Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 37. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Pavel BobekÚsměvy Pavla Bobka
Pořad Jaromíra Hanzlíka nabízí setkání s oblíbeným zpěvákem, který se narodil před 85 lety (2004). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka je oblíbený zpěvák Pavel Bobek (*17. 9. 1937 – †20. 11. 2013). Budou společně rozprávět nad tím, jak se původně vystudovaný inženýr architekt dostal ke zpívání. Připomenou si začátky Pavla Bobka a samozřejmě jeho více než třiadvacetileté působení v divadle Semafor. Chybět nebude ani celá řada ukázek z hudebních videoklipů a zábavných pořadů. Diváky možná překvapí, že se náš host představí nejen jako zpěvák, ale také jako herec.
Vysílání: 17.9., 09.10 hod., ČT1
Opakování: 23.9., ČT1

Hudební profil – Pavel Bobek
Populární český country zpěvák, jehož nedožité 85. narozeniny si tento týden připomeneme, v rozhovoru s J. Valou o životě a písničkách (1980). Připravil J. Moc. Režie J. Vondráček. Známý český zpěvák Pavel Bobek (*16. 9. 1937 – †20. 11. 2013) se zaměřoval především na americkou country hudbu. Vystudoval architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze. V šedesátých letech byl zpěvákem skupiny Olympic, pak vystupoval s Country Beatem Jiřího Brabce. V roce 1967 se stal stálým členem divadla Semafor, v němž působil až do počátku devadesátých let minulého století. V roce 1978 si zazpíval s americkým country zpěvákem Johnnym Cashem, což byl pro něj jedinečný zážitek. O dva roky později byl oceněn za zásluhy o rozvoj country music u nás ziskem Zlaté Porty. Ke konci svého života vystupoval se skupinou Malinaband. Ve svém medailonu z roku 1980 Pavel Bobek v rozhovoru s Janem Valou vzpomíná na své počátky v Semaforu. Na Jiřího Grossmanna, který jej přivedl svými geniálními texty k tomu, aby zpíval česky. A dozvíme se, že mu za 16 let práce vyšla teprve první a jediná velká LP gramofonová deska. Spolupracuje s kvalitními textaři, jako jsou M. Žantovský, V. Poštulka, Z. Rytíř a další, se kterými si rozumí. Zpěvák v pořadu zazpívá své nejznámější tehdejší hity, např. Oh, Ruby, Víš, kdo ti smí z tvých vlásků copy splést, 200 cest, jak sbohem dávat, Vincent, Nádherná kráska a Zpívej a zkus se životu dál smát.
Vysílání: 13.9., 22.45 hod., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (1/10)
Ondřej Havelka a Jan P. Muchow jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky (2019). Režie P. Jandourek. V roce 2019 vznikla v České televizi originální hudební talk show zpěváka a skladatele Miroslava Žbirky pod názvem Doupě. Hudebník si do pořadu zval vždy dva hosty zastupující různé hudební žánry, aby si s nimi popovídal a sdílel společné hudební zážitky. Tentokrát byli hosty zpěvák, herec a režisér Ondřej Havelka a (nejen) filmový skladatel a hudební producent Jan P. Muchow. S Havelkou Žbirka sdílí obdiv k britské skupině Beatles, spolu si zazpívali duet autorské dvojice Paul McCartney a John Lennon If I Fell. Další skladba Můj kalendář byla vybrána s ohledem na možnost si zastepovat, což Havelka předvedl na podkladu s pískem. Jan P. Muchow se svou tvorbou spolu se skupinou Ecstasy of Saint Theresa stal známým i v Británii. Jak k tomu došlo, to se dozvíme z hudebníkova vyprávění. Také v jejich podání zazní dvě skladby – All of This a Out of Shadows.
Vysílání: 14.9., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 16.9., ČT art., 20.9., ČT art

JAZZ: Neodolatelný (1949–1955)
Hudební encyklopedie obnovuje interakci mezi hrou sólisty a skupiny. Hrají nezapomenutelní: Gil Evans, Gerry Mulligan, Thelonious Monk, John Lewis a mág Miles Davis. Bepop byla hudba úchvatná, ale náročná, zároveň složitá, rychlá a nespoutaná. Na zavedené melodie a zvuk skupiny nástrojů bylo třeba zapomenout. Záleželo pouze na inspiraci, dovednostech a muzikální vytříbenosti sólistů. Některé posluchače taková hudba upřímně zděsila. Mladší muzikanti stále uctívali Charlieho Parkera a Dizzy Gillespieho, ale přitom začínali hledat způsob, jak zachovat vymoženosti bebopu a zároveň obnovit rovnováhu mezi hrou sólisty a skupiny. "Vzpružíme posluchače", řekl komponující klavírista John Lewis, "když dáme naší hudbě pevnější strukturu." Hrdiny tohoto dílu jsou altsaxofonista Charlie Parker, trumpetista Miles Davis, klavírista Dave Brubeck a další.
Vysílání: 14.9., 22.35 hod., ČT art

Doupě hitů (1/12)
Petr Fiala se skupinou Mňága a Žďorp se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí saxofonista Mikoláš Chadima. Režie V. Bělohradský (Premiéra). První kapela Petra Fialy se na začátku osmdesátých let jmenovala Slepé střevo a jejich první skladba Odrhovačka. Písně, které se měly proslavit, ale začal psát až o pár let později během pobytu v psychiatrické léčebně v Kroměříži. Nejslavnější z nich se jmenuje Hodinový hotel a otevírá první album kapely Mňága a Žďorp nazvané Made in Valmez. Členové rockové kapely se saxofonem ještě neuměli moc hrát, vystupovali v červených trenýrkách a bílých tričkách nebo námořnických oblečcích. Ale už tehdy si získávali publikum poetickými texty o dospívání, sympatickou skepsí, depresí, ironií, ale i silnými melodiemi, slogany a sympatickou civilností. Zkrátka jako by svému publiku zpívali z duše.
Vysílání: 16.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.9., ČT art., 21.9., ČT art
 
| 5.9.2022 10:09:07 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru