Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Jubilejní festival Mladí ladí jazz přilákal 16.000 návštěvníků Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Open air (Foto: Petr Klapper)V úterý 30. dubna vyvrcholil historicky nejúspěšnější ročník mezinárodního hudebního festivalu Mladí ladí jazz open air koncertem na Karlově náměstí. Devět kapel od nás i ze zahraničí přilákalo v průběhu odpoledne a večera na 12.000 lidí, jejichž počet změřila společnost O2. Celkový počet návštěvníků se vyšplhal ještě o 4 tisíce výše. Festival, který otevírá jazzové škatulky nejrůznějším hudebním žánrům, představil na Karlově náměstí formace jako jsou norští Jaga Jazzist či američtí Moon Hooch. Před závěrečným finále vyhlásili pořadatelé vítěze soutěže pro mladé muzikanty Jazzfruit, která je od prvního ročníku nedílnou součástí festivalu.

V mezinárodní kategorii zvítězila naděje italského jazzu, klavírista Nicola Guida, a v kategorii domácích interpretů si ocenění odnesl kvartet 2in2out. Porota udělila také cenu pro nejlepšího sólistu, jejíž čerstvou držitelkou a první ženou takto oceněnou se stala kontrabasistka Klára Pudláková. Soutěž Jazzfruit i Open Air na Karlově náměstí byly realizovány ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava a byly zařazeny mezi hlavní akce celosvětových oslav Mezinárodního dne jazzu pod hlavičkou UNESCO, které se konaly ve více než 190 zemí světa.
OPEN AIR byl přenášen živě a záznam celého programu je možné zhlédnout na facebookových a youtubových kanálech pořadatele a ČRo Vltava díky podpoře firmy Profishot.
Festival Mladí ladí jazz v průběhu jednoho měsíce od 30. března zavítal také do celé řady pražských i mimopražských klubů. Vystoupili například mimořádná zpěvačka Andreya Triana, multiinstrumentalista Alfa Mist, klarinetista a držitel Grammy Oran Etkin nebo neortodoxní producent a skladatel Jameszoo. Na každém z koncertních večerů dostala příležitost i celá řada domácích hudebníků, v roli předskokanů tak vystoupila například Klára Vytisková, Android Asteroid nebo Antonín Dlapa & JeN Hovorka.

Mezinárodní festival má na naší i evropské hudební scéně mimořádné postavení. Jeho dramaturgie se zaměřuje zejména na mladé posluchače, tvůrce a interprety. Již deset let neustále vyhledává bez zábran ta nejzajímavější nová jména a představuje umělce, kteří vnáší čerstvý vítr do jazzového světa, překračují hranice stylů a žánrů a udržují tak jazz stále v kontaktu s mladým auditoriem. Tomu odpovídá i cenově vstřícné vstupné pro návštěvníky do 26 let.
Od prvního ročníku je součástí festivalu Mladí ladí jazz i edukativní program Mladí ladí dětem. Lektorem unikátní metody Timbalooloo byl osobně Oran Etkin. Série workshopů proběhla jak pro veřejnost, tak pro žáky škol a školek po celé republice. Do projektu se pořadatelé dlouhodobě snaží zapojit i děti z vyloučených lokalit, dětských domovů či minorit. Nově byly do programu zařazeny i workshopy pro pedagogy.
 
| 6.5.2019 16:05:09 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru