Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 31. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Country Music: Synové a dcery Ameriky (5/9)
Druhá polovina šedesátých let přináší do country hudby nejen nové hvězdy, ale i nová témata. Americký hudební dokument. Americkou společnost zasáhla ve druhé polovině šedesátých let řada změn a ty se odrazily i v hudbě. Včetně country. Na scénu přichází divoká Loretta Lynn. Píše a hraje písně, které mluví otevřeně jménem všech žen. Hvězdou country hudby se stává i Charley Pride. Posluchači totiž uznávají kvalitu jeho hlasu a vůbec neřeší barvu jeho kůže. Merle Haggard vychází z vězení, aby se po vzoru Johnnyho Cashe stal „básníkem obyčejného člověka“. Naopak život a kariéra samotného Cashe vinou drogové závislosti uvadá. Díky June Carterové ale dokáže svůj pád zastavit a vydat album, kterému budou tleskat fanoušci i kritici.
Vysílání: 02.8., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Swing – čirá radost (1935–1937)
Hudební encyklopedie připomene: "Muzikantský pohyb vpřed" vyrostl uprostřed třicátých let v harlemských tančírnách. Duke Ellington na otázku, odkud bere nápady, odpověděl: "Nápady? Mám milióny snů." A jak se cítíte, když nemůžete zůstat v drahých hotelích, kde vystupujete? "Seberu sílu, ohrnu nos, a vystřihnu blues". Jazz byl původně taneční hudba. A dodnes některé jeho projevy (funky, hip hop jazz, souljazz, popjazz) k tanci provokují. Uprostřed 30. let, kdy stále ještě trvala Velká krize, se jazz stal téměř americkou populární hudbou. Měl tehdy nové jméno: Swing. Tato hudba vyrostla v tančírnách Harlemu a zamilovala si ji celá generace Američanů. Swing v pevné spolupráci s MGM studiem v Hollywoodu nabízel lidem útěk před kritickou realitou: inspirativní zábavu a eleganci. Z rádií, jukeboxů se ozýval po celé zemi swing. Po Americe cestovaly stovky swingových kapel a jejich muzikanti byli pro mladé lidi stejným vzorem jako basketbaloví hráči. Milióny amerických bělochů, kteří předtím jazz neposlouchali, najednou zaplňovali taneční sály, kde dominoval swing.
Vysílání: 02.8., 22.50 hod., ČT art

Slavná alba: Lou Reed – Transformer
Cesta člena Velvet Underground k celosvětovému úspěchu s vlastní tvorbou. Britský hudební dokument. Po odchodu z kultovní kapely Velvet Underground se Lou Reed přesouvá z USA do Velké Británie. Přestože se obklopil vynikajícími hudebníky, jeho první samostatná deska nezaznamenala výraznější úspěch. Jako klíčové se ukázalo spojení s Davidem Bowiem, který se ujal produkce druhého Reedova alba Transformer. Skladby Perfect Day, Vicious, Satellite Of Love nebo Walk On The Wild Side sklidily úspěch u kritiků i fanoušků. Vznik alba Transformer ve svých výpovědích odhalí nejen sám Lou Reed, ale také třeba baskytarista Herbie Flowers. Zajímavý pohled nabídne například Dave Stewart z Eurythmics, který přiblíží vliv Loua Reeda na něj jako na skladatele a hudebníka.
Vysílání: 05.8., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 07.8., ČT art

Fešáci v Lucerně
Mimořádný koncert k 35. výročí existence oblíbené skupiny z pražské Lucerny (2004). Účinkují: P. Novotný, který včera oslavil 75. narozeniny, J. Turek, T. Linka, K. Poláček, R. Moucha, F. Pátek, J. Šťáhlavský, M. Slezák, A. Kny, H. Horecká, J. Malík, F. Nedvěd, J. Vojtek, P. Zedníček, M. Tučná a další. Scénář: P. Novotný, J. Turek a R. Dolejš. Kamera J. Hušek. Režie P. Burian. Největší fešácká akce za 35 let – tak charakterizovali organizátoři mimořádný koncert k výročí existence skupiny Fešáci, který se konal 11. května 2004 v pražské Lucerně. Sešli se na ní jak současní členové skupiny, tak i ti, kteří touto skupinou prošli – jmenujme alespoň Petra Novotného, Jana Turka, Tomáše Linku, Karla Poláčka, Hanu Horeckou či Jindru Malíka. Se svou gratulací na jeviště dorazili i zajímaví hosté – František Nedvěd, Michaela Tučná, Josef Vojtek či Pavel Zedníček. No a samozřejmě nechyběly jak písničky, které vznikaly během celé historie skupiny, tak i ty, které charakterizují tehdejší tvář skupiny Fešáci. Významnou éru zažila skupina s moderátorem, bavičem a textařem Petrem Novotným (*6. 8. 1947), který také větší část koncertu svým vtipným slovem provází.
Vysílání: 07.8., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art
 
| 25.7.2022 07:07:57 Redakce |             | Foto: The Metropolitan Opera |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru