Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Ve Smetanově síni začíná cyklus varhanních recitálů Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
VarhanySymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v letošní sezóně představí nový cyklus koncertů, a to dopoledních varhanních recitálů ve Smetanově síni Obecního domu, který navazuje na dva mimořádné koncerty minulé sezóny. V letošní sezóně proběhnou tři koncerty, vstupenky na ně lze zakoupit i jako abonmá. Na prvním z nich, který se koná v soboru 28. 9. 2019 od 11 hodin, se představí varhaník ze švýcarského Lausanne Benjamin Righetti. Dále se můžeme těšit na Pavla Svobodu a maďarského varhaníka Balásze Szabó.
Benjamin Righetti je titulárním varhaníkem v gotickém chrámu sv. Františka v Lausanne. Mimo to pravidelně koncertuje, nahrává a vyučuje na Hudební univerzitě v Lausanne. Na programu jeho recitálu je Charles-Marie Widor se svou Románskou varhanní symfonií a Maurice Duruflé.

Unikátní varhany ve Smetanově síni pocházejí z roku 1912, na výrobě se podílela firma Jan Tuček z Kutné Hory a německá firma Heinrich Voit a synové z Durlachu u Karlsruhe. Varhany mají tři manuály, 72 rejstříků a přes 4000 píšťal. Zajímavostí je, že byly navrženy tak, aby varhaník mohl sedět kdekoli na pódiu, tedy s atypickým pojízdným elektrickým hracím stolem.
Cyklus recitálů FOK pořádá ve spolupráci se společností Obecní dům, a. s. Záměrem pořadatelů je nejen poskytnout mimořádné zážitky pražskému publiku, ale také obnovit pravidelné využívání tohoto vzácného nástroje.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,,Na svatého Václava se do Smetanovy síně nastěhují hned tři varhaníci. Fyzicky titulární varhaník gotického chrámu Svatého Františka v Lausanne a jeden z nejzajímavějších hráčů našeho času Benjamin Righetti. Svým dílem velikáni, na jejichž ramenou švýcarský rodák stojí; zazní monumentální Desátá „románská“ varhanní symfonie Charlese-Marii Widora, který přes šedesát let vládl kůru v legendárním pařížském kostele Saint-Sulpice. Rovněž Maurice Duruflé působil na své kruchtě velmi dlouho, přičemž z hlediska varhanního jde o klíčové místo Paříže, vždyť kostel St-Étienne-du-Mont má nejstarší varhanní skříň ve městě.“
Vsrupenky zakoupíte na www.fok.cz
 
| 23.9.2019 16:09:15 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru