Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama OLDstars Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Zdenek Merta a Jiří Schmitzer u klavíru Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zdenek MertaNa večer plný hudby 17. ledna 2019 od 19:00 hod zve Městské divadlo Brno. Kdo zná Zdenka Mertu více než jako posluchač ze sedadel divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Kromě toho je velmi dobrým klavíristou a ve svých pořadech autenticky využívá spojení praktického muzikanta a nevšedního moderátora - „talkmastera“. Na hudbu pohlíží z méně obvyklých úhlů - například prezentuje různé žánry a jejich přesah do jiných oblastí života. Důležitou roli hraje také improvizace a důvtip, jednoduché výklady jsou často zakončeny překvapivou pointou!

Dalšími hosty jeho večera Zdenek Merta u klavíru
budou Jiří Schmitzer a Esther Mertová. Orchestru MdB pod vedením Daniela Kyzlinka, zpěvem doprovází Sára Milfajtová a Kristýna Daňhelová.
Zdenek Merta o Jiřím Schmitzerovi: „Jiří je svérázný týpek, to jste si asi za ta léta všimli. Jako herce ho známe z rozdílných kreací (zdárný syn v “Marečku podejte mi pero”, přísný správce pivovaru v “Postřižinách”, politický vězeň v “Bumerangu”), jako písničkář je však přísně integrovaný. Vytvořil svůj vlastní styl, možná o tom ani nevěděl. Některé jeho písně jsou opravdu znamenité. On je rocker, o tom žádná. Zároveň je však příliš silnou individualitou, nemyslím, že by byl optimálním parťákem do kapely na zájezdy. Třeba byl dříve družnější - když hrál na basu s bigbítem, to jsme se ještě neznali. Zato jsme se dobře poznali o něco později - on na DAMU a já na konzervatoři jsme byli součástí jednoho společenství a zažili věci, které se nedají zapomenout. Z těch příběhů by se, jak se říká, dal napsat román a já ho taky napíšu.
Tehdy jsem trochu podcenil jeho hereckou budoucnost, obzvláště pro jeho nechuť učit se text a posléze ho říct dvakrát (nebo taky padesátkrát) za sebou stejně. Důležitou součástí herectví je fixace a opakování a Jirka měl tendenci všechno dělat pokaždé jinak. Nějak se s tím však srovnal a dnes je jedním z našich nejvýraznějších filmových herců.
Ale ty písničky, to mě bralo vždycky. Hrával na mejdanech a my, kteří jsme mnohé znali slovo od slova, jsme je vyřvávali s ním. Byly - tedy jsou - chytlavé, ale mají ponor, podobně jako silné songy naší písničkářské extratřídy. Tehdy jsem o tom vůbec nepřemýšlel, jen se mi to prostě zdálo dobrý. Několikrát jsem jej přivedl do hájemství socialistického šoubyznysu, bylo to z obou stran trochu rozpačité, ale někdy i velmi zábavné (například jsme společně vystoupili na Děčínské kotvě i Bratislavské lyře), avšak šlo jen o drobné provokace bez větších ambic.
Pak začal hrát sám, pro své obecenstvo, které si ho rychle našlo. Jeho stylizace do drsného nezávislého chlápka je vcelku pochopitelná, nakonec on takový z velké části je. Nápady a úhly pohledu na svět však s jeho image podle mě příliš nesouvisejí. Jiří je drsný chlapík, ale taky přesvědčivý lyrik nebo srdcervoucí komik, vše v jednotném autorském balení.
Je jedním z nejoriginálnějších lidí, co znám, a že jsem jich potkal hodně.“

Vstupenky zakoupíte na www.mdb.cz.
 
| 7.1.2019 12:01:50 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru