Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Ivan Klánský obdrží Granátovou hvězdu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ivan KlánskýČeský klavírní virtuóz se stane prvním mužem s oceněním Granátové hvězdy, které uděluje Bohemian Heritage Fund osobnostem českého umění za celoživotní přínos českému kulturnímu dědictví. Ocenění v minulosti obdržela Zuzana Růžičková a Soňa Červená. Profesor Ivan Klánský osobně převezme Granátovou hvězdu 1. května 2018 v pražském Rudolfinu.
„Zpráva o mém ocenění Granátovou hvězdou v roce mého životního jubilea mě nesmírně potěšila,“ řekl profesor Klánský, který letos oslaví sedmdesátiny.

Správní rada BHF se rozhodla ocenit nejen jeho nepopiratelné umělecké kvality, ale zejména jeho práci pedagogickou. Od roku 1983 je profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, v roce 1997 se stal vedoucím katedry klávesových nástrojů a nyní zde převzal funkci děkana. Od roku 1991 je profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Vedl také mistrovské kurzy v Dublinu (1982–1986) a Bad Sulgau (od 1997).
Recitál Ivana Klánského z díla Fryderyka Chopina se uskuteční v úterý 1. května v Dvořákově síni pražského Rudolfina, následně pan profesor převezme Granátovou hvězdu. Za chopinistu v mezinárodním měřítku bývá označován už od roku 1970, kdy se jako dvaadvacetiletý probojoval do nejužšího finále chopinovské soutěže ve Varšavě. „Hodnotit vlastní interpretaci mi samozřejmě nepřísluší. Snažím se ukázat svůj du¬ševní svět, svůj pohled na Chopinovu hudbu, ale posluchač musí říci, zda jsem ho pře¬svědčil a potěšil. Je to ten krásný trojúhelník skladatel – interpret – posluchač, který už mnoho staletí působí radost a štěstí mnoha lidem a dává umění jako takovému smysl,“ uvedl profesor Ivan Klánský, který minulý rok převzal za celoživotní dílo prestižní Cenu Antonína Dvořáka. Kritika i posluchači si na jeho hře cení snoubení intenzivního citového prožitku s dokonale virtuózním ovládání nástroje.

„Považuji za velkou čest být ve společnosti dvou tak velkých osobností našeho hudebního života, které získaly toto ocenění přede mnou - profesorky Zuzany Růžičkové a paní Soni Červené. Velmi si tohoto významného ocenění vážím," řekl Klánský.
Prestižní ocenění Granátové hvězdy uděluje BHF osobnostem, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Originální návrh Granátové hvězdy vznikl v Belda Factory, šperkařské dílně s dlouhou rodinnou tradicí, která se mimo jiné od roku 1966 stará o České Korunovační klenoty.
Vstupenky na recitál jsou k dispozici v síti Ticketpro.

www.hbogo.cz
 
| 2.4.2018 11:03:14 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru