Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama OLDstars Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Dva králové v O2 Areně - Elvis Presley a Karel Gott Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
/  Elvis In Concert - The Wonder Of You (Foto: JVS Group)Tak to tady ještě nebylo! Během letošního června vystoupí v pražské O2 Areně krátce po sobě dva králové. Král rokenrolu a milostných balad ELVIS PRESLEY 8. června a král středoevropského popu KAREL GOTT 12. června. Zatímco Karlovými hosty budou Ewa Farna a Marek Ztracený a vystoupí za doprovodu Boom! Bandu Jiřího Dvořáka, Elvisův hlas v jeho největších hitech doprovodí Český národní symfonický orchestr.

Fanoušci uvidí Elvise na velkoplošné LCD obrazovce, ze které jim bude zpívat na originálních záběrech včetně nově zremasterovaných zvukových záznamů. A jeho někdejší manželka Priscilla bude u toho. „Elvis měl jeden velký sen. Tím bylo koncertovat s velkým symfonickým orchestrem, což se mu bohužel nikdy nepovedlo. A já mu jeho velké přání nyní pomyslně plním”, říká Priscilla, aby hned vzápětí dodala: “Diváci budou mít autentický zážitek, jako kdyby byl Elvis s nimi. Uvidí jeho výjimečná vystoupení z Havaje a z Las Vegas. Nikdy nekoncertoval mimo USA. Proč? To vysvětlím divákům v Praze hned v úvodu naší show“. Pokud bude na Gottově koncertě vše stejné, jako na jeho letošním koncertě Pošli to dál v Bratislavě, diváci se sami na vlastní oči přesvědčí o tom, že součástí Karlova megakoncertu bude i jeho manželka.
Ač se Elvis a Karel nikdy nepotkali, mají toho společného víc, než se může na první pohled zdát. A taky dost toho, čím se od sebe liší.

Zatímco Elvis Presley se proslavil celosvětově, popularita Karla Gotta v německy mluvících zemích a v zemích někdejšího Sovětského svazu je srovnatelná s popularitou těch největších světových hvězd. V letech 1967 – 2007 prodal v německy mluvících zemích 23 milionů desek a jeho prvního alba nazpívaného v ruštině se v SSSR prodalo 5 milionů kusů.

Karel Gott nebyl nikdy na vojně. Podařilo se mu získat modrou knížku. Dávno předtím, než se stal hvězdou. Elvis Presley 24. března roku 1958 složil přísahu jako voják 53310761 americké armády na vojenské správě v Memphisu. Vzápětí odjel autobusem do Arkansasu a pobíral měsíční žold ve výši 83 dolarů. Docela velký propad, když jako velká rokenrolová hvězda krátce předtím vydělával měsíčně 125 tisíc dolarů. Základní výcvik absolvoval v Texasu, kde nedaleko Fort Hood pronajal rodičům dům, aby je mohl často navštěvovat. 14. srpna 1958 Elvisova milovaná matka Gladys zemřela na selhání srdce. Krátce poté, co ji Elvis během dovolenky navštívil. V září roku 1958 po tiskové konferenci v New Yorku Elvis na vojenské lodi Randall odplul na základní vojenskou službu do někdejšího Západního Německa. Ve Friedbergu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem nastoupil do své jednotky – roty D 1. praporu 3. obrněného sboru. Tehdy byl také za svého života nejblíže naší republice. Od Prahy ho dělilo pouhých 539 km, tedy nějakých pět hodin jízdy autem. Na základně byl specialistou čtvrté třídy (desátníkem) a dělal řidiče veliteli čety Billymu Wilsonovi. V lednu roku 1960 byl Elvis povýšen na četaře. V březnu téhož roku mu skončil výkon základní vojenské služby a během letu domů letadlo doplňovalo palivo ve Skotsku. Elvis se na letišti přes plot bavil se svými fanoušky a bylo to poprvé a zároveň naposled, kdy ve svém životě vkročil na britskou půdu.

Pokud pomineme improvizované vystoupení pro hosty pařížského klubu Lido 3. června roku 1959, Elvis nikdy víc v Evropě veřejně nevystoupil. To Karel Gott koncertoval v Las Vegas, Atlantic City, Nashvillu, Los Angeles, New Jersey a dvakrát vyprodal newyorskou Carnegie Hall. Tam se Elvisovu manažerovi plukovníkovi Tomovi Parkerovi přes mnohaleté úsilí nepovedlo nikdy svého svěřence dostat.

Sedm měsíců dvakrát denně účinkoval Karel Gott v roce 1967 v lasvegaském hotelu Frontier. V tomhle hotelu vystupoval v roce 1950 budoucí devětatřicátý americký prezident Ronald Reagan, ale také se v něm odehrálo začátkem druhé poloviny 50. let první vystoupení Elvise Presleyho ve městě hříchu a hazardu, které vešlo do historie tím, že nemělo úspěch, což se nikdy předtím a nikdy potom už nestalo.

Po řadu let byl neodmyslitelnou součástí Elvisových nahrávek a koncertů mužský vokální sbor The Jordanaires. V roce 1977 krátce před smrtí Elvise Presleyho sledoval Karel Gott v jednom hotelovém pokoji v Německu v televizi Elvisův koncert. A nesmírně ho tenkrát zaujal právě americký gospelový sbor The Jordanaires, který Elvise doprovázel. „S ním si tak někdy zazpívat“, blesklo mu tenkrát v Německu hlavou. A protože vždycky věřil a dodnes věří tomu, že přání je otcem myšlenky, řekl si sám pro sebe: „Ty si s Jordaneires, Karle, jednou taky zazpíváš“. Podvědomě na to myslel a v roce 1981 se mu tenhle sen v Nashvillu poprvé, a ne naposled, splnil. S Jordaneires stanul na jednom jevišti před velkým amfiteátrem a oni mu zpívali k jeho písním sbory. Jen mu je dodnes líto, že s nimi nemá žádnou společnou nahrávku. Myšlenka na ni ho ale dodnes neopustila. Když slavil Karel před 9 lety sedmdesáté narozeniny, napsal mu vedoucí The Jordanaires Ray Walker: „Hodně zdraví, štěstí a lásky ke krásným narozeninám, Karle. Vytrvej! Na společná vystoupení s Tebou v Nashvillu rádi vzpomínáme. Bůh Tě ochraňuj!“

Jak Elvis, tak Karel se oženili v Las Vegas. Elvisovi bylo dvaatřicet, když si v lasvegaském hotelu Aladdin vzal dvaadvacetiletou Priscillu Beaulieu, se kterou se seznámil během vojenské služby v Německu. Jí bylo tenkrát čtrnáct a byla nevlastní dcerou kapitána amerického letectva. Jejich sňatek byl občanský a vedl ho soudce Nejvyššího soudu státu Nevada David Zenoff. Karlu Gottovi bylo 69 let, když si 7. ledna 2008 vzal za manželku dvaatřicetiletou Ivanu Macháčkovou, se kterou se seznámil v roce 1999. Jejich sňatku v hotelu Bellagio byly přítomny nevěstina matka Blanka Krejčí a jejich dcera Charlotte Ella. Elvis má dceru Lisu Marii (50), Karel má dcery čtyři – Dominiku (45), Lucii (31), Charlotte Ellu (12) a Nelly Sofii (10).

Koncert Karla Gotta v pražské O2 Areně je zcela vyprodán.
Vstupenky na koncert Elvis In Concert – The Wonder Of You v pražské O2 Areně jsou v prodeji v síti Ticketportal na www.ticketportal.cz.
Video o připravované koncertní show Elvise Presleyho najdete na ZDE.
 
| 28.5.2018 10:05:22 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru