Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Horowitz v Moskvě Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Horowitz v Moskvě Horowitz v Moskvě
Nekorunovaný král pianistů 20. století se po více než 60 letech vrátil do nesvobodou sužované vlasti, aby zde na klavírním recitálu přednesl svou labutí píseň. Připravili Holger Preusse a Philipp Quiring. V polovině osmdesátých let minulého století se v Moskvě odehrál úchvatný koncert, na nějž mnozí dodnes s dojetím vzpomínají. Vystoupil tu po více než půlstoletí znamenitý ukrajinsko-americký klavírista Vladimir Horowitz (1903–1989). V té době byla hranice mezi východem a západem neprostupná. Studená válka byla v plném proudu. Dvě velmoci, USA a Sovětský svaz, se navzájem považovaly za nepřátele. Závod ve výrobě atomových zbraní ohrožoval životy všech.

Legendární pianista, tehdy dvaaosmdesátiletý Vladimir Horowitz začal jednou večer se svým koncertním agentem Peterem Gelbem rozebírat, o čem sní a co by si přál. Jednou z věcí bylo podívat se zpátky do Ruska. Jen o tom hovořili, ale Horowitz tehdy ještě měl strach vrátit se do země revolučního teroru a politických vražd. Pak došlo k dohodě mezi Reaganem a Gorbačovem, díky níž se to přání mohlo uskutečnit. Na západě i východě měli všichni pocit, že se otevírají obrovské dveře. A proto měl Horowitzův návrat (3 roky před jeho smrtí) obrovskou symbolickou hodnotu.
V dubnu 1986 tedy přijel do rodného Ruska. Život a kariéru si totiž budoval jinde a nevkročil do komunistického Sovětského svazu celých 61 let. Ovšem kvůli řadě tvůrčích krizí a opakujícím se depresím na veřejnosti už několik let nekoncertoval, a tak mnozí jeho moskevskou návštěvu považovali za zázrak. K jeho moskevskému koncertnímu návratu se v dokumentu Holgera Preusse a Philippa Quiringa vyjadřují pianisté Martha Argerichová, Tatjana Komarovová, Sophie Paciniová, Daniil Trifonov, violoncellistka Alina Kudelevicová a současný generální ředitel newyorské Metropolitní opery Peter Gelb. V programu moskevského koncertu, který z velké části uslyšíte, hraje Horowitz mj. Skrjabinovu etudu dis moll, Scarlattiho a Mozartovu sonátu, Moszkowského Jiskry (Etincelles), Rachmaninovovo preludium a polku, Chopinovu mazurku a polonézu, Lisztův Sonet podle Petrarky a Snění ze Schumannových Dětských scén.
Vysílání: 06.10., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 10.10., ČT art
 
| 26.9.2022 16:09:57 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru