na plovárně s Hanou Hegerovou
Rozhovor Marka Ebena s královnou českého šansonu (2001). Režie J. Hojtaš. Hana Hegerová, rozená Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková (*20. října 1931 Bratislava – †23. března 2021 Praha) byla významná slovenská zpěvačka a herečka, nekorunovaná královna československého šansonu. Zahraniční kritici ji nazývali velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy nebo také šansoniérkou se slovanskou duší. V roce 2001 zasedla v křesle pro hosta v Ebenově pořadu Na plovárně. Hegerová se prosadila především jako zpěvačka šansonů, která neměla v zemích bývalého Československa žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích. Dne 12. srpna 2011 ohlásila konec své koncertní kariéry. Od prezidenta Václava Havla obdržela medaili Za zásluhy. Byla také držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury, dne 28. října 2014 jí český prezident Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
Vysílání: 27.7., 21.05 hod., ČT art

Metallica: S&M2
Úchvatné hudební spojení metalové legendy s orchestrem San Francisco Symphony. Celosvětově uznávaná kapela Metallica v roce 2019 navázala na spolupráci s téměř osmdesátičlenným orchestrem San Francisco Symphony z roku 1999. Tehdy totiž vzniklo úspěšné živé album S&M. Po dvaceti letech si kapela spolupráci s orchestrem v nové aréně Chase Center v San Franciscu zopakovala. Hudební těleso pod vedením dirigenta Edwina Outwatera a se speciálním vystoupením legendárního dirigenta a dlouholetého hudebního ředitele Sanfranciského symfonického orchestru Michaela Tilsona Thomase kapelu hrající ve skvělé formě opět skvěle doplňovalo. Fanoušci si tak mohli vychutnat největší hity kapely Metallica, jako například Nothing Else Matters nebo Enter Sandman, v novém provedení.
Vysílání: 29.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 03.8., ČT art

Slavná alba: Elton John – Goodbye Yellow Brick Road
Nejprodávanější deska britské legendy ve vzpomínkách přímých účastníků nahrávání. Britský hudební dokument. Rok 1973 byl z pohledu Eltona Johna velmi plodný. Hned na jeho počátku vydal album Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player, ale vrcholem jeho tehdejšího tvůrčího procesu se stalo dvojalbum Goodbye Yellow Brick Road. Na něm se objevily takové hity jako Bennie & The Jets, Goodbye Yellow Brick Road nebo třeba nadčasová Candle In The Wind. Příběh alba, které se vyšplhalo na vrchol v americké i britské hitparádě, přiblíží nejen dvě hlavní hvězdy Elton John a textař Bernie Taupin, ale také další hudebníci.
Vysílání: 29.7., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 02.8., ČT art

Žentour 003
Jeden den na turné populární hudební skupiny, jejíž spoluzakladatel a hlavní zpěvák Janek Ledecký v tomto týdnu oslavil 60. narozeniny (1991). Kamera M. Kubala. Režie V. Křístek. Rocková skupina Žentour se proslavila již během osmdesátých let dvacátého století. Pořad zachycuje kapelu v době její největší slávy na diváky vřele přijímaných koncertech. Frontman zpěvák Janek Ledecký zpívá autorské písně a největší hity této éry Pojď ven, Všechno bude fajn, Promilujem celou noc, Utajený světadíl nebo Skončil flám. A režisér Václav Křístek poodhalí i zákulisí koncertního turné v roce 1991, kdy skončila první nejslavnější éra kapely. V roce 1992 totiž odešel Janek Ledecký na sólovou dráhu, aby se věnoval mimo jiné tvorbě muzikálů.
Vysílání: 31.7., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 04.8., ČT art

Slavná alba: Simply Red – Stars
Úžasné album z roku 1991, které potvrdilo status celosvětové hvězdy pro zpěváka Micka Hucknella. Britský hudební dokument. Album Stars po svém vydání v roce 1991 vystřelilo mezi nejprodávanější desky roku. Kapela Simply Red tak předčila třeba Michaela Jacksona, U2 nebo Dire Straits. Zpěvák a lídr kapely Mick Hucknell před nahráváním desky udělal změny v kapele a výsledkem byl nový zvuk a obrovské hity, jako například Something Got Me Started, Your Mirror, For Your Babies nebo titulní skladba Stars.
Díky exkluzivním rozhovorům odhalíme, jak Mick Hucknall prosazoval své hudební vize, a kde sbíral inspiraci. Mozaiku nahrávání desky doplní i výpovědi producenta Stewarta Levina, legendy Motownu Lamonta Doziera i členů kapely.
Vysílání: 31.7., 00.50 hod., ČT art
 
| 18.7.2022 11:07:31 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru