Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Devět křížů (Městské divadlo brno) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 38. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Legendy pop-rocku: StingTuhle písničku chtěl bych ti, lásko, dát
Vzpomínky na mládí v krajině kolem řeky Sázavy známých písničkářů bratří Jana a Františka Nedvědových. Pořad uvádíme k nedožitému výročí 75 let Františka Nedvěda (1993). Režie V. Fatka. Setkání bratrů Jana a Františka Nedvědových v okolí Luk pod Medníkem, kde nejen vzpomínali, ale i zpívali své nejznámější písně. V krajině svého mládí mluvili o tom, co všechno pro ně malebné údolí řeky Sázavy znamená a jaký vliv měla tato divoká příroda na jejich tvorbu, život, lásku...
Vysílání: 20.9., 22.55 hod., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (2/10)
Pete Brown a Jiří Kouba jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky (2019). Režie P. Jandourek. Oblíbená hudební talk show Mekyho Žbirky pokračuje tentokrát méně známými osobnostmi hudebního světa, nicméně velmi významnými. Prvním hostem je Jiří Kouba, kterého představuje moderátor jako ředitele firmy Universal. Je to bývalý muzikant skupiny Sunshine, se kterou se dostal i do USA a Anglie. Žbirku zajímá, co všechno obnáší být šéf? A obecně se řeší otázky kolem elektronické hudby a digitalizace hudby. Muzikant a moderátor zahraje svou píseň All My Days, k níž anglický text napsal jeho další host Pete Brown, autor textů pro slavnou britskou superskupinu Cream. Brown zazpívá svou píseň z repertoáru Cream – White Room. Dozvíme se mnohé o spolupráci se superbandem i s Mekym Žbirkou v nahrávacím studiu Abbey Road. A na závěr zazní hit Sunshine of Your Love, jehož spoluautory byli P. Brown a E. Clapton.
Vysílání: 21.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 23.9., ČT art., 27.9., ČT art

JAZZ: Dobrodružství (1956–1960)
Hudební encyklopedie sleduje rozšiřování hranic a na první pohled novodobý "Zlatý věk". Každé z jmen znamená jiný svět hudby: Sonny Rollins, Miles Davis, Sarah Vaughan, Ornette Coleman, Dave Brubeck. Zpívající klavíristka Sarah Vaughan, titánský tenorsaxofonista Sonny Rollins, orchestr Duka Ellingtona, stylotvorný trumpetista Miles Davis, tenorsaxofonista John Coltrane a jeho hlubiny duše, převratný "harmolodický" koncept saxofonisty Ornette Colemana. To jsou hrdinové předposlední části velkolepě produkovaného dokumentárního cyklu JAZZ. A co je svobodnějšího než JAZZ? Když vyslovíte ten pojem, mluvíte o volnosti hudební improvizace. K tomu je nezbytné dokonale ovládat nástroj a znát dobře harmonii, abyste ji mohli porušovat a obohacovat. Celá idea jazzového umění je vytvořit spontánně formu, která je záštitou proti chaosu.
Vysílání: 21.9., 22.25 hod., ČT art

Doupě hitů (2/12)
Petr Fiala se skupinou Mňága a Žďorp se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí kytarista a zpěvák Michal Mareda, řečený Márdi. Režie V. Bělohradský (Premiéra). V devadesátých letech Mňága a Žďorp zažívala svoje první zlaté období. Kapela se učila hrát, nahrávat i fungovat za chodu. A během jednoho velkého večírku z ní padal jeden hit za druhým. Ukázala, že proslavit se dá i s pořádnou náloží ironie a občas i drsně realistickým pohledem na svět. Popularitu ještě umocnil fiktivní dokument Petra Zelenky Mňága Happyend o tom, že jsou umělá kapela. Nebo spolupráce s Ivanem Králem, který klukům z Valmezu ukázal, co v Americe znamená slovo showbyznys. Devadesátá léta jsou tak divoká, že se sice kapela skoro rozpadla. Jenže písniček měla vždycky dost...
Vysílání: 23.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art., 28.9., ČT art

David Koller a JFO v Gongu
Spojení pop-rockové kapely a velkého symfonického orchestru ve zcela originálních aranžích. Účinkují David Koller a Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Stanislava Vavřínka. Režie P. Všelichová (Premiéra). V ostravské Multifunkční hale Gong, která se stala domovem řady crossoverových koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava, letos za doprovodu velkého symfonického orchestru vystoupil charismatický zpěvák, bubeník a letitý frontman skupiny Lucie David Koller. V programu zazní jak skladby z jeho sólových projektů, např. Amerika, Sen, Gypsy Love nebo Recidiva, tak hity skupiny Lucie, např. Šrouby do hlavy, Chci zas v tobě spát aj. Společný koncert Davida Kollera, jeho kapely a Janáčkovy filharmonie Ostrava řídí dirigent Stanislav Vavřínek.
Vysílání: 23.9., 20.40 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art., 27.9., ČT art

Legendy pop-rocku: Sting
Nejslavnější zpívající baskytarista. Gordon Matthew Sumner (roč. 1951), který podle svého černožlutého trička dostal přezdívku Sting, opustil jazzrockové combo Last Exit v lednu 1977 a vzápětí v Londýně spoluzaložil legendární rockové trio The Police. V té době se objevil i ve svých prvních filmových rolích Quadrophenia (1978), Artemis (1981), Radio On (1980), Secret Police – Man’s Other Ball (1981), Dune (1984). Jeho progresivní smýšlení se projevilo účastí na turné Human Right’s Now! a na mnoha projektech zabývajících se ochranou životního prostředí. V roce 1987 založil vlastní vydavatelství Pangaea. V roce 1989 hraje ve Washingtonu v divadelní hře Třígrošová opera. Spolupracoval s dvorním aranžérem Milese Davise, s Gilem Evansem, a se saxofonistou Branfordem Marsalisem. Vyznavač jógy, vegetariánství a deštných pralesů.
Vysílání: 23.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art., 28.9., ČT art
 
| 12.9.2022 10:09:45 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru