Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Portrét génia elektrické kytary Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jimi Hendrix 1967Legendy pop-rocku: Jimi Hendrix
Jimi Hendrix (James Marshall Hendrix), se narodil v roce 1942 v Seattlu. Byl napůl černoch a napůl indián. Na kytaru začal hrát ve svých 12 letech, a to převážně blues. Již během vojenské služby se setkal s baskytaristou Billy Coxem. V roce 1961 hrál ve skupině Imperials.
Po propuštění z armády se usazuje v New Yorku, kde spolupracuje se soulovým zpěvákem Curtisem Knightem. V roce 1965 zakládá vlastní kapelu Jimi James & The Blue Flames. V New Yorku ho objevuje manažer Chas Chandler a Jimi s ním v roce 1965 odjíždí do Londýna. Tam spolu se dvěma spoluhráči – Mitchem Mitchelem a Noelem Reddingem – zakládá kapelu Jimi Hendrix Experience.

Jejich první vystoupení se odehrálo v Pařížské Olympii. V prosinci vychází první singl s cover verzí písně Hey Joe. Skupina má překvapivý úspěch. V roce 1967 se vydávají na první turné po Británii. Následují dva další hity – Purple Haze a Wind Cries Mary – a skupina vydává své debutové album Are You Experienced? V létě Jimi vystupuje na americkém pop-festivalu v Monterey a v prosinci vychází další úspěšné album Axis: Bold As Love. Největšího úspěchu na americkém žebříčku dosahuje albem Electric Ladyland.
Na konci roku 1968 se skupina rozchází. V létě začíná Hendrix spolupracovat s Budy Milesem (bicí) a Billy Coxem (baskytara). V srpnu 1969 Hendrix vystupuje na festivalu ve Woodstocku se skupinou Electric Sky Church. Na přelomu let 1969 a 1970 absolvuje Hendrix, Miles a Cox pod názvem Band Of Gypsys koncerty ve Fillmore East. Buddy Miles ale brzy odchází a skupina se přejmenovává zpět na Jimi Hendrix Experience.
19. září 1970 Jimi Hendrix v Londýně v sedmadvaceti letech umírá, na jeho smrti má podstatný podíl dlouhodobá drogová závislost.
Vysílání: 16.9., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 17.9., ČT art., 21.9., ČT art
 
| 5.9.2022 10:09:22 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru