Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Chaplin  (MDB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Klasické hudební tipy 34. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ilustrační fotoNezkrotitelný Kotík
Hudební skladatel, dirigent, flétnista a neúnavný propagátor soudobé hudby na cestě mezi New Yorkem, Prahou a Ostravou v autorském dokumentu režiséra Adama Oľhy (Premiéra). Petr Kotík stál u zrodu české hudební avantgardy 60. let. V Praze založil první soubor věnující se živé elektronice, po odchodu do New Yorku inicioval vznik orchestru S.E.M. Ensemble, s nímž debutoval v legendární Carnegie Hall. Na přelomu tisíciletí založil v Ostravě mezinárodní festival nové hudby a postupem času se díky němu stala Ostrava světovým pojmem v oblasti soudobé hudby. Snímek představuje Kotíka jako skladatele, dirigenta i flétnistu a zejména jako neúnavného propagátora evropské a americké avantgardy. Zaměřuje se nejen na Kotíkovu mimořádnou tvůrčí osobnost, ale také na pozadí jeho životní a umělecké kariéry v Praze, New Yorku a Ostravě. Účinkují Petr Kotík, Philip Glass, Pavla Jerusalem, Charlotta Kotíková, Renáta Spisarová-Kotík, Ostravská banda, The Orchestra of the S.E.M. Ensemble a další.
Vysílání: 27.8., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 31.8., ČT art., 02.9., ČT art

Koncert 3 orchestrů
Hudební specialita, kterou potkáte sotva jednou za život – tři dirigenti současně uvádějí v život hudbu Johna Cage, Petra Kotíka a proslulou Stockhausenovu skladbu Gruppen. A hornická dechovka k tomu! Režie J. Kořínek (Premiéra). Program koncertu se třemi orchestry, který Česká televize zaznamenala 19. listopadu 2016 v pražském Foru Karlín, představuje vrcholný výsledek práce Ostravského centra nové hudby – se žádnou ze skladeb, které zde zazněly, se posluchač téměř nemá šanci setkat. V průběhu koncertní sezony je nezařazují etablované orchestry v Praze ani v zahraničí. Stockhausenova skladba Gruppen pro své provedení vyžaduje 3 orchestry, 3 dirigenty, 112 hudebníků, a proto se hraje opravdu zřídka. Celý projekt vznikl díky spolupráci Janáčkovy filharmonie Ostrava, rezidenčního komorního orchestru Ostravská banda, dirigentů (Petr Kotík, Rolf Gupta, Johannes Kalitzke) a sólistů (Johannes Öllinger, Daan Vandewalle). Kromě již zmiňované Stockhausenovy skladby Gruppen jsme pro televizní záznam vybrali Variaci pro tři orchestry Petra Kotíka a Atlas Eclipticalis Johna Cage, který byl i v roce 1961 hrán dohromady se sólem pro klavír Winter Music, z Kotíkovy iniciativy zde přibyla Hornická kapela ze Stonavy.
Za podrobnější zmínku stojí i osobnosti dirigentů. Petr Kotík (1942) odešel po studiích na pražské konzervatoři v roce 1969 do USA, kde založil S.E.M. Ensemble, věnoval se komponování a začal být činný jako dirigent. V New Yorku dodnes vede S.E.M. Orchestra. V roce 2000 založil Ostravské centrum nové hudby, které produkovalo první bienále Ostravské dny. V roce 2005 založil Ostravskou bandu jako rezidenční komorní orchestr Ostravských dnů. Johannes Kalitzke je skladatel, dirigent, spoluzakladatel musikFabrik, pravidelný host Ensemble recherche, Klangforum Wien. Rolf Gupta je rovněž skladatel, dirigent prestižních světových orchestrů, působil mj. jako šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru (KORK).
Vysílání: 27.8., 22.10 hod., ČT art
 
| 14.8.2017 21:08:22 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru