Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Hudební rozhledy Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Zdeněk Mácal – 80 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
67. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 201267. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2012
Letošní osmdesátník Zdeněk Mácal diriguje skladby P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, L. Janáčka v Obecním domě v Praze (2012). Hrají P. Šporcl – sólo housle a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Kamera M. Kubala. Režie T. Šimerda. Letošní osmdesátník, světově úspěšný dirigent Zdeněk Mácal se narodil 8. ledna 1936 v Brně. Studoval v rodném městě konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění. Poprvé vzbudil širší pozornost, když se stal vítězem dvou významných hudebních soutěží: mezinárodní dirigentské soutěže v Besançonu v roce 1965 a Dmitri Mitropoulos Competition v New Yorku roku 1966, kde porotě předsedal Leonard Bernstein.

Ještě před svým odchodem do emigrace dirigoval často Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Nejinak tomu bylo v roce 2012, kdy na závěrečném koncertu mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro řídil provedení Čajkovského Houslového koncertu D dur s Pavlem Šporclem v sólovém partu, dále Dvořákovu předehru Domov můj a Janáčkovu Sinfoniettu.
Po sovětské okupaci někdejšího Československa odešel v roce 1968 Zdeněk Mácal do emigrace. Stal se hudebním ředitelem Rozhlasového symfonického orchestru v Kolíně nad Rýnem a Hannoverského rozhlasového orchestru, šéfdirigentem Sydney Symphony Orchestra, hudebním ředitelem Milwaukee Symphony Orchestra a hlavním dirigentem chicagského Grant Park Summer Festival. V letech 1993–2002 stál v čele New Jersey Symphony Orchestra. Řídil 160 orchestrů čtyř světadílů.
Od sezóny 2003–2004 Zdeněk Mácal převzal funkci šéfdirigenta tohoto orchestru, v září 2007 pak oznámil svůj odchod.
Vysílání: 10.1., 21.20 hod., ČT art

GEN: Zdeněk Mácal pohledem Martina Dostála
Jubilující dirigent, který se v těchto dnech dožívá 80 let, prosazoval slávu české hudby daleko za hranicemi své vlasti (2002). Letošní osmdesátník, světově úspěšný dirigent Zdeněk Mácal se narodil 8. ledna 1936 v Brně. Studoval v rodném městě konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění. Poprvé vzbudil širší pozornost, když se stal vítězem dvou významných hudebních soutěží: mezinárodní dirigentské soutěže v Besançonu v roce 1965 a Dmitri Mitropoulos Competition v New Yorku roku 1966, kde porotě předsedal Leonard Bernstein. Spolu s Pavlem Štěpánem a Českou filharmonií získal cenu Wiener Flötenuhr za nahrávku dvou Mozartových klavírních koncertů. Po sovětské okupaci někdejšího Československa odešel Zdeněk Mácal do emigrace. Po svém odchodu z vlasti se stal hudebním ředitelem Rozhlasového symfonického orchestru v Kolíně nad Rýnem a Hannoverského rozhlasového orchestru, šéfdirigentem Sydney Symphony Orchestra, hudebním ředitelem Milwaukee Symphony Orchestra a hlavním dirigentem chicagského Grant Park Summer Festival. Řídil 160 orchestrů čtyř světadílů. V letech 1993–2002 stál v čele New Jersey Symphony Orchestra. Po Sametové revoluci řídil dvakrát Českou filharmonii na mezinárodním festivalu Pražské jaro. Od sezóny 2003–2004 Zdeněk Mácal převzal funkci šéfdirigenta tohoto orchestru, v září 2007 pak oznámil svůj odchod.
Vysílání: 10.1., 22.45 hod., ČT art
 
| 28.12.2015 08:12:19 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru