Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Jana Boušková vyjede v listopadu na sólové turné Má vlast Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jana BouškováHarfistka Jana Boušková je výjimečnou reprezentantkou české klasické hudby doma i v zahraničí. Jako jediná česká laureátka nejprestižnějších harfových soutěží světa se záhy stala velmi žádanou umělkyní vystupující na předních pódiích po celém světě. Současně působí i jako sóloharfistka České filharmonie. Pro letošní podzim Jana Boušková připravila mimořádné sólové turné s názvem Má Vlast. Na něm představí ve významných českých metropolích svůj nový program složený z české hudby, a to částečně ve světové premiéře (první uvedení bylo realizováno letos na MHF Smetanova Litomyšl). Program bude zahrnovat harfová díla či úpravy klavírních děl B. Smetany, A. Dvořáka a J. Suka, převážně z pera Jany Bouškové.

Od 13. do 19. listopadu 2017 se Jana Boušková představí na sólových recitálech v šesti krajských městech – v Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Pardubicích, Brně a Praze. Sukovy Letní dojmy, Dvořákovu Americkou suitu a výběr z Mé vlasti v podání Jany Bouškové tak vyslechne Dům hudby v Plzni a Pardubicích, kostel sv. Anny v Českých Budějovicích, Reduta v Olomouci, Konvent Milosrdných bratří v Brně i pražské Rudolfinum.

"Mojí celoživotní snahou je, aby harfový repertoár byl co možná nejzajímavější a pro publikum vždy poutavý. Českých skladeb z dob obrození má harfa pramálo, pokud v originále vůbec nějaké existují, a s nápadem úprav skladeb Bedřicha Smetany pro harfu přišel již český harfista minulého století, Hanuš Trneček. Jeho Vltava je již dnes běžnou součástí repertoáru harfistů u nás i v zahraničí a často se při jejím uvádění setkávám s reakcí publika, že při mé hře této úpravy slyší najednou úplně celý orchestr. To mě nadchlo a spontánně inspirovalo k úpravě dalších částí symfonické básně Má Vlast ve snaze ještě více ukázat zvukové možnosti harfy...," uvádí Jana Boušková.

Česká hudba má v repertoáru harfistky Jany Bouškové zcela výsadní a nezastupitelné místo. V sólovém, komorním i orchestrálním repertoáru najdeme takřka všechna standardní díla pro harfu napříč hudebními dějinami i řadu děl soudobých, která byla v řadě případů zkomponována přímo pro Janu Bouškovou. Diskografie pak obsahuje nahrávky komorních děl Krumpholze, Dusíka, Foerstera, Martinů, Fišera, Kvěcha či Viklického. Nový dramaturgický záměr Jany Bouškové se ubírá směrem k harfovým skladatelům, které český koncertní život neprávem opomíjí. Snahou je obohatit harfový repertoár o nepůvodní díla pro harfu z odkazu dalších českých velikánů – Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka, která z původní verze pro klavír, pro harfu upravila přímo Jana Boušková, a která se již některá ve světovém koncertním životě ujala a některá zazní ve vybraných lokalitách vůbec poprvé. Úprava děl pro harfu je maximálně věrná klavírnímu partu pouze s přihlédnutím k technickým specifikům harfy. Jana Boušková uvedla části Mé Vlasti Vyšehrad a Šárka v úpravě pro harfu ve světové premiéře na letošní MHF Smetanova Litomyšl.

Vstupenky je možné od 15. srpna 2017 zakoupit v předprodejní síti Ticketportal (s výjimkou koncertu 14. 11.) a v lokálních prodejích v koncertních místech. Koncertní turné se uskuteční za laskavé podpory Státního fondu kultury, Nadace Život Umělce, MČ Praha 1, měst Pardubice a Plzeň a společnosti Arcimpex, s.r.o. Více na www.bellarte.cz.
 
| 28.8.2017 01:08:12 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru