Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Novinky...
 
Tolstoys nový singl Tempo Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
TolstoysNež udeřila koronakrize, měli před sebou Tolstoys hektické období. Připravovali české turné s kapelou Viah a v den, kdy se zavřely hranice, měli na Slovensku natáčet videoklip k singlu z připravované druhé desky. Nic z těchto plánů se neuskutečnilo, ústřední dvojice Ela Tolstova a Michal Smetana navíc od zbytku kapely zůstala oddělená v Praze. Se svými prožitky se nyní Tolstoys vyrovnávají prostřednictvím nové skladby Tempo. Využitý šum lidských hlasů má připomenout pocit dříve plných koncertů a barů, zážitek z videoklipu umocňuje speciální „korona kostým“.

Písnička Tempo vznikala mezi Prahou, Bratislavou a Berlínem po mnoha hodinách internetových konferenčních hovorů. Tolstoys na ní spolupracovali s novozélandským producentem žijícím v Německu Drewem Dealem z kapely People Club, jejíž agentura ATC live zastupuje jména jako Metronomy a Nick Cave. O mastering se postaral berlínský producent Zino Mikorey, který spolupracoval také s Ólafurem Arnaldsem, Christianem Löfflerem nebo Nilsem Frahmem.
Bezprostředně před přípravou skladby se život kapely dočasně úplně zastavil. „Z nabitého programu se náhle stal zmatený pocit nicoty. Mysleli jsme si, že budeme mít čas věci doběhnout a zpomalit. Už po týdnu v karanténě nám ale bylo jasné, že čas na oddych, který nám v našich normálních rychlých životech tolik chyběl, nám v tak extrémní dávce vůbec nevyhovuje. Začali jsme proto hledat způsob, jak zůstat v kontaktu, využít čas zrušených koncertů a vytvořit něco nového,“ říká zpěvačka a skladatelka Ela Tolstova.

Původně plánovaný singl ke skladbě Tri mestá, který se vztahoval ke zrušenému turné s Viah, Tolstoys vydat nechtěli. „Na druhou desku máme rozdělaných více skladeb, situace nás ale ovlivnila tak silně, že jsme tu emoci museli zpracovat v úplně nové písničce,“ upřesňuje Tolstova, pro kterou se původně romantická představa o zpomalení světa a vytouženém volnu stala vězením. „Pomaly míňame výklady, v odraze ticho o ktorom sme tak snívali... bez šumu ľudí sa nám dýchať nedarí,“ zpívá ve skladbě Tempo.
V omezeném režimu se hudebníkům podařilo dát dohromady nápadité VIDEO, které natočila Elina spolubydlící, studentka FAMU Natália Pavlove. Kamarádi pomohli s pronájmem techniky a vhodný „korona kostým“ vytvořila mladá návrhářka Vivien Babicová. Finální postprodukci všech vizuálů a videa zastřešila grafička Kristýna Kulíková, která dlouhodobě spolupracuje například s Tommym Cashem.

Tolstoys je mladá bratislavská kapela okolo zpěvačky a skladatelky Ely Tolstové. Díky debutu Botanika, na němž úspěšně rozvíjí schéma dream popu s prvky akustické hudby a elektroniky, se jim podařilo úspěšně etablovat na slovenské i české scéně. Mají za sebou hraní na Pohodě, Grape Festivalu, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic Noorderslag, Besedě u Bigbítu nebo Mentu Ljubljana. Aktuálně připravují materiál na druhé album, které vyjde v únoru 2021 opět u Slnko Records. Kapelu dále tvoří Pavol Rehák (klavír), Matej Herceg (bicí), Michal Smetana (kontrabas/baskytara) a Frederika Camastra (housle).
 
| 1.6.2020 11:05:03 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru