Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zprávy
 
Štefan Margita poprvé v opeře Elektra ve Valencii Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Štefan Margita s režisérem Robertem CarsenemOperní pěvec Štefan Margita si poprvé zahrál a zazpíval v Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii roli Aigisthose v opeře Richarda Strausse Elektra. Německý hudební skladatel Richard Strauss a libretista Hugo von Hoffmannstahl napsali operu Elektra podle známé Sofoklovy antické tragédie. Premiéru měla 25. ledna roku 1909 v Královské opeře v Drážďanech, kde tenkrát způsobila něco jako hudební zemětřesení. Ihned po drážďanské premiéře následovalo uvedení Elektry v Berlíně, ve Vídni, Miláně a v New Yorku. Operní zpracování mýtického krvavého a temného příběhu, který se odehrává po skončení trojské války, o hrdé a nepoddajné nositelce touhy po odplatě se brzy stalo jedním ze stěžejních děl operní literatury.

„Se Straussovou operou Elektra se setkávám poprvé“, říká tenorista světového renomé Štefan Margita. „Role Aigisthose, milence Elektřiny matky Klytaimnéstry, je pro mne novým pěveckým úkolem a velkou výzvou. Proto jsem se ani minutu nerozmýšlel a nabídku zazpívat si tuto roli v Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii jsem okamžitě přijal. Každá nová role je pro mne totiž obohacením mého operního repertoáru. Svou roli sehrálo i to, že Elektru ve Valencii režíruje slavný kanadský operní režisér Robert Carsen, se kterým jsem se již několikrát pracovně sešel a vždy to byla nádherná a podnětná spolupráce. Také mne moc těší setkání s celosvětově proslulou švédskou operní sopranistkou Iréne Theorin, která se báječně zhostila titulní role v této Straussově opeře.“, dodává v Košicích narozený tenor.

V dubnu letošního roku se Štefan Margita vrátí do Chicaga, aby si ve Wagnerově opeře Zlato Rýna zopakoval roli Poloboha Ohně Logeho, která je už dlouho jednou z jeho stěžejních rolí. A v květnu ho pak čeká role Tichona v Janáčkově opeře Káťa Kabanová na scéně Metropolitní opery v New Yorku.
 
| 3.2.2020 16:02:47 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru