Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Muzikály
 
VDČ uvede v České republice muzikál Shrek Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
 I.Jirešová a H.Křížková v divadle Hybernia (Foto: R. Janda)Po téměř ročním jednání s americkou agenturou získalo Východočeské divadlo Pardubice licenci k uvádění celosvětově úspěšného muzikálu Shrek. Výhradní právo pro Českou republiku autoři poskytli na tři roky, smlouva však navíc umožňuje i deset představení ročně na Slovensku. Východočeské divadlo ve spolupráci s agenturou Musical Production představí muzikál na turné po celé republice, v divadle Hybernia a samozřejmě i na prknech Východočeského divadla, kde se uskuteční slavnostní premiéra a několik repríz. První uvedení před diváky je naplánováno na jaro 2018, zároveň se rozjede i promo tour po republice, které odstartuje představením 28. dubna 2018 v Plzni.

Autorem libreta a neuvěřitelně vtipných textů písní, kterých muzikál podle populárního animovaného filmu společnosti DreamWorks nabídne hned dvacet, je David Lindsay-Abaire, chytlavá hudba je z dílny Jeanine Tesori. Překladu pro českou produkci se chopil Martin Fahrner, bývalý dramaturg pardubického divadla, který muzikál i objevil. Režie se ujme Roman Štolpa, v Pardubicích známý svými režiemi divácky oblíbených muzikálů Sugar a Donaha!, jenž má lví podíl na získání autorských práv. Scénu navrhne Martin Černý, kostýmy vytvoří Lucie Ulíková a choreografii připraví Lucie Holánková. Celá výprava bude vyrobena v dekoračních dílnách Východočeského divadla.
Rodinný komediální muzikál v originále Shrek the Musical měl premiéru v roce 2008 na newyorské Broadwayi, odkud se velmi rychle rozšířil na jeviště po celém světě, hrál se nejen v Severní a Jižní Americe, ale i v Evropě a Asii. Legendární broadwayské provedení pod režijní taktovkou Jasona Moorea bylo navrženo na osm cen Tony, včetně hlavní ceny pro nejlepší muzikál. Nakonec proměnilo jedinou nominaci – za nejlepší kostýmy. Avšak vzápětí při udílení cen Drama Desk Award muzikál získal hned tři ocenění, mimo jiné za herecký výkon Briana d’Arcy Jamese, jenž ztvárnil Shreka.

Děj muzikálu vychází z prvního dílu filmové série o Shrekovi. Kromě Fiony a dobráckého zlobra Shreka se diváci mohou těšit na další známé postavy, jako jsou například upovídaný Osel, záludný Lord Farquaad, Perníček, zamilovaná Dračice, Pinocchio či Tři prasátka.
Kompletní obsazení české verze Shreka ještě není dokončeno, probíhat budou konkurzy, vybrané herce pak musí odsouhlasit americká produkce, několik jmen však můžeme prozradit již dnes – v roli Shreka se představí Michal Novotný či Jiří Zonyga, Fionu ztvární Ivana Jirešová nebo Radka Pavlovčinová, Oslíka přislíbil zahrát Jan Maxián, Dračici Hana Křížková, Lorda Farquaada Viktor Dyk a zlého Vlka pak Richard Genzer. V alternacích se objeví i pardubičtí herci, rovněž vybraní z řádného konkurzu.
Hudební čísla doprovodí šestnáctičlenný živý orchestr pod vedením Františka Štěrbáka, který se spolu s Lindou Finkovou postará i o hudební nastudování.
Shrek slibuje velkolepou podívanou ve výpravné muzikálové show, která jistě osloví všechny věkové kategorie diváků.

www.vcd.cz
 
| 15.5.2017 10:05:34 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru