Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Muzikály
 
Dokument o vzniku legendárního muzikálu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Broadwayský hit – West Side StoryBroadwayský hit – West Side Story
Dokument o vzniku a oblibě newyorského příběhu Romea a Julie v zhudebnění amerického dirigenta a skladatele Leonarda Bernsteina. Režie Axel Fuhrmann. V roce 1957 měl v New Yorku premiéru muzikál, ze kterého se stal světový hit. Jeho název byl West Side Story. Je to tragický příběh o válce gangů z New Yorku 50. let 20. století, který pojednává o rasových konfliktech, násilí a zakázané lásce, kopírující do jisté míry tragédii Williama Shakespeara Romeo a Julie.
West Side Story byla jedinečná zkušenost pro všechny, kdo se jí kdy účastnili. Její autor Leonard Bernstein k ní přispěl největším dílem a díky mixu jazzu s latinskoamerickou hudbou se zapsal do dějin hudebního divadla.

Tento muzikál byl skladatelovým největším triumfem, který v podobě jakési kletby zastínil jeho další tvorbu. Všechno ostatní, co vytvořil, se podle něho poměřovalo. Pár let před smrtí ho nahrál na gramofonovou desku, přestože si svých symfonických skladeb považoval víc. Díky West Side Story však získal světovou proslulost.
Když Bernstein koncem padesátých let minulého století toto dílo komponoval, bydlel v centru města na Manhattanu, v elegantním bytovém domě, hned naproti proslulé Carnegie Hall. Na Broadwayi nebyl tehdy devětatřicetiletý skladatel neznámý. Složil už hudbu ke třem muzikálům. On the Town, Wonderful Town a Candide. Dále dvě symfonie, houslový koncert a hudbu k filmu V přístavu s Marlonem Brandem. West Side Story měla být tím, o čem Bernstein roky snil: americkou operou. A tou se také vedle Gershwinovy Porgy a Bess také stala.
Vysílání: 29.6., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 04.7., ČT art
 
| 20.6.2022 09:06:23 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru