Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
CD boxy
 
Marie Podvalová - komplet studiových nahrávek Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Přebal 2CDU příležitosti 30. výročí úmrtí nezapomenutelné sopranistky a dlouholeté sólistky Opery Národního divadla v Praze Marie Podvalové vydává Supraphon kompletní soubor jejích studiových nahrávek z let 1939–1950 na CD i v digitálních formátech.
Marie Podvalová svým dlouhým životem obsáhla všechna historická období českých dějin 20. století. Narodila se v Rakousku-Uhersku, mládí prožila v Československu, umělecké zrání v Protektorátu Čechy a Morava při okupaci nacistickým Německem, vrchol kariéry opět v Československu, tentokrát pod komunistickou totalitou, a na závěr života jí bylo dopřáno dožít za sametové revoluce. Oba totalitní režimy, během nichž umělecky působila, měly jednu neblahou vlastnost – zamezily možnosti svobodného cestování a rozvíjení její hudební dráhy v mezinárodním měřítku.

„Osobnost Marie Podvalové rezonuje v paměti starší generace návštěvníků Národního divadla dodnes velice silně. Její kariéra se uzavřela v roce 1973 a pamětníků jejích živých vystoupení rychle ubývá. Nezbývá než podat pravdivé svědectví o jejím umění v podobě tohoto výpravného kompletu,“ uvedl Podvalové vzdálený příbuzný Miloš Guth, který se zasloužil o digitální rekonstrukci archivních nahrávek a díky němuž se tak můžeme přes pomyslný „most času“ zaposlouchat do impozantního hlasu jedné z největších českých pěveckých legend.
Supraphon nyní poprvé vydává kompletní studiové nahrávky Marie Podvalové z let 1939–1950. K jejím legendárním postavám patřila Smetanova Libuše, kterou vytvořila v roce 1938 společně s dirigentem Václavem Talichem. Z dalších významných rolí v díle Bedřicha Smetany ztvárnila Miladu v Daliboru a Anežku ve Dvou vdovách. Ve Dvořákových operách to byly například Armida, Cizí kněžna v Rusalce či Julie v Jakobínu. V Janáčkově díle excelovala především jako Kostelnička v Její pastorkyni. Dvojalbum zahrnuje i tři písně českého národního obrození ze sbírky „Věnec ze zpěvů vlasteneckých“ (1835–1844) na klavír doprovázené skladatelem J. B. Foersterem. Vůbec poprvé je zde publikována poslední, dosud nikdy nezveřejněná studiová nahrávka hlasu Marie Podvalové ve scéně Beatrice z Fibichovy Nevěsty messinské.
Komplet studiových nahrávek Marie Podvalové vychází na 2CD doplněných o výpravný booklet s řadou dobových fotografií, z nichž některé jsou zveřejněny úplně poprvé. Dvojalbum se také objeví jako download a na streamovacích platformách. Album ke stažení na www.supraphonline.cz.
 
| 20.6.2022 15:06:40 Redakce |             | Foto: Supraphon |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru