Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Nine (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Příhody lišky Bystroušky zahájili festival Janáček Brno 2018 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Příhody lišky BystrouškyMezinárodní hudební festival Janáček Brno 2018 věnovaný dílu Leoše Janáčka vstoupil již do 6. ročníku. Letošní je věnovaný 100. výročí české státnosti. Diváky čeká kompletní uvedení Janáčkova jevištního díla v podání předních zahraničních souborů i všech třech českých národních divadel.
Zahájení festivalu tradičně náleželo pořádajícímu souboru Janáčkovy opery NdB. Spolu s festi­valem také otevřela nově zrekonstruovanou budovu svého domovského Janáčkova divadla operou Příhody lišky Bystroušky, která zahájila již jeho provoz v roce 1965.

Nová inscenace je dílem režiséra a uměleckého šéfa Janáčkovy opery NdB Jiřího Heřmana. ,,Neznám barvitější a živější hudbu, než je Janáčkova. Příhody lišky Bys­troušky mě svou pichlavou a vřelou opravdivostí vždycky dojaly, je to oslava našeho života, který je krásný, a tu krásu stvoření bychom ne­měli nikdy zapomínat. Janáček nám zanechal věčnou inspiraci k životu se všemi strastmi a radostmi. Pro zahájení festivalu a oslavu stých narozenin našeho státu není lepšího tématu a hudby!“ říká Jiří Heřman.
Šéfdirigent Janáčkovy opery NdB Marko Ivanović má již své renomé jako janáčkovský dirigent a Příhody lišky Bystroušky jsou třetí Janáč­kova opera, kterou hudebně nastuduje. V hlavních rolích se představí především sólisté brněnského souboru. Bystroušku hrají a zpívají Jana Šrejma Ka­čírkovou s Michaelou Kuštekovou, pro niž to bude debut na brněnském jevišti, Zlatohřbítka Václava Krejčí Housková spolu s Janou Hrochovou. Role Revír­níka se ujal stálý host NdB Svatopluk Sem spolu s Jiřím Sulženkem.

NdB je součástí mezinárodního projektu Opera Vision, který na webové platformě přenáší živě představení z více než třiceti evropských operních domů. Prvním příspěvkem brněnského souboru byl živý přenos právě z představení Příhod lišky Bystroušky 18. listopadu 2018 v rámci festivalu. Hlavním partnerem přenosu byla Česká televize, která vytvořila i záznam inscenace. Záznam sledujete na www.operavision.eu.

Jestliže je Janáčkova sedmá opera spojena s městem, kde žil, a jeho okolím jako žádná jiná, není to jen proto, že ji zde Janáček zkom­ponoval. Příhody lišky Bystroušky, úžasná kombinace hluboké životní filozofie skladatele na prahu sedmdesátky, barvitého obrázku života z prvních let mladé československé republiky a půvabu bílovických lesů, počaly svůj život v Brně už před slavnou operou, konkrétně v br­něnské redakci Lidových novin. U zrodu humorných příběhů o chytré lišce, co pokaždé doběhla revírníka, byla další velká brněnská osob­nost, Rudolf Těsnohlídek. Svou nesmazatelnou stopu ale Těs­nohlídek zanechal v našem městě i v podobě krásné tradice vánočního stromu republiky a založení dětského domova Dagmar.

Termíny + vstupenky na www.ndbrno.cz.
 
| 26.11.2018 20:11:44 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru