Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Medailony
 
Odešel sólista Jaroslav Souček Připravit pro tisk Odeslat mailem /
Citlivý Vok, hrdý Kalina a vládnoucí Přemysl
 
Sólista Jaroslav SoučekDne 2. ledna 2006 necelý měsíc po svých sedmdesátinách zemřel náhle jeden z největších barytonistů posledních let Jaroslav Souček. Poslední rozloučení s panem Jaroslavem Součkem se konalo ve čtvrtek 12. ledna 2006 v 11:00 h ve foyer historické budovy Národního divadla.
Narodil se 8. prosince 935 ve Velimi. Po maturitě na střední hornické škole, vystudoval konzervatoř ( u K.Karenina) a nastoupil do angažmá Českých Budějovicích, kde léta zářila jeho sestra sopranistka Stanislava Součková (1923-1997). Po dvou letech přešel přes zahraniční nabídky do brněnské opery a odtud v r. 1979 do Národního divadla v Praze, kde setrval až do ukončení své sólistické kariéry. O talentovaného barytonistu se začaly zajímat nejen české operní scény, ale dostal nabídku i z Komische Oper v Berlíně.

V Národním divadle zaujal místo jednoho z předních sólistů a vystoupil zde ve více než padesáti inscenacích a na svém repertoáru měl přes čtyřicet rolí svého oboru. Pěveckou doménou a jeho nejoblíbenějšími rolemi byly postavy české operní literatury, za všechny připomeňme například Vladislava v Daliborovi, Kalinu v Tajemství, Přemysla v Libuši, Voka Vítkovice v Čertově stěně, Bohuše v Jakobínovi, Haraštu v Příhodách lišky Bystroušky, Kněze Fotise v Řeckých pašijích nebo Tomše v Hubičce.
K dalším rolím, které nezapomenutelně ztvárnil, patří ze světových oper Scarpia v Tosce, Sir John Falstaff ve Verdiho Falstaffovi, titulní postava v Rigolettovi, Hrabě Almaviva ve Figarově svatbě, Figaro v Lazebníku sevillském nebo Doktor Malatesta v Donu Pasqualovi. Byl však i vynikajícím interpretem moderního repertoáru, z kterého nelze nezmínit role Porgyho v Porgy a Bess, Dr. Schöna v Lulu, Golauda v Pelléovi a Mélisandě, Krále v Chytračce nebo Ruprechta v Ohnivém andělu. V letech 1960-2002 zpíval v neuvěřitelných 2 312 představeních. V Národním divadle působil Jaroslav Souček do roku 1997, kdy odešel na odpočinek.
Dále však vyučoval na pražské Hudební akademii múzických umění a konzervatoři v Českých Budějovicích a aktivně spolupracoval s Jednotou hudebního divadla. Na svém kontě má řadu rozhlasových a gramofonových nahrávek. S Jaroslavem Součkem odešel vynikající umělec, pěvec mimořádně krásného hlasu s vřelým a sympatickým jevištním projevem.
 
| 15.1.2006 13:01:26 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru