Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 34. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Na plovárně s Hanou ZagorovouCountry Music: Povím to písní (8/9)
V polovině sedmdesátých let naplno vychází hvězda Willieho Nelsona, bluegrass bojuje o své místo na slunci a George Jones na počátku další dekády nahrává svůj největší hit. Americký hudební dokument. Na počátku sedmdesátých let bluegrass částečně mizí z rozhlasových stanic, ale má stálé jádro vášnivých fanoušků. Ti si velmi rychle všimli talentu mladého Martyho Stuarta, který často hraje s Lesterem Flattem nebo také s „otcem Bluegrassu“ Billem Monroem. Willie Nelson odchází z Nashvillu a ve svém domovském státě Texas objevuje hudební scénu v Austinu. Tamní různorodé publikum ho přijímá s otevřenou náručí a jeho hvězda stoupá v očích fanoušků i kritiků. Své kariéry postupně rozjíždějí Ricky Skaggs nebo Vince Gill. Na počátku osmdesátých let se ke společné spolupráci sešli bývalí manželé Tammy Wynette a George Jones. Přestože byla úspěšná, zastínil ji jiný hit, který o několik týdnů později nazpíval Jones sám.
Vysílání: 23.8., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Vyznání chaosu (1943–1945)
Hudební encyklopedie objevuje nové rytmy, jiné harmonie a více prostoru pro melodická sóla. Základem této vášnivé hudby je osobnost jednotlivce. Na scénu přichází: Billie Holiday, znovu Duke Ellington, Ben Webster, Django Reinhardt a Dave Brubeck. Během II. světové války vedené proti zlu – swing byl symbolem svobody. Ale doma, v klubech, například v Minton´s Playhouse v Harlemu, mladí swingoví muzikanti hledali jinou svobodu. Objevovali nové rytmy, jiné harmonie a více prostoru pro sóla. V jejich čele byli Charlie Parker a Dizzy Gillespie, zajímalo je umění, nikoliv zábava. Jenže kvůli pokračující válce a nemožnosti nahrávat zůstávaly jejich hudební výboje v podstatě neznámé. Jazz vyjadřuje naději svobodných lidí, toužících po lepším životě. Základem je osobnost jednotlivce, tedy opak základních myšlenek nacismu. Jazzu se totiž vždycky dařilo v undergroundu, kde se stal symbolem odporu. Osmá část dokumentárního cyklu JAZZ přibližuje osudy a hudbu Billie Holiday, Duke Ellingtona, Django Reinhardta, Dave Brubecka a dalších.
Vysílání: 23.8., 23.00 hod., ČT art

Na plovárně s Hanou Zagorovou
Rozhovor Marka Ebena s populární českou zpěvačkou (2019). Režie J. Hojtaš. Známá česká zpěvačka a textařka Hana Zagorová se narodila 6. září 1946 v severomoravských Petřkovicích. Její tatínek byl stavebním inženýrem a maminka učitelkou. Vystudovala herectví na brněnském JAMU a v roce 1968 vydala první singl s písní Svatej kluk. Koncem 60. let se začala na televizních obrazovkách objevovat častěji, účinkovala v souboru Sodoma – Gomora a začala spolupracovat s orchestrem Václava Zahradníka. V letech 1972–1974 hostovala v Divadle Semafor v J. Suchého parodickém podání Kytice K. J. Erbena. Od roku 1977 získala devětkrát po sobě ocenění Zlatý slavík. V témže roce podepsala Antichartu. Spolupracovala s Karlem Vágnerem, Michalem Prokopem a také s Petrem Rezkem. V období 80. let vystupovala s duetem Petr Kotvald a Stanislav Hložek. Její další tvorba se více ubírala k šansonu. V červnu 1989 podepsala petici Několik vět, v níž hnutí Charta 77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. Poté nesměla až do pádu komunistického režimu veřejně vystupovat. Hana Zagorová byla vdaná za choreografa, herce a tanečníka Vlastimila Harapese. V roce 1992 se provdala za operního pěvce Štefana Margitu.
Vysílání: 24.8., 21.05 hod., ČT art

Slavná alba: The Beach Boys – Pet Sounds
Příběh talentu Briana Wilsona a nejoceňovanějšího alba americké kapely. Britský hudební dokument. Kapela Beach Boys vydala album Pet Sounds v roce 1966 a jeho přijetí fanoušky bylo spíše vlažné. Skupina už totiž měla za sebou deset alb s velkými hity. Hudební historie se ale k albu staví zcela odlišně. Často je považováno za jedno z nejvlivnějších v dějinách moderní muziky. Velký vliv na vznik a celkové vyznění alba měl i fakt, že se zakládající člen kapely Brian Wilson rozhodl ukončit koncertní vystupování a naplno se začal věnovat skládání písní. Jeho postřehy, i některých dalších členů skupiny, přináší zajímavý náhled na vznik desky Pet Sounds.
Vysílání: 26.8., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 28.8., ČT art., 30.8., ČT art

Elvis (2/2)
Poznejte život krále rokenrolu od jeho prvopočátků až na vrchol slávy. Druhá část amerického filmu o legendě, od jejíhož narození nedávno uplynulo 45 let (2005). Hrají: J. R. Meyers, R. Quaid, A. Bernathová, R. Patrick, C. Manheimová, R. McGowanová, T. Guinee a další. Režie James Steven Sadwith (Premiéra). Život Elvise Presleyho (J. R. Meyers, za svůj výkon oceněný Zlatým glóbem), známé rokenrolové hvězdy, obrátí vzhůru nohama zpráva o úmrtí matky, na níž byl od malička fixován. Nový začátek nalezne v západním Německu, kam byl převelen v rámci své vojenské služby. Zde totiž potkává teprve čtrnáctiletou Priscillu (A. Bernathová), která ho zcela uhrane a rozhodne si ji jednoho dne vzít. Když se vrátí do Ameriky, je nejprodávanějším muzikantem své doby a jeho filmy jsou kasovní trháky roku. Je ale také podrážděný, unavený a má chuť všechno opustit. Na natáčení snímku Viva Las Vegas se seznámí se svou další osudovou láskou, Ann-Margaret (R. McGowanová), a jeho vztah s Priscillou tak čeká těžká zkouška. Víc propadá závislosti na prášcích, dostává se do dluhů a musí se vypořádat s novou generací hudebníků, kteří mu šlapou na paty, jako Beatles či Rolling Stones...
Vysílání: 28.8., 20.15 hod., ČT art
 
| 15.8.2022 11:08:19 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru