Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Muzikály
 
Muzikál RENT v MdB Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
RENTRocková opera Jonathana Larsona RENT (což by se do češtiny dalo přeložit jako Nájemné) způsobila svou premiérou převrat v dějinách hudebního divadla. Muzikál byl poprvé předveden v roce 1994 v New York Theatre Workshop. Premiéra se konala 26. února 1996 v divadle v New Yorku a 29. dubna 1996 se představení přestěhovalo do broadwayského Nederlander Theatre. Patří mezi nejdéle reprízované tituly – s více než pěti tisíci představeními se RENT stal sedmým nejdéle běžícím divadelním představením na Broadwayi, produkce stáhla muzikál po dvanácti letech jeho existence. Byl několikrát uveden napříč celým světem a v roce 2005 se dočkal i filmového zpracování. Dílo, které vypráví o tom, že i přes obrovskou sílu a odhodlání jsme pořád jenom smrtelní lidé, získalo punc kultovnosti i díky tomu, že jeho autor Jonathan Larson zemřel krátce před dlouho očekávanou premiérou a nikdy se tak nedočkal zaslouženého ocenění své dlouholeté práce.

Dojímavý, syrový a mnohdy i surový příběh se odehrává v 90. letech minulého století v East Village, v alternativní čtvrti newyorského Manhattanu v době vrcholící epidemie AIDS, ve společnosti lidí stojících většinou ne vlastní vinou na okraji společnosti. Bohémové, začínající umělci, prostitutky, homosexuálové, bezdomovci a narkomani se navzdory nepřízni osudu pokoušejí protlouci životem a i přes všechny překážky, které jim osud staví do cesty, v sobě nacházejí záviděníhodnou sílu a touhu k životu. Muzikál, ač vypráví o neveselých událostech ze života specifické společenské vrstvy, nabízí strhující pohled na lidský úděl, v němž je nakonec i přes všechny obtíže nejdůležitější láska, touha a víra v budoucnost. Podmanivé a nezapomenutelné dílo, které patří do zlatého fondu hudebního divadla, vzniklo na motivy slavné Pucciniho opery La bohème.
Tím, že se RENT nebál ukazovat kontroverzní témata jako AIDS, homosexualitu či transsexualitu, svou otevřeností a skvělou rockovou muzikou dokázal oslovit obrovské množství diváků a do divadla dovedl také neobvyklý počet mladých lidí. Z deseti nominací na prestižní Cenu Tony nasbíral RENT čtyři trofeje, získal také šest cen Drama Desk Aword a dvě Theatre World Award. Dokonce přinesl svému autorovi i Pulitzerovu cenu, což se za celou dobu existence této ceny podařilo pouze devíti muzikálovým titulům!

V úpravě a režii Stanislava Moši, v překladu Zuzany Čtveráčkové, ve scéně Christopha Weyerse, kostýmech Andrey Kučerové, v hudebním nastudování Karla Škarky, choreografii Michala Matěje, s projekcemi Petra Hlouška a v dramaturgii Miroslava Ondry se hlavních rolí zhostí Daniel Rymeš (Mark Cohen), Kristian Pekar (Roger Davis), Andrea Zelová nebo Alžbeta Trembecká (Mimi Marquez), Hana Holišová nebo Kristýna Daňhelová (Maureen Johnson), Igor Ondříček nebo Dušan Vitázek (Tom Collins), Aleš Slanina (Angel Dumott Schunard), Barbora Goldmannová nebo Dagmar Křížová (Joanne Jefferson) a Lukáš Janota nebo Marco Salvadori (Benjamin „Benny“ Coffin III.). V mnoha dalších nezapomenutelných malých i větších roličkách se pak na jevišti objeví: Markéta Sedláčková, Rastislav Gajdoš, Ondřej Studénka, Ondřej Halámek, Patrik Földeši nebo Michal Matěj, Marta Matějová nebo Barbora Remišová a Katarína Mikulová nebo Sára Milfajtová.
Muzikál RENT uvidí diváci v premiéře na Činoherní scéně Městského divadla Brno v sobotu 3. a neděli 4. listopadu 2018.

Další termíny + vstupenky na www.mdb.cz.
 
| 29.10.2018 18:10:52 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru