Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Nowruz festival 2020 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Shahab Tolouie   Již tradiční koncert oslavy Perského Nového roku v Praze se promění v multikulturni festival Nowruz, který se uskuteční 20. 3. 2020 v prostorách Městské knihovny v Praze. Během dne proběhne řada tematických přednášek a večer diváci mohou přivítat příchod jara s hudbou a tancem.
Nowruz je tradiční perský svátek, který vznikl před více než 3000 lety. Připadá přesně na den jarní rovnodennosti. Jeho poselství je však mezinárodní: oslavujeme nový život, probouzení přírody, nové začátky a konec zimy. Nowruz oslavuje na celém světě více než 300 milionů příslušníků různých národů: Íránu, Afghánistánu, Albánii, Gruzii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a v dalších zemích.

Jak zdůraznil pořadatel festivalu, iransky hudebník žijící v Praze Shahab Tolouie: “K 10. výročí od zapsání Nowruzu do nemateriálního Kulturního dědictví UNESCO, chceme zorganizovat více akcí jako přednášky, workshopy a koncert, aby to byl multikulturní festival vítání jara pro každého.”
Tento ročník festivalu je obohacený o řadu přednášek. Tématem budou: zkušenosti s cestováním po Íránu, ukázka perských tradičních nástrojů a povídaní o Turkických a Tádžických oslavách. Tematická část je poprvé organizovaná ve spolupraci s Katedrou Blízkého východu University Karlovy.
Vyvrcholením oslav bude večerní koncert dvou mezinárodně uznávaných Íránských hudebníků: Shahab Tolouie se skupinou, který je známý především díky své osobité tvorbě EthnoFlamenco nebo Persko-Španělská fúze a hraní na tříkrký nastroj Fusetar. A také Kioomars Musayyebi, hráč na strunný perský nástroj Santur. Je to starý nástroj lichoběžníkového tvaru, ze kterého pochází také cimbál. Jako v předchozích ročnících nebude chybět český host večera, tentokrát českým hostem festivalu je přední český kytarista Stanislav Barek.
Večer zpestří tradiční perský tanec v podání skupiny Šírín dance ensemble, společná příprava svátečního stolu Haft Sin a také perská tradiční jídla, pití a sladkosti.
Přivítejte jaro s hudbou, tancem, vůněmi a uměním Persie. Oslavte s námi život, příchod jara, zrození nového roku v tomto magickém období přerodu zimy v jaro!
 
| 9.3.2020 09:03:15 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Opera/ Tanec
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru